Oyunun Stratejileri ve Püf Noktaları

• ------OYUN STRATEJİLERİ VE PÜF NOKTALARI----------

Arkadaşlar özellikle yeni oynayan arkadaşlar hayati önem taşıyan oyun stratejileri var ve bunu herkes bilmez.kulaktan kulağa yayılan bilgilerdir.

EKONOMİ

- Bir oyuna başlarken önce şehirlerdeki ham madde çeşitliliğine bakılır daha sonra eğer stratejik olarak da uygunsa, sizde az olan veya gelişmeniz için gerekli olan ham maddeyi barındıran o kasabaya liman,demir yolu ve atölye yapılır.üretim artar.örneğin demir ve petrol en önemli kaynaklardır.

-Hammade dengesi çok önemlidir.ben hala görüyorum bunu bilmeyen çok oyuncu var.dengeleme yapmadığı için bir ham maddesi sıfıra düşmüş, bütün şehirleri isyana girmiş.sonuç askerlerin morali düşer sonra biri gelir senin 100 askerini 20 askeriyle yer çünkü onun askerlerinin morali 90 iken senin ki 10'dur.

-Ticaret yine en önemli unsurdur.ticaret yaparak açıklar kapatılır,ihtiyaçlar giderilir.oranlara göre alım ve satım yapılır.saatte +2000 artı olan tahılı,ben de 100000 adet varsa hepsini satışa koyarım.satışa koyarken en ucuz orana bakarım.örneğin 3 oranında satılıyor benimki satılması için 2.9 dan satışa koyarım.elde ettiğim parayı başka ham madde almak,casus,inşaat veya askeri üretim için kullanırım.

-Liman,Demir yolu, fabrika ve hisar(morali arttırdığı için) üretimi arttırır.

-Demir yolu-Kömür,Kışla-Tahıl,Hava Limanı-Gaz harcar ona göre dikkat edilir.

ASKERİ

- Özellikle haritada ilk öncelik, kendimizi hisar kurarak koruma altına almaktır.Bu hisarları yine kendimize sınırı olan düşmana yakın kurmalıyız ki düşmanın saldırısından en az zararla çıkabilelim.sınırı olmayan veya uzak olan şehirlere kurmak ham madde kaybıdır.örneğin ülkemizin etrafı şehirlerle sarılı bir şehire hisar kurmanın bir anlamı yoktur.ona harcadığımız ham maddeyi hisar seviyesini arttırma,fabrika kurmaya harcayabiliriz.

-Kışla asker üretimini arttır.çift ham maddeli yerlere kurmanız daha çok arttırır.

-Hangi haritada olursa olsun zırhlı araç,topçu başlangıç için büyük bir üstünlüktür ve ilk amaç bunları çıkarmaktır.orantılı çıkarmakta fayda vardır gerektiği kadar.daha sonra gemi ve obüs en büyük üstünlüğü getirir.

- Ordunuz eğer açıktaysa her zaman tehlikededir.ya kendini savunacak çoğunlukta olmalı ya da hisarda.

-Gemi hariç,denizde bulunan asker her zaman güçsüzdür ve kolay lokmadır.size çıkarma yapacak kişini çıkarma yapacağı noktaya önceden asker koyarsanız büyük üstünlük sağlarsınız tabi 100 askere 5 asker yetmeyebilir ama baya kayıp verdirir.eğer orada 30 askeriniz varsa hepsini kaybeder.yalnız askerleriniz kıyıda olacak denize indirmeden!

- Öncelikle Zırhlı araç çıkarırız ki hem savunmayı güçlü kılma hemde ülke içinde çabuk hareket etmemiz olsun.

-Topçu bize büyük üstünlük sağlar, topçuya biraz asker eşlik etmelidir çünkü yalnız savunmasız kalabilirler.önüne 10 dk mesafeye karşıdaki düşmanı karşılayabilecek oranda asker koy askerlerinizi yenilmez kılar.

-Tank askere güçlü eşlik eder ve hızlı ilerlemelerini sağlar.

-Gemi,uçak ve Obüs üstünlük abideleri,bunlara sahip olursanız güçlüsünüzdür.işi pişirdiniz demektir.

-Her askeri ünitenin hava kara ve deniz için oranları yazar.ondan sonra üzülmeyin o kadar askerimi şu kadar gemi kesti diye.

İSTİHBARAT

-İstihbaratta 2 farklı ajan var ne işe yaradıkları, çalışma süreleri ve harcadıkları para yazıyor.İstihbaratı herkes hafife alır ama ekonomi ve askeri kadar değerlidir.

-ilk yapmanız gerek Başkent şehrinize 2 veya 3 savunma ajanı koymak.daha sonra sizin için öneli şehirlerinize de koyabilirsiniz.örneğin fabrikası olan bir şehir.

-Askeri sabotaj ajanını koyarken sizin için tehlike arz eden yerle koyun.örneğin yine fabrika yapılmış bir yere.

-Başkentlere ajan göndermeyin.onlar göndersin diğer şehirlerle başkentin arasında fark yok herkes var sanır ama yok.

-istihbarat ajanı koyarsanız düşmana zarar vermediğiniz için düşman varlığınızı bilmez böylece ordularını bölgesel olarak veya bazen tamamen açığa çıkartabilirsiniz ayrıca düşman yazışmaları ve hangi şehirde ajanı olduğunu öğrenebilirsiniz.

-ekonomi sabotaj ajanı ham madde çalar veya yok eder.bazen işe yarar mesela size petrol gerekir karşı için de gereklidir.ondan çalar ve onu bundan mahrum bıraka bilirsiniz.ayrıca şehir moralini düşürür ve isyana iter.

-Son olarak asker ajan ve istihbarat ajanı ile ordu açığa çıkartılmasıyla büyük üstünlük sağlanabilir.

DİPLOMASİ

-İlk yapmamız gereken bütün yz'lere (Bilgisayar kontrolündeki oyunculara) geçiş hakkı,ortak harita veya istihbarat vermek.bir süre sonra onlar da size verecektir.böylece bu da bir avantajdır düşmana onun üzerinden saldırmak gibi.

-Daha sonra size komşu olan oyunculara Selam,Merhaba diyerek diplomatik adım atın.eğer yapmazsanız o başkasıyla yapacak ve aralarında sizi büyük ihtimal bölüşecekler. Makalelerde yazışmalara dikkat edin.

-Genelde büyük haritalarda birlikler kurulur amaç ilk etap kurtlar sofrasından çıkmaktır,kurt olmaktır.köprüyü geçene kadar evet deyin.

-Büyük ihtimal haritanın çoğu yz düşecektir.ona göre fırsatları değerlendirirsiniz.

-Köprüyü geçene kadar sözü burada önemlidir.ama,dostluk kurduğunuz kişileri de satmak oyun ahlakına yakışmaz.

Eklemek isteyen ekleyebilir,şimdilik aklıma gelenler bunlar.

İyi oyunlar.

b78//+

Gök Tengri

Senior Game Operator | Supremacy1914

Bytro Labs GmbH | TR Community Support

b78//+

• Kendi Önerim*
    Ekonominizi iyice geliştirdikten sonra 7. gün gelince ilk olarak 2 ile fabrika inşa edin ve 4'e kadar geliştirin. Onlar 3. seviyedeyken eğer ekonominiz yeterince iyiyse 1 ili daha fabrika basmaya başlayın. mutlaka deniz kenarına yapın bu ilk iki fabrikayı. 7. güne gelmeden önce bu fabrika basacağınız illerden birine liman da basın. 7. günde direk fabrikaya geçersiniz sonradan liman için uğraşmazsınız. O 2 il de 4. seviye fabrika olunca liman olandan Savaş Gemisi, Liman olmayandan ise Topçu basın. Düşman sınır illerine bu sırada 3. seviye olana kadar hisar basın. Ekonominiz yeterince iyiyse diğer fabrika bastığınız ili de 4. seviye fabrika yapıp havalimanı inşa edin. Orada da bombardıman uçağı basarsınız. Sonra savaşa girebilirsiniz. Şayet ki işler iyi gider de ekonominiz gelişirse; Bombardıman için ayrı, Avcı uçağı için ayrı, Savaş Gemisi için ( 2 tane ) ayrı, Deniz altı ve Kruvazörler için ( kruvazörler uzakta bir ülkeyle savaşıyorsanız çok yararlı olacaktır, eğer yakındaysa basmanız zorunlu değil ) ayrı. Topçu için ilerleyen günlerde en az 3 ayrı 4. seviye fabrika üretim iliniz olmalı. Tabi bunlar çok ilerleyen ve gelişen günlerde gerekecek fakat harita içinde bu misyonu edinirseniz başarılı olacağınızı düşünüyorum. Kendi yöntemim bu. İyi oyunlar dilerim. Taktiğimin eksiği veya hatası varsa yazabilirsiniz. birbirimizi geliştirmiş oluruz. b78//+

• Kendi Önerim*
    Ekonominizi iyice geliştirdikten sonra 7. gün gelince ilk olarak 2 ile fabrika inşa edin ve 4'e kadar geliştirin. Onlar 3. seviyedeyken eğer ekonominiz yeterince iyiyse 1 ili daha fabrika basmaya başlayın. mutlaka deniz kenarına yapın bu ilk iki fabrikayı. 7. güne gelmeden önce bu fabrika basacağınız illerden birine liman da basın. 7. günde direk fabrikaya geçersiniz sonradan liman için uğraşmazsınız. O 2 il de 4. seviye fabrika olunca liman olandan Savaş Gemisi, Liman olmayandan ise Topçu basın. Düşman sınır illerine bu sırada 3. seviye olana kadar hisar basın. Ekonominiz yeterince iyiyse diğer fabrika bastığınız ili de 4. seviye fabrika yapıp havalimanı inşa edin. Orada da bombardıman uçağı basarsınız. Sonra savaşa girebilirsiniz. Şayet ki işler iyi gider de ekonominiz gelişirse; Bombardıman için ayrı, Avcı uçağı için ayrı, Savaş Gemisi için ( 2 tane ) ayrı, Deniz altı ve Kruvazörler için ( kruvazörler uzakta bir ülkeyle savaşıyorsanız çok yararlı olacaktır, eğer yakındaysa basmanız zorunlu değil ) ayrı. Topçu için ilerleyen günlerde en az 3 ayrı 4. seviye fabrika üretim iliniz olmalı. Tabi bunlar çok ilerleyen ve gelişen günlerde gerekecek fakat harita içinde bu misyonu edinirseniz başarılı olacağınızı düşünüyorum. Kendi yöntemim bu. İyi oyunlar dilerim. Taktiğimin eksiği veya hatası varsa yazabilirsiniz. birbirimizi geliştirmiş oluruz. b78//+

Fabrikanın 8. günde açılmasından başka hiçbir hata yok. Benim oynama şeklime baya benziyor. Elinize sağlık

İmkânsız. Böyle bir stratejiye kaynak yetmez. Kaynaklarıyla birlikte yazın da aydınlanalım. Hem 3 fabrika basacaksınız hem sınıra hisar yapacaksınız hem de liman atacaksınız. Savaş gemisine gelene kadar bu fabrikalara nasıl seviye basacaksınız? demiri odunu pazardan aldığınızı varsayalım parayı nasıl toparlayacaksınız? 20 vilayetle bile bu kaynaksızlığın altından çıkılamaz. Ya Goldmark ile boostlanmalı ya da müttefikten sürekli kaynak akmalı size. Yanlış düşünüyorsam kaynaklı ispatlarsanız sevinirim. Kolay gelsin.

• Ben şahsi olarak oyun başladığında direk 8. günde 2 vilayetime fabrika basarak başlıyorum. Limana gelirsek onu da çevremdeki yapay zekalar sağ olsun hallediyor. Ardından fabrikalarımıda 12-13 güne kadar 1 tanesini 2. seviye yapıyorum. Yani eğer limanıda kendim yapsam evet o zaman derim ben de kaynak nerden geldi diye.

• Ben şahsi olarak oyun başladığında direk 8. günde 2 vilayetime fabrika basarak başlıyorum. Limana gelirsek onu da çevremdeki yapay zekalar sağ olsun hallediyor. Ardından fabrikalarımıda 12-13 güne kadar 1 tanesini 2. seviye yapıyorum. Yani eğer limanıda kendim yapsam evet o zaman derim ben de kaynak nerden geldi diye.

Bu belirtilmemiş ama. Belirtilse bile ben hala mümkün olduğunu düşünmüyorum. Yazdığınıza göre düşmandan sadece limanı araklıyorsunuz. (Ki YZ her zaman limanda basmıyor. Hadi bastığını varsayalım) Limanla fabrikayı aynı vilayete bastığı da çok nadir görünen vakalardan. Hadi yine yaptı diyelim. Bir savaş gemisi için 15.000 demir gerekiyor. Hisarlarla 12-13. günde fabrikaya ne 2. seviye basabilirsiniz ne de topçu için gerekli demiri toplayabilirsiniz. Oyun başında az vilayetle başladığımızı da unutmayalım.

İşin strateji kısmına girmiyorum bile, bana göre oyun başı en etkili çözüm topçudur. Topçularla anakarada stabil hale geldikten ve düşman ülkeleri toplayarak kaynak üretiminde iyi duruma geçtikten sonra gemi basılmalıdır. Evet savaş gemisi topçudan daha uzun menzilli ve daha güçlüdür doğru. Ancak bu taktikle 1 gemi çıkarana kadar rakip en az 20 topçuyla geleceği için anakarada tutunamayacak, kaynak yolları kesilecek koruyabilirsekte sadece sahil şeridindeki bir iki şehri koruyabilir duruma geleceğiz.

Seviye 4 fabrikada dahi gemi 3 günde üretilmekte, seviye 4 fabrikada topçu 1 günde üretilmekte

1 Savaş gemisi kaynağıyla da 7 topçu üretir 1k demiri de yanımıza kâr sayarız.

• Sanırım cümlem tam okunmamış ben benziyor dedim, aynısı demedim:(

Hatta benziyor dediğim yazıyıda tam okumamıştım. Fabrikaları erken basma olayını görüp bırakmıştım direk zaten benzeyen yerde orası. Ardından katılıyorum size yetmez heleki savaş gemisi için hiç sonuçta zaten bi 50k gümüş istiyor onu nereden yetiştireceksin.