BAŞLANGIÇ

 • Öncelikle selamlar,

  Bugün sizlere oyun başladığınızdan itibaren önünüze çıkıcak sorunlara yanıt vermeye çalışacağım.


  Oyundaki amacımız nedir?

  -Oyundaki amacınız tüm ülkeleri fethedip dereceye girmek diyebiliriz. Dereceye girmek için ise puan kazanmak gerekli.


  Puan nasıl kazanılır ?

  -Puan kazanmak için öncelikle 3 temel şey vardır;


  1-İlleri fethetmek

  2-Binalar inşaa etmek

  3-İl morallerini arttırmak


  Hangisi daha etkilidir ve bunları nasıl yapıcaz?


  *Öncelikle 2-3'ü yapabilmek için birinci maddeyi yapmamız gerekiyor bu da en önemlinin birinci maddenin olduğunu gösteriyor.


  Peki nasıl fethedicez ?

  -Fethetmek için öncelikle bir ülkeye savaş açmanız gerekiyor. Savaşı diplomasi kısmından ilan edebilir veya ilan etmeden saldırabilirsiniz. İlan etmeden saldırmak itibarınıza daha çok zarar verecektir.


  İtabarımız zedelenirse ne olur?

  -İtibarınızın zedelenmesi durumunda haritada bulunan yapay zekların size savaş açma olasılığı artar ve yapacağınız ticaretlere geç cevap verir veya hiç vermez.


  BİNA İNŞAA ETMEK VE ÜRETMEK;


  -Oyun üzerinde 9 adet farklı yapı vardır. Bu yapıtların size vereceği skorlar farklıdır. Öncelikle yapıları tanıyalım;

  *Üretimi hızlı bitirmek için goldmark kullanabilirsiniz.


  Askeri şube: Asker üretmenize olanak sağlar (eğer yüksek komuta iseniz haritaya başladığınızda otomatikman tüm vilayetlerinizde inşaa halindedir. Yüksek komuta üyelerine özel başladığınız haritalarda otomatikman kurulur. ''Devre dışı bırakılabilir''

  Kışla: Asker üretim hızınızı arttırır ve süvari (Atolyede gerekli) üretmenize olanak sağlar ancak ekstra olarak tahıl tüketir. ''Devre dışı bırakılabilir''

  Atolye: Atolyeler fabrika üretmenize olanak sağlar 1 fabrika üretmek için en önemli şeylerden biri atolyenizin 2 lvl olması. Atolye üretimi arttırmaz ancak zırhlı araç ve süvari üretimine olanak sağlar.

  Fabrika: Gelişmiş birimler (Tank, savaş gemisi vb.) üretmenizi sağlar seviyesi yükseldikçe birim üretim hızı ve üretiminiz (sadece o vilayete özel) artar. Vilayetinize ekstra olarak seviye başına %2,5 moral sağlar. (Seviye 1 fabrika: 8. gün, seviye 2 fabiraka: 10. gün şeklinde artar)

  *Savaş gemisi, kruvazör, denizaltı için ''liman'', Bombardıman ve avcı uçağı için ''havalimanı'' gereklidir.

  Liman: Liman vilayetteki üretimi arttırmaya yarar ayrıca çıkartma ve indirme hızlarınızı arttırır. Vilayetinize ekstra olarak %10 moral kaynağı sağlar. (2. günde üretime açılır)

  Havalimanı: Havalimanı vilayetinizde uçak üretmenizi sağlar uçakları burada konumlandırarak tamir edebilirsiniz. (10. günde üretime açılır)

  Hisar: Hisarlar savunmak için en ideal yapıdır, inşaa ettiğiniz yerde hasar koruması yapar (sadece merkezde) artı olarak seviye başına %5 moral sağlar. (2. seviyeden sonra birim sayınızı gizler)

  Demiryolu: Demiryolu üretildiği vilayette birimlerinizin sefer hızını arttırır ayrıca üretiminiz arttırıp %10 moral verir. Birde demiryolları en uzun menzilli birimi üretmenizi olanak sağlar ''Raytopu''. (5. günde üretime açılır)

  Başkent: Başkentler olmassa olmazınızdır. Bir ülkede sadece bir tane inşaa edilebilir ama yerini değiştirebilirsiniz Bulunduğu yere %10 ekstra moral sağlar.

  *Rakip oyuncunun yapılarını görme:
  Siz rakip oyunucunun yapılarını en fazla 1. seviye olarak görürsünüz ancak muhtemelen daha çoktur. Mesela 2 seviye hisarın gizleme özelliği vardır ama siz rakibin 1 seviye hisarı olduğunu görürsünüz en fazla bu şekilde ince detaylarla anlaşılabilir. Bu özellik ''kışla, hisar, fabrika gibi seviyeleri bulunan yapılarda geçerlidir.


  ÜRETİM:

  Üretim size birçok konuda yarar sağlayacaktır ihracatınız artacak ülkeniz gelişecek ve moraller artacak. Öncelikle üreteceğimiz şeyleri tanımamız gerekiyor. Ve ayrıca dilerseniz kaynaklarınızı ayarlayabilirsiniz. Kaynak ayarlaması sayesinde ekside olan kayanklarınızı eşitleyip artıya veya çok üretmek istediğiniz lazım olan bir kaynağı fulleyerek arttırabilirsiniz.

  /Demir: Demir sizin askeri gelişiminiz için neredeyse en gerekli üretim malzemesidir. Bu yüzden elinizden geldiğince artıda tutun eksiye düşmesi halinde vilayet moralleride düşecektir.

  /Arpa: Arpa sizin birimlerinizin ve kışlalarınızın kullandığı gıdadır. Eğer üretiminiz tüketiminizden geride kalırsa ordu moralleriniz düşecektir ve ayrıca kışlalarınız zarar görecektir.

  /Balık: Balıkta aynı şekilde ordularınızın ve nüfüsunuz kullanır. Eksiye düşmesi halinde vilayet moralleri ciddi derecede düşer.

  *Nüfus: Nüfus sizin aldığınız vilayet kadar artar bir vilayette 4.000.000 nüfus vardır. Ve nüfusun bir tüketimi vardır eğer karşılayamazsanız isyan dahi çıkarabilirler. Aynı zamanda fethettiğiniz bölge ve nüfus arrtıkça yolsuzlukta artar.

  *Yolsuzluk: Yolsuzluk sizin azaltabileceğiniz bir şey değildir. Ülkeniz büyüdükçe artacaktır.

  *İsyan: İsyanlar genelde yeni aldığınız vilayetlerde çıkar. %25 moralin altında olan vilayetlerde çıkma oranı fazladır. İsyanları başarısız hale getirmek istiyorsanız o vilayetlerde garnizon birlikleri bırakın ki isyan çıktığında bastırabilsinler.

  /Odun: Odun üretimi bina inşaalarında işinize yarayacak bir maddedir. Eksiye düşmesi halinde vilayet morallerinde ciddi düşüşler olacaktır.

  /Petrol: Petrol demir gibi birim üretiminde olmazsa olmazlardandır. Petrolün eksiye düşmesi halinde birim morali seyahat hızı ve ordu savaş gücü kaybı yaşanır.

  /Gaz: Gaz havalimanları için gereken yine petrol gibi eksiye düşünce sefer hızını düşürür. Havalimanları günlük olarak gaz tüketir ve gaz eksiye düşünce zarar görürler.

  /Kömür: Demiryolu yapımında kullanılır. Kömürün Eksiye düşmesi halinde birim morali düşer ve demiryolları hasar görür.
  *https://gyazo.com/20f75c80c2e3c90cae794faee303e429


  Şimdi Özel Birimlere gelelim;

  Birimler ne işimize yarar nerde kullanılır antileri nelerdir ?


  Öncelikle oyunda 6'sı kara 3'ü hava 3'ü de deniz olmak üzere 12 farklı birim vardır.

  Birimler (donanma hariç) deniz üzerindeyken moralleri ve güçleri düşer.

  *Üretim yaparken ve savaşırken unutmamanız gereken bir şey var boyut etkeni;

  -Birimlere göre Boyut etkeni-

  /Piyade: a0 = 1, a5 = 0.3, a15 = 0.1, a40 = 0
  *Sağ tarafta verilen örnek piyadelerin boyut etkeni örneğidir.

  /ağır silahlar: a0 = 1, A50 = 0

  /tank: a0 = 1, a5 = 0.6, a10 = 0.3, a25 = 0

  /Raytopu: a0 = 1, A50 = 0

  /savaş gemisi: a0 = 1, A50 = 0

  /Denizaltı: a0 = 1, A50 = 0

  /Balon: a0 = 1, A50 = 0

  /avcı uçağı: a0 = 1, A50 = 0

  /Zırhlı Araç: a0 = 1, a6 = 0.6, a15 = 0.2, a25 = 0.1, a40 = 0

  /Hafif Kruvazör: a0 = 1, A50 = 0

  /bombardıman uçağı: a0 = 1, A50 = 0

  /Ağır tank: a0 = 1, a5 = 0.5, a10 = 0.2, a25 = 0

  /Süvari: a0 = 1, a6 = 0.6, a15 = 0.2, a25 = 0.1, a40 = 0


  KARA:

  Piyade: Piyadeler askeri şubeler tarafından otomatik üretilir. Diğer birimlerden farklı olarak bunlarda moral vardır. Moral bulunduğu yere göre azalıp artar. Morali azalan birliklerin gücü düşer.

  Zırhlı araç: Zırhlı araçlar savunma odaklı birimlerdir. Eğer bir savaşta savunan taraf ise 2 kat daha güçlüdür. Ayrıca normal piyadelere nazaram daha hızlıdır.

  Süvari: Süvari bir nevi zırhlı aracın tersidir. Süvariler saldırı odaklı birimlerdir eğer bir savaşta saldıran birlik ise 2kat daha güçlüdür.

  *Süvari ile zırhlı araç asıl görevinde kullanılmazlarsa ekstra bir özellikleri yoktur.

  Topçu: Topçular menzilli birimlerdir. YZ (yapay zeka) devletlere saldırmak için bire birdir. Yapay zekalar sizle komşu olduğu sınırlarına hisar diker eğer o hisarlara direk olarak saldırırsanız çok ciddi kayıplar verebilirsiniz. Bu yüzden saldırmadan önce arkadan vuran bir topçu yerleştirin (Topçu ile vurursanız YZ o hisarda 1 asker bırakarak diğerlerini size yollar) ve topçunun önünede piyadeleri yerleştirin ki YZ devlet hisardan ayrıldıktan sonra topçunuza saldıramasın.

  Tank: Tanklar hisar yıkıcı birimler diyebiliriz. Hisarları yıkarken onları kullanabilirsiniz onun dışında saldırı ve savunma değerlerini görmek için üstüne basıp görebilirsiniz.

  Ağır tank: Normal tankın güçlü halidir.

  Raytopu: Raytopları uzun menzilli birimlerdir. Deniz saldırılarına karşı birebirdir eğer ülkenizin denize veya okyanusa kıyısı varsa ve tehtid eden ülkeler varsa kıyılarınıza bunlardan basıp savaş gemilerini uzak tutabilirsiniz. Raytopları denizde ve demiryolları üzerinde hareket edebilir ancak saldırmak için demiryolu gereklidir.


  DENİZ:

  Kruvazör: Kruvazörler savaş gemilerine göre küçük olup hızlı birimlerdir. Savaş gücü ve menzilide gemiye göre düşüktür. Kruvazörleri kullanmak için aktif bir birey olmasılısınız yoksa bir gün kalktığınızda yerinde bulamayabilirsiniz.

  Denizaltı: Denizaltılar gizli birimlerdir savaşmadıkça gözükmezler. Kruvazörlere saldırmak için bire birdir. 1 denizaltıyla 2 kruvazör dahi alabilirsiniz. Ancak denizaltılar da ifşa edilebilir ''devriye uçakları ve ajanlar''

  Savaş gemisi: Deniz üzerindeki en güçlü birim. Menzili kruvazöre göre daha geniş ancak daha yavaştır.


  HAVA:

  Gözlem balonu: Ne kadar hava birimi desekte üretimi için havalimanına ihtiyaç duymayan bir birimdir. Piyade yollarını takip ederi bu yüzden sıradan bir piyade ile de yok edebilirsiniz ki güçleride çok düşüktür. Genel olarak eğer denize kıyısı olan bir ülkeyseniz (örn ABD) Okyanus açıklarına yollayarak ülkenize çıkartma yapacaklarını çok önceden öğrenebilirsiniz.

  Avcı uçağı: Avcı uçakları hava birimlerine karşı bire birdir. Devriyede daha güçlüdürler. Devriye sahasına giren hava birimlerine saldıracaktır.

  Bombardıman uçağı: Bombardıman uçakları kara ve deniz birimlerine karşı güçlüdür hava birimlerine karşı sadece savunma değerlerini kullanabilirler direk olarak saldıramazlar (eğer yerde değiiler ise). Devriyede güçleri düşecektir bu yüzden direk saldırarak daha fazla verim alabilirsiniz. Artı olarak kara veya deniz birimleri nasıl olsa zarar veremez diyip çok saldırmayın her birimin kendine has savunma değeri vardır ve uçaklar her saldırdığında o oranda zarar alıcaktır bir müddet sonra eğer düşman ölmezse uçağını düşebilir. Bu yüzden hava savaşlarında elinizden geldiğince aktif olun.

  BİRİMLER HAKKINDA EK NOT:
  -Hepimizinde bildiği gibi donanma harici birlikler eğer deniz üzerinden giderse ciddi bir güç kaybı yaşamaktadır. Bazı oyuncular mesela deniz üzerinde savaş gemisine piyade yollayarak ciddi bir hata yapmaktadır. Çünkü hali hazırda piyadelere karşı ciddi bir gücü olan savaş gemisi birde piyadelerin denize gelmesiyle beraber ciddi bir avantaj kazanabiliyor. Denizde olan kara ve hava birliklerinin gücü 33% düşer.
  -Peki bazı oyuncular gemiye asker koyuyor neden? Bunun nedenide donanmasını kaybetmemek istemesidir. Eğer sizde donanmanıza piyade koyarsanız hasar dağılımını azaltmış olup bu sayede donanmanıza daha az hasar aldırmış olacaksınız.
  -Savunan/Saldıran taraf neye göre belirleniyor: Eğer bir birim sizin duran askerinize doğru saldırmaya geliyorsa ve sizde o duran askerinizi hiç hareket ettirmezseniz ve o halde savaşa koyarsanız birimleriniz savunma değerlerini kullanacaktır. Eğer siz de askerlerinizi gelen düşman birliklerinin üstüne sürerseniz iki tarafta saldırı değerlerini kullanacaktır
  *Bu durum zırhlı araç ve süvaride çok önemli bir detaydır.


  İL MORALLERİNİ ARTTIRMAK:

  İl moralleri 1 nedenden dolayı düşmez veya artmaz. Birçok neden vardır. Şimdi o nedenlere bakalım;


  İl moralini arttıran binalar;

  Liman: %7

  Demiryolu: %7

  Fabrika: %10 (en yüksek seviye)

  Başkent: %10

  Hisar: %25 (en yüksek seviye)


  Başkentinizin düşmesi;

  Başkentiniz eğer düşerse ciddi bir moral kaybı yaşayacaksınız (Tüm illerindeki moral % 20 azalır.) ve bu azalmanında yanında üretim düşecek ve bu da ayrıca moralinizin düşmesine sebebiyet verecek. Bir nevi kısır döngü safhasına gireceksiniz. Peki bu durumda ne yapacağız ?


  -Başkentiniz eğer düştüyse en önemli olan şey şüphesiz başkenti farklı bir yere taşımak hatta en güvenli yere. Başkentinizi taşıdıktan sonra en önemli bölüm bitmiş oluyor ancak daha yolun başındayız. Düşen morallerin bize getirdiği az üretim yine ciddi bir moral kaybına sebebiyet verecek onu halletmek için ise öncelikle ürünlerinizin (başta balık demir ve odun) eksiye düşmemesi gerek bunun için direk olarak goldmark ile satın alabilirsiniz veya stok marketten gümüş karşılığı satın alabilirsiniz. Aldıktan sonra paranızın boşa gitmemesi için acil bir moral artışı politikası izlemelisiniz ve bu süreçte de vatanınızı elinizden geldiğince korumulasınız ki bir daha başkentiniz düşmesin. Moral artışı politikamızda öncelikle 2'li üretim yapan vilayetlerinize hisar kurabilirsiniz. Hisarı kurabileceğiniz kadar çok yere kurun ki moraliniz hızlı artsın ancak hisar kurmak ciddi bir demir eksikliğine yol açacak bu yüzden yine eksiye düşürmeyecek şekilde kurun. Ardından savaşta olduğunuz ülkelerle barış yapmaya çalışın çünkü savaşta olduğunu her ülke size ekstra -%5 morale sebebiyet verir. Moralinizde artık yavaş yavaş yükselmeler meydana gelecektir. Bu ivmeyi kaybetmeyin ve aynı şekilde götürün. Bu ciddi ekonomik bunalımdan çıktıktan sonra üretimlerinizi arttırmak için bir diğer yol olan ''demiryolu, liman ve fabrika kurmak'' bunlarıda kurduktan sonra üretiminiz düzgün bir hal almaya başlar.

  *-Başka bir ülkenin başkentini fethederseniz iki özel avantaj elde edersiniz:

  /Tüm illerinizin morali % 10 artar.

  /Ülkenin para rezervlerinin yarısını alırsınız.

  /Günlük kaynak üretimini ele geçirilen ilden alırsınız.

  -Kaybeden ulus aşağıdaki sonuçlardan muzdariptir:

  /Tüm illerindeki moral % 20 azalır.

  /Tüm illerindeki azami moral% 40 azalır.


  Peki diyelim kurtaramadık ülke gidiyor bu durumlarda bazı oyuncular oyunu arşive atarak kaybettiği puanların siciline işlememesini istiyor. Ama benim tavsiyem sonuna kadar tutunun belki de bir yardım eli alacaksınız.

  *Arşive atmak: Kaybettiğiniz veya kazandığınız oyunları arşive atarak oyunlarım bölümünden çıkarabilirsiniz bu sayede hangi haritada oynadığınızı karıştırmayacaksınız. Arşive atılan oyunlar bitene kadar arşivdeki oyununuz orada kalacak. Ayrıca eğer arşive attığınız bir oyunun ne durumda olduğunu merak edip oyuna bakmak isterseniz aktif olmazsınız ancak bir komut verirseniz aktif hale gelirsiniz.


  Kısa bilgiler;

  -Gazete:
  Gazete oyundaki en önemli unsurlardan biridir. Gazetede kaybettiğiniz ordu sayısı öldürdüğünüz birim sayısı inşaa ettikleriniz ürettikleriniz gibi birçok bilgiye rastlayabilirsiniz. Eğer düşmanınızı iyi seçmek istiyorsanız mutlaka gazeteyi okumayı kendinize alışkanlık ettirin. Gazete bunların dışında sizinde bilgi vereceğiniz bir kısımdır gazete üzerinden RP (Roleplay: https://en.wikipedia.org/wiki/Role-playing) yapabilir devletlere meydan okuyabilir veya ittifak arayabilirsiniz. Ayrıca gazetede her gün faklı olarak istatistikler çıkar mesela Dünyanın en güçlü orduları şeklinde devletler sıralanır bunu gazetenin en altında veya istatistikler bölümünü seçerek görebilirsiniz.

  *https://gyazo.com/38f449a1e914383e9751c65de0c2581c

  -Diplomasi:
  Diplomasi kısmından koalisyon üyelerinizle görüşebilir veya özel olarak diğer devletlerle görüşebilirsiniz. Buradan birbirinize kaynak yardımı, vilayet teslimi, takas veya özel ticaretler yapabilirsiniz. Ayrıca bu kısımdan ateşkes veya diğer diplomatik ilişkileri ticaret yoluyla atabilirsiniz.

  *https://gyazo.com/caf5eebda5f4f0c93c4d11e05e9edf93

  -Koalisyonlar:
  Koalisyonlar diplomatik ilişkinin özel bir biçimidir. Bir koalisyon, müttefikler ile etkileşim kurmak ve iletişim kurmak için iyi bir fırsattır. Size kendi sohbet veya bu haritadaki tüm koalisyonların sıralaması gibi birçok avantaj sağlar. Bir ekip olarak bayrağınızı sergileyebilir ve en güçlü koalisyon haline gelebilirsiniz.
  *https://gyazo.com/ad9c6def72d586fae95a82aa2c223684

  *Kendi koalisyonunuzu kurmak için koalisyon simgesine bastıktan sonra sağ üst köşede çıkan oluştur kısmından oluşturabilirsiniz.

  *Oyun içerisinde bazı kısa yollar bulunuyor bunlar https://i.gyazo.com/780598c1e73153ffb27b88d2abffed6c.png


  -Vilayet yönetimi:
  Vilayet yönetimi kısmından birçok vilayeti birlikte seçip işlem yapabilirsiniz.

  *https://gyazo.com/27ea29551dfd2c91655dcc03ec810f6c


  -Sohbet kanalları:

  Oyun üzerinde yaklaşık 7 sohbet kanalı vardır. Bunlar;
  /Genel: Burada oyunda bulunan diğer insanlarla sohbet edebilirsiniz.
  /Yardım: Buradan oyunda aklınıza takılan soruları sorabilir, biliyorsanız sorulan sorulara cevap verebilirsiniz.
  /Yüksek komuta: Bu kanal sadece YK üyelerine özel açılmıştır. YK üyeleri buradan aralarında konuşabilir.
  /Mevcut durum: Buradan (ekranda açık olan oyun) oynadığınız haritadaki, oyuncularla konuşabilirsiniz.
  /Koalisyon: Buradan (ekranda açık olan oyun) oynadığınız haritadaki koalisyonunuzla konuşabilirsiniz.
  /Müttefik: Buradan müttefiklerinizle konuşabilirsiniz. Bu kanala sadece herhangi bir müttefikteyseniz erişebilirsiniz.
  /Fısılda: Bu kanaldan özel konuşmak istediğiniz biriyle konuşabilirsiniz.
  *Herhangi bir kanalda oyuncuya argo, küfür kullanımı yapılırsa yetkililerin erişebileceğini unutmayın.
  *https://gyazo.com/649338c176dcd668eff0335ea8f5a87c

  -Goldmark nasıl kazanılır:
  Para yatırmak haricinde de goldmark kazanabilirsiniz. Bunlar;
  /Goldmark kazanmak için şüphesiz oyun kazanmak (derecede ilk 3'e girmek) başta geliyor. Tabii bu goldmark sayısı haritadan haritaya değişiyor. Yeni oyunlar kısmını takip edip çıkan etkinlik haritalarına katılırsanız ve kazanırsanız çok daha fazla goldmark kazanabilirsiniz.
  /Facebook üzerinden arkadaşlarınızı oyuna davet edip, onların belirli rütbelere gelmesini sağlarsanız yine goldmark kazanabilirsiniz.
  -Peki GM ile neler yapabiliriz, ne işimize yarar:
  *https://forum.supremacy1914.co…oldmark--high-command-en/ Buradan GM ile yapabileceğiniz eylemleri öğrenebilirsiniz.

  -Yüksek Komuta:
  Yüksek komuta size birçok + yönde etkiler yaratacaktır:
  /Oyuncular tarafından oluşturulmuş altın turlara ücretsiz girebilirsiniz. Ayrıca ayda 5 adet kendi oyununuzu oluşturabilirsiniz.
  /Profilinize bir adet "Yüksek Komuta Onur Üyesi" madalyası kazanırsınız.
  /Girdiğiniz haritalarda kullandığınız ülkenin vilayetlerinde askeri şube hazır olarak başlarsınız. Ayrıca toplanma noktası, inşaa ve üretim sırası yaratmanıza yarayacaktır.
  *Toplanma noktası: Toplanma noktası vilayetler için belirlediğiniz noktaya üretilen birliklerin otomatik olarak yönlendirilmesidir bu özelliği dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
  /Gazeteye resim yükleme seçeneği kazanırsınız. Bu normal oyuncularda yokken sizler ekleyebilirsiniz. Ayrıca özel diplomatik ilişki olan ortak istihbarat ilişkisini kullanabilir hale gelirsiniz.  Borsa;

  -Diplomasi ekranından kişisel işlemler dışında borsada anonim olarak kaynak ticareti yapabilirsiniz. Burada yedek kaynaklarınızı paraya dönüştürebilir veya eksik olduğunuz kaynakları satın alabilirsiniz.

  -Borsa'da 3 farklı teklif türü vardır:

  /En İyi Teklifler, hem alım hem de satış için en ucuz 4 teklifi listeler.

  /Tüm Teklifler, Borsa'da bulunan tüm teklifleri listeler.

  /İşlemlerim, geçmiş tüm işlemlerinizin geçmişini gösterir.

  *Düşük bir fiyata kaynak alıp daha yüksek bir fiyata satarak borsa dinamiklerinden yararlanabilirsiniz . Başka bir ülkeyi utandırmak veya savaşmak onların tekliflerinizden veya onların tekliflerinden satın almanızı engeller. Bir nevi borsa hilesi diyebiliriz :)

  *https://gyazo.com/74928cf0de9ec432a0da6575e6bbf64a


  DİPLOMATİK İLİŞKİLER:
  6 farklı diplomatik ilişki türü vardır;

  /Savaş; Düşman askerler ordularınızın menzilinde olduğunda otomatik olarak savaş başlattığı anlamına gelir. Borsa üzerinden işlem yapmak mümkün değildir.
  *Sağ taraftada gördüğünüz gibi eğer bir ülke ile savaştaysanız veya birbirinize ticaret ambargosu uyguluyorsanız bu şekilde karşınızdaki rakibinizin kaynaklarından faydalanamıyorsun.

  /Ateşkes/Ticaret ambargosu; Bu diplomatik statünün iki anlamı vardır. Daha önce savaş olsaydı ateşkes anlamına gelir. Barış varsa ticaret ambargosu anlamına gelir. Her iki durumda da, yalnızca bölgenize girmeye çalışan karşıt ordular ateşlenecektir. Ayrıca borsa üzerinden işlem yapmak mümkün değildir.

  /Barış; İki ülke arasındaki tarafsız devlettir. Ticaret mümkündür ve ordular otomatik olarak savaşa girmeden tarafsız zeminde toplanabilirler.

  /Geçiş hakkı; Ordularınızın saldırmadan diğer oyuncunun topraklarından, hareket etmesine olanak sağlar. Ayrıca, diğer oyuncuların ordularıyla birlikte savaşabilirsiniz.

  /Harita paylaşımı; Harita ve birimler hakkındaki görüşünüzü müttefikinizle paylaşmanıza olanak tanır ve ayrıca geçiş hakkı verir.

  /Ortak istihbarat; Tam olarak Paylaşılan Harita gibi çalışır, ancak haritanızı paylaşmanın ek avantajı ile oynatıcınızın diğer oyuncularla paylaşması. Bu ilişki Yüksek Komuta Üyeleri için ayrılmıştır.

  */Bir oyuncunun bana ticaret ambargosu veya diğerlerini koyduğunu nasıl anlayabilirim ?
  *Bir oyuncu eğer size ticaret ambargosu veya diğer ilişkilerden birini değiştirince bu gazetede yayınlanır. Ayrıca diplomasi üzerinde ülkelere bakarsanız size ambargo koyan ülkenin ilişki kısmında ambargo ibaresi olacaktır.

  İSTİHBARAT:
  4 farklı ajan tipi (gümüş ile), 6 farklı sabotaj tipi vardır (Goldmark ile)

  /İstihbarat ajanı: Düşman casuslarının konumları ve görevleri, giriş ve çıkış iletişimi, hedef bölgedeki ordular hakkında bilgi, kaynak üretimi bilgileri ve ticareti üretim hakkında bilgi toplar.

  /Ekonomik sabotaj ajanı: Kaynakların imhası, vergi gelirlerinin çalınması, ahlakın azalmasını sağlar.

  /Askeri sabotaj ajanı: Tüm düşman ordularının ortaya çıkarılmasını, binaların zarar görmesini, üretimin uzatılmasını ve işe alım binalarının devre dışı bırakılması sağlar.

  /Savunma ajanı: Savunma casusları karşı istihbarata karşı savunur ve düşman casuslarının maskesini kaldırır.

  !Yerel orduları ortaya çıkar: Atıldığı vilayet ve komşu vilayetteki orduların anlık bir görüntüsünü alır. (Yerel çapta) ''750 gm''

  !Ülke bilgisi: Oyuncunun kaynaklarını, diplomatik ilişkilerini, mesajlarını, ajanlarını ve fabrika üretimlerini gösterir. (Ülke çapında) ''750 gm''

  !Moral düşür: Atandığı vilayetteki morali %10 düşürür. (yerel çapta) ''2000 gm''

  !Ekonomiyi boz: Atandığı vilayetteki günlük kaynak üretiminin parçalarını yok eder. (yerel çapta) ''2000 gm''

  !Sabotaj binası: Atandığı vilayetteki bir binaya hasar verir. (yerel çapta) ''2000 gm''

  !Ülkenin ordularını ortaya çıkar: Atandığı ülkenin tüm ordularının anlık bir görüntüsünü ortaya çıkarır. (ülke çapında) ''1650 gm''

  *https://gyazo.com/38ae76611b882fbb5d55d45ae59a4a5f

  MÜTTEFİK:
  Herhangi bir müttefike girmek için başvuru yaparak veya direk olarak girebilirsiniz bunu da müttefik lideri belirler. Müttefik isminin yanında gözüken mektup simgesinden lider olan kişi tüm müttefike ortak mesaj yollayabilir. Ayarlar kısmından dilediği şekilde ayarlamalar yapabilir. Bir müttefikte 3 adet rütbe vardır;
  /Lider: Lider ilk başta müttefiki kuran kişidir ancak liderlik devredilebilir.
  /Subay: Subay lider tarafından atanan bir nevi moderatördür. Müttefike alım veya müttefikten çıkarma yetkileri vardır.
  /Üye: Müttefike giren kişilere otomatikman verilen bir rol. Herhangi bir ayrıca özelliği yoktur.
  *https://gyazo.com/8b21afc71a3473700ced1142b06e85c3
  *Sohbette yazarken adınızın solunda bir kısaltma belirecektir, müttefik liderinin kendi hayal gücüne kalmış bir kısaltmadır bunu sadece siz görebilirsiniz.

  SIRALAMA:
  Sıralama kısmından dilerseniz en alta inip dünya genelinde kaçıncı olduğunuzu dilerseniz arama kısmından arattığınız kişinin kaçıncı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca 3 ayrı sıralama türü vardır;
  /Global: Global ranking kısmı dünya genelini sadece rankınıza göre sıralandığı bölümdür.
  /Top players: Buradan haftanın veya ayın oyuncu sıralamasına erişebilirsiniz.
  /Hall of Fame: Burada önünüze 4 farklı sıralama türü gelecektir;
  -Weekly highscores (last week): Geçen haftanın en yüksek skor kazanan listesini gösterir hemen sağında geçen haftanın en iyisi gözükür.
  -Monthly highscores (last month): Geçen ayın en yüksek skor kazanan oyuncuların listesidir hemen sağında en yüksek skor kazanan kişi vardır.
  -Weekly highscores (all-time): Her hafta genel olarak en yüksek skor kazananların listesidir hemen sağında yine en yüksek kişi yer alır.
  -Monthly highscores (all-time): Her ay genel olarak en yüksek skor kazananların listesi gözkür yine sağında en yüksek kişi yer alır.
  *https://gyazo.com/d38308f103b75ca7e32d6f8c5ed258af   *https://gyazo.com/4971aba23c677ef55465337850607920

  POPÜLERLİK:
  Popülerliği arttırmak veya azaltmak size kalmış bir unsurdur. Mesela savaş ilan etmeden saldırmak (sürpriz saldırı) popülerliğinizi düşürür, düşen popülerliğin size birçok yan etkisi olacaktır mesela yapay zekalar size ambargo koyucak veya askeri geçiş hakkını vermeyecek hatta ve hatta savaş açacak. Eğer bu gibi unsurlarla karşılaşmak istemiyorsanız;
  -Savaş ilan etmeden saldırmayın.
  -Bol bol fabrika inşaa edin (tabii ekonominizi batırmadan).
  -Diplomasi kısmından botlara geçiş hakkı veya harita paylaş verin.
  *https://gyazo.com/56df6ec599e6b57de1a2492f58414aae -Dünyada en çok nefret edilen devletler.
  *https://gyazo.com/403fae47e23845ed6f413564c6ca669a -Dünyada en çok sevilen devletler.

  RÜTBE:
  -Öncelikle rütbe nedir: Rütbe sizin bazı özel haritalara (mesela 500'lük haritaya girmek için en az onbaşı olmanız gerek) girebilmenizi ve kurabilmenizi sağlayan ve atladıkça profilinizde beliren bir rank sistemidir.
  *https://gyazo.com/2fa42b366733572b879103fd984d9f9b

  -Rütbe nasıl kazanılır:
  Deneyim kazanmak için ise en önemlisi haritalara girip aktif kalarak dereceye girmeye çalışmak. Tabii bu kısımda iyi oynamanızda (ekonomik ve askeri anlamda) gerekiyor. Peki en çok hangi haritalar size rütbe kazandırır, aslında her harita size deneyim puanı kazandıracaktır ama bu 500'lük te daha çok sonra 100'lük te ardından diğer haritalarda. Anlayacağınız oyuncu sayısı ve oyun zorluğu arttıkça kazandığınız deneyimlerde artıyor.
  -Rütbeler;
  *https://gyazo.com/dd36088bf10112c567671ab7acd251b *https://gyazo.com/83ae958d9ada95c96eb3d8e41554e03c

  HARİTA YÖNETİCİLİĞİ:
  -Harita yöneticiliği nedir ne işe yarar: Harita yöneticisi inaktif oyuncuları oyun turundan çıkarmakla yükümlü kişidir. Eğer oyuncular inaktife düşmüş ise gazete üzerinden oylama başlatarak diğer oyuncuları atabilir. Oylama başlatmayıp şikayet edilen harita yöneticisi oyundan men dahi edilebilir.
  -İnaktif oyuncular nasıl çıkarılır: İnaktif oyuncuları turdan çıkarabilmek için sol üstte bulunan oyuncu profilinize tıklayın ardından profiliniz açıldıktan sonra sağ üst köşede ''✠'' şu simgeye benzer bir şey göreceksiniz ona basın ardından inaktif oyuncuları çıkarın butonuna basın.
  *https://gyazo.com/3bc8adacdbd2ff268034eb099e5bb12c
  -Harita yöneticiliği nasıl kazanılır: Harita yöneticiliğini eğer oyunu kuran bir oyuncuysa kuran oyuncuya verilir eğer kurucu oyun süresi içerisinde inaktif kalırsa bu süreçte oyun yeni bir yönetici seçecektir. Herhangi bir seçme koşulu bulunmuyor.

  KULLANICI ADI DEĞİŞİKLİĞİ:
  Öncelikle oyuna ilk katıldığınızda size otomatikman isim verilecek örnek: ''user111111'' gibi ama eğer yeni hesap oluşturuyorsanız kendi isminizi kendiniz koyabiliyorsunuz başlarken. Çoğunuz bu user kullanıcı adından kurtulmak istiyorsunuz bunun için bir hakkınız bulunuyor ancak bunu pc den değil de mobilden yapabilirsiniz. Ayarlar kısmına girin ve değiştirin. Eğer pc de iseniz atacağım linkten nasıl değiştirileceğini öğrenebilirsiniz.
  *Kullanıcı adı değişikliği ?

  SAVAŞ SİSİ:
  Öncelikle savaş sisi nedir: Savaş sisi sizin asker menzillerini gözle görebilmenizi sağlayan bir mekaniktir dilerseniz kapatabilir veya açabilirsiniz.
  Savaş sisini kapatmak herhangi bir şeyi değiştirirmi: Hayır ister açık olsun ister kapalı olsun bir farklılık olmayacak sadece görüntü değişecektir.
  *https://gyazo.com/e9b2d1e96e59896f82a4dece13b7a439
  *Menzil: Menzil sizin etrafdaki düşman, tarafsız veya müttefiklerinizin
  askeri birimlerini görmenizi sağlar. 3 farklı menzil türü vardır,
  yandaki resimde de görebilirsiniz.
  /En koyu olan ton: Bu tonda bulunan düşman birliklerini hiç göremezsiniz ancak ve ancak casus veya devriye uçakları ile ifşa olurlar.
  /Koyu ton: Bu tonda bulunan düşman birliklerini görürsünüz ancak sayısını ve türünü bilemezsiniz ? şeklinde gözükürler.
  /Açık ton: Bu menzilde bulunan tüm birlikler türü ve sayısı ile beraber açık bir şekilde bellidir.
  *Denizaltılar hangi tonda olursa olsun siz ifşa etmezseniz veya onlar size saldırmazsa gözükmezler.
  *Seviye 2 veya daha üstü hisarlar hangi tonda olursa olsun askerleri gizli tutar. Askerleri ifşa etmek için devriye attırabilir hisarı yıkabilir veya ajan atayabilirsiniz.

  YZ-SAVAŞ-AKTİFSİZLİK:

  Öncelikle arkadaşlar oyuna başladıktan birkaç gün sonra önünüze 3 farklı türde kişi çıkıcak;

  /YZ devletler: Bilgisayar sembollü olan devletler YZ devletlerdir. Bunlar ya hiç gerçek oyuncular tarafından yönetilmemiş ya da al ülkelerdir (al: baştan sona aktif oyuncuların yönetemediği ülkeler). Eğer yz devletler ile savaştayken gerçek bir oyuncu geçerse başına savaş devam eder.

  /İnaktif devletler: İnaktif devletler önceden aktif bir oyuncu tarafından yönetilirken artık yönetimin yz'ye devredilmiş olan devletlerdir. Bu devletlerde bildiğimiz yz devletlerin işlevini görecektir.

  /Aktif devletler: Aktif devletler an itibari ile gerçek oyuncular tarafından yönetilen devletlerdir. Aktif devletlerle savaşırken oyuncu inaktif kalırsa aranızdaki savaş biter barış sağlanır.

  *İnaktif oyuncular nasıl anlaşılır: Haritayı uzaklaştırın eğer başkentin üstünde yanında bavul olan asker var ise inaktiftir, normal asker var ise aktiftir. Eğer telefondan giriyorsanız diplomasi kısmına girin altında kırmızı nokta olan inaktif, mavi nokta olan aktif oyuncudur.

  *YZ veya İnaktif ülkelerle ticaret: Bu ülkelerle aktif olarak takas ticareti yapamasanızda onlarla karşılıklı barış geçiş hakkı gibi ticaretleri yapabilirsiniz. Bu ticaretlere cevap verme süreleri sizin popülerliğinizle orantılı şekilde hızlı veya yavaş olacaktır.
  ?Müttefikimle veya farklı bir oyuncuyla aynı anda bir şehire saldırdım kim kazanır:
  -Diyelimki a ve b kullanıcısı buraya saldırıyor ilk saldıran a olsun, ''bildiğiniz gibi saldırı dönümleri bulunmaktadır'' a kullanıcısı ilk saldırı dönümünde düşmanın 10 askerinden 9'unu öldürdü sonra b kullanıcısı oraya varıyor ve ilk saldırı dönümünü başlatınca düşman birlikleri yok oluyor bu da şehirin b kullanıcısına geçmesine sebep olur kısaca ''Son birimi yenen Kullanıcı şehri ele geçirir.''
  *Elit YZ: Elit YZ'lerde diğer yz devletler gibi bilgisayar tarafından yönetilir ancak elitler diğer yapay zekalara göre daha zor olup sizlere daha hızlı savaş açabilir ticari tekliflerinize daha geç cevap verecektir. Ayrıca normal yapay zekalardan aldığınız puanlar sicilinize işlemezken Elit YZ lerden aldığınız puanlar sicilinize işleyecektir.

  /Önemli Not: Birkaç ay gelen güncelleme ile normal yapay zeka yerine artık tüm haritalarda seçkin (elite) yapay zeka bulunmaktadır. Artık tüm haritalardaki yapay zekalardan puan kasabileceksiniz.

  Savaş İle İlgili İlave Notlar:
  -Bazı durumlarda, birden fazla ülke tek bir düşman bölgesine saldırmaya başlar. Bir müttefikiniz sizden önce eyaleti kazanırsa, birimleriniz şehre saldırmaya devam edecek ve siz ve müttefikiniz arasında bir savaşa neden olacaktır. Bundan kaçınmak için, ilk saldırı düzeninizde şehrin kendisine saldırmamalısınız, ancak birlikler şehre konuşlandırılmalıdır. Bunu şehirdeki orduyu hedef olarak seçerek veya ordu birimleri görünmüyorsa şehri işaretleyen bayrağı kullanarak yapabilirsiniz.
  -Bir şehir içinde hareketsiz duran bir ordu sadece hasarı savunurken, saldıran ordu sadece hücuma zarar verir. Şehirdeki ordu bir hareket / saldırı komutu alırsa veya savaş bir şehir dışında gerçekleşiyorsa, her iki ordu da birbirleriyle saldırıya saldırır ve hasar veren misilleme ile saldırır (böylece bu savaşlara iki kat daha hızlı karar verilir). Bazı birimler daha iyi saldırı veya savunma hasarına sahiptir ve buna göre kullanılmalıdır.


  ORDU ADLANDIRMASI:
  Arkadaşlar hepinizinde bildiği gibi ordular veya birimler sayılarına ve türlerine göre adlandırılıyor.
  /Tugay:
  Tugay 1-9 birim sayısında bulunan ünitelere denir. Ayrıca donanma ve topçu ünitelerinede verilir.
  /Bölüm: Bölüm 10-24 birim sayısında bulunan ünitelere denir.
  /Kolordu: Kolordular 25-49 birim sayı aralığında bulunan ünitelere verilen isim.
  /Ordu: Ordular 50-99 birim sayısında bulunan üniteler.
  /Ordu grubu: 100 ve üstünde bulunan ünitelere verilen özel addır.
  *Ayrıca bunlar özel olarak tank bölümü, topçu bölümü olarakta adlandırılıyor.
  *Askerlerinizi birleştirdiğinizde dış görünüşte gözüken birim olarak adlandırılır. Mesela sağ tarafta gördüğünüz bir tank tugayıdır.
  /Not:
  Ayrıca bazı arkadaşlar denizaltı ile diğer orduları birleştirdikten sonra denizaltının görünüp görünmediği hakkında tereddüte düşüyorlar. Bu durumda da dediğim gibi eğer birleştirdiğiniz şey diyelimki savaş gemisi maalesef bu durumda gözükecektir çünkü o tugay savaş gemisi görünümüne geçicek ve içindeki ordular gözükecek. Ama diyelim piyade ile birleştirirseniz bu zaman denizaltınız yine aynı şekilde rakipleriniz tarafından görüntülenemez.


  HARİTALAR:
  Oyun üzerinde tabii ki tek tip harita bulunmuyor birçok oynayabileceğiniz türde oyun bulunuyor. Bunların bazıları 2 kişilik bazıları 31 gibi farklı farklı versiyonları bulunuyor.
  -Haritalar nasıl biter: Haritaların bitmesi için öncelikle solo olarak 1000 puan koalisyon olarak 1500 puana ihtiyacınız var. Ayrıca eğer haritada 3 veya daha az aktif oyuncu kalmış ise gazetenin en altından emekli ol butonuna basarak oyunu bitirebilirsiniz. Emekli olduğunuzda oyun o anki skorlarıyla biter (emeklide olursanız başarılarınız ve eğer 1. iseniz 1. liğiniz sicilinize işlenecektir). Ayrıca bazı haritalar özel etkinlik haritaları olduğundan bitiş tarihleri önceden belirlenir ve bu süre ekranınızın sağ üst köşesine yerleştirilir. Eğer o süre içinde oyun bitmez ise süre bittiğinde o anki skorlarıyla sona erecektir. *Diyelimki bir koalisyondayız ve siz tek başınıza 1000 küsur puansınız koalisyondan çıkarsam oyun hemen biter mi gibi sorular aklınıza gelebilir ancak maalesef bitmiyor gün dönümünü bekleyin ardından harita bitecektir.
  -Harita nasıl açabiliriz:
  Harita açmak için ana sayfa üzerinden oyunlar kısmına gelin ardından karşınıza yani altına 3 seçenek olucak. En sağ tarafta bulunan oyun oluştur kısmından oyununuzu rahatlıkla oluşturabilirsiniz.
  -Kendi haritamızı oluşturabilir miyiz: Sizde kurabilirsiniz harita ancak sizin kuracaklarınız sınırlıdır mesela Tutorial haritaları 100 kişilik 500 kişilik haritaları siz değil oyun yöneticileri kurabilir. Ayrıca yüksek komuta değilseniz ayda sadece 1 harita kurabilirken eğer yüksek komuta olursanız 5 oyun açabilirsiniz. Şimdi sizlere bu oyunlardan birkaçını anlatayım;
  /
  Meksika ve ABD 1914: Bu harita türü 1v1 haritadır yani bir arkadaşınızla beraber güzel bir kapışma deneyimi yaşayabilirsiniz. Sizle beraber 3 adet 'te yz ülkesi bulunmakta.
  /
  Dünya Savaşı - 500 oyuncu: Bu harita türünde öncelikle oynayabilmek için en az onbaşı rütbesine sahip olmanız gerekir. Baya kapsamlı bir harita olacağından uzun sürecektir kendinizi bu uzun soluklu savaşa hazır hissediyorsanız katılmanızı tavsiye ederim ayrıca bu haritada daha fazla deneyim puanıda kazanıcaksınız.
  /
  Dünya Savaşı: Bu haritada 30 farklı devlet ile savaşıcaksınız. Mesela bu haritanın hızlandırılmış versiyonu olan Tutorialda yeni oyuncularla sık karşılaşacaksınız. Karşılaştığınız yeni oyuncuların sizden 2 kat fazla askeri ve fazladan bir topçusu olacaktır. Bu yüzden kendinize güvenebiliyorsanız girmenizi tavsiye ederim.
  Diğer haritalar için bırakacağım linkten yararlanabilirsiniz.
  *https://forum.supremacy1914.co…ining--creating-games-en/

  -Kendi haritamı oluşturdum ancak anlamadığım bir şekilde haritaya girenlerden 5k goldmark istiyor neden ?

  /Bu durumun sebebi ayarlamalarda yaptığınız değişikliklerdir. Eğer yapay zeka'nın elite olmasını sağlayacak ayarı açarsanız oyununuz goldmark veren oyunculara sadece açık olacaktır. Ayrıca takım modu, zafer koşulları ve anonim tur ayarı ile oynamakta bu duruma dahildir.
  *Takım modunu koalisyonlu ve koalisyonsuz şekilde yapmanız oyununuzu goldmarklı giriş yapmaz.

  Haritalar Hakkında Ek Bilgi:
  /Haritalara kaçıncı günden sonra giriş yapılamıyor ?
  -Sizinde bildiğiniz gibi haritalara girebilmek için belirli bir süre zarfı bulunmaktadır. Bu haritadan haritaya farklılık gösterirken bazılarında ise sınır yoktur. Detaylar;
  Etkinlik Haritaları: 7. Gün
  Tarihi Avrupa, 10. Gün

  Oyuncu Haritası: 10. Gün

  Dünya Ateşler İçinde, 100 Oyuncu: 10. Gün

  Turnuva Haritası: 10. Gün

  500 Oyunculuk Harita: 14. Gün

  Meksika vs ABD : Sınır Yok

  Şifre Korumalı Oyunlar: Sınır Yok
  Diğer Tüm Haritalar: 7. Gün


  TAVSİYELER;

  Şimdi sizlere birakaç tavsiye vermek istiyorum öncelikle savaşı ne zaman açıp saldırmalıyız:

  -Gün 1:

  Yapmanız gereken şey öncelikle 2-3 üretim şehri belirleyip üretim için altyapı hazırlamak. Üretim şehirleri varsa denize kıyı olan şehirler olsun ki ileride donanma çıkartmak isterseniz ayrı bir yere fabrika kurmayın. 2 tane kıyı vilayetinize atolyelerinizi 2 seviye yapın ve eğer yeterli kaynağınız varsa zırhlı araç basın. Veya yine aynı şekilde arpa üretiminiz çoksa kışla (Kışlaları 2'li üretim yapan şehirlerinize inşaa ederek ekstra üretim hızı bonusu kazanabilirsiniz) inşaa edebilirsiniz. Kışla ürettikten sonra eğer saldırı odaklı oynayacaksanız süvari üretebilir eğer savunma odaklı oynayacaksanız zırhlı araç üretmeye başlayın. Kışla inşaasında aşırıya kaçmayın yoks arpa üretiminiz eksiye düşer ve bu yüzden birim morelleri düşüşe geçer.

  -Gün 2:

  2. Günde liman inşaası açılacak ben hemen yapmanızı tavsiye ederim eğer odununuz varsa. Bana göre donanma eğer ABD gibi veya akdenize kıyısı olan bir ülkeyseniz kesnilikle daha etkilidir diyebilirim bunun yanında Hava birimleride etkilidir ancak onlar çok daha geç üretime başlar. Limanınızı inşaa ya koyduktan sonra 2. günde o kadar yapabilecek bir şeyiniz yok. Hazırsanız küçük bir YZ devletine saldırabilirsiniz. Ancak savaşmadan önce dikkat sürpriz saldırı değilde savaş ilan ederek savaşı başlatın yoksa yukarda da belirttiğim gibi itibarınız zedelenir ve bu yüzden YZ devletler size ambargo koyabilir bu da sizi ekonomik anlamda sıkabilir.

  *Savaş ilan etmek için haritanızdaki diplomasi kısmına girin ve oradan barış yazan (kuş simgesi) yere tıklayıp hangi diplomatik ilişki içerisine girmek istiyorsanız onu seçebilirsiniz.

  -Gün 5

  Bugün sadece demiryolu inşaası açılacak ancak ben demiryollarını genelde sonlarda inşaa ederim dilerseniz siz edebilirsiniz burada ki bence işinize mutlaka yarayacaktır daha hızlı gideceksiniz ve üretiminiz artacak.

  -Gün 8

  Artık fabirak yapabiliyorsunu hemen liman kurduğunuz bir vilayette fabrika inşaasına başlayın ileride çok ihtiyacınız olacak. Fabrika inşaası bittikten sonra benim tavsiyem en az 5 topçu inşaa edin. Topçularla düşmana doğru taktikle saldırabilirsiniz. Mesela bir yz şehirlerine hisar kurmuş eğer direk olarak saldırırsanız ciddi kayıplar vereceksiniz ve sizde vermek istemiyorsunuz bu durumda topçuyla önden ateş edip yz'nin ordularını göndermesine sebebiyet verebilirsiniz. Ardından kesinlikle unutmayın topçunuzun önüne asker yığın ki yz'nin gönderdiği ordular sizin topçunuzu yok edemesin.

  -Gün 10:

  10. Günde hava savaşlarını sevenler için müjdeler var çünkü bugün havalimanlarının inşaası açılıyor. Eğer havada kendinize güveniyorsanız ve havada savaşmayı seviyorsanız havalimanı mutlaka kurmaya başlayın. Esktra olarak bu günde fabrika seviye 2 açılıyor onuda inşaa ederek üretim sürelerini düşürebilir ve birçok yeni birim üretebilirsiniz.

  -Gün 12:

  Fabrika 3. seviye inşaası açılacak yine en az bir vilayetinizdeki fabrikayı 3 yapın. 3 Seviye fabrikalar artık en son ayrıca birim sunan fabrikadır seviye 4 fabrika sadece üretim hıznı arttırmak için bulunur. Ve bugünde artık yavaş yavaş büyümüş olmanız gerekiyor yoksa olduğunuz yerde sayıklarsınız mutlaka en az bir yz devlet alın bu zamana kadar.

  -Gün 14:

  Fabrika 4. seviye açılıyor isterseniz bir vilayetinizde yine yapabilirsiniz. Burdan sonra artık oyun sizin tarzınıza göre şekillenecek barış yanlısıysanız barış ile savaş ise savaş ile.

  *Ayrıca gelişmek için Karaborsacılık/Stok marketi süpürmek hızlıca gelişme yollarından biridir. Ancak bunu yaparken dikkatli olmanız gerekirki bunu yapmak için aktif bir insan olmanız gerek. (önerilmez)

  Bazı Bilinen Savaş Taktikleri:

  -Buket taktiği: Bu taktik bir nevi boyut etkenini kullanmak diyebiliriz. Yukarda'da belirttiğim gibi birimlerin sayısı arttıkça güçleride o kadar artıyor diye bir kaide bulunmuyor. Burda da o bulunmayan kaideyi tabii herkes bilmiyor olabilir. Sizde bundan faydalanarak bu taktik ile düşmanınıza daha fazla hasar verip daha az hasar alarak savaşları kazanbilirsiniz. Burda yapmanız gereken tek şey askerlerinizi bölerek yollamak. Sağda verilen örnekteki gibi yapabilirsiniz.
  -Çıkarmta/indirme:
  Eğer bir ülke sizin ülkenize çıkartma yapmak istiyorsa veya yapıyorsa bu taktiği uygulayarak rakibe çok ciddi manada kayıp verdirebilirsiniz. Eğer ordularınızı kıyıya çekip bekletirseniz (denize indirmeden) Olası çıkartmada askerlerini direk olarak yakın temasa girip saldıracaktır. Sağda verilen formulle ne kadar avantajlı olduğunuzu görebilirsiniz. Aynı zamanda denizde bulunan birliklerin zamanla moralide düşeceğinden ekstra bir avantajda olabilir sizler için. Bu yüzden çıkartma yapmadan önce iki kere düşünmeniz gerekecektir. Kırmızı olan karada bulunan bir askerin gücü, yeşil olan ise denizde.
  *Daily European'daki oyuncu puanlarının nasıl hesaplandığını merak edenler için:

  http://www.supremacy1914.com/f…in/files/PointFormula.pdf

  Zamanı geldikçe eklemeler yapacağım.

 • Rütbe, popülerlik, goldmark, harita yöneticiliği, haritalar aklıma gelen 5 konu şu an bunlar bunlarıda ekledikten sonra sizlerinde söylemesi ile beraber diğer konularıda ekleyip betadan çıkıp tam sürümüne geçireceğiz :)

  Sad4razam
  Supremacy1914 | Senior Moderator

  Call of War | Game Operator

  Bytro Labs GmbH | TR Community Support

 • topçunuzun önüne asker yığın ki yz'nin gönderdiği ordular sizin topçunuzu yok edemesin. Gerçekten çok etkili bunu ben hep yapıyorum ama bir düşüncem daha var düşman vilayetin merkezi ve bizim vilayetin merkezi topçunun menziline giriyorsa kendi vilayetimizin içinde) oraya hisar yapıp ordan top atışı yapıp biraz geriye çekip düşman düşmanı hisarlı bölgeye çekip daha fazla kayıp verdebiliriz.

 • Atarikafaci Kesinlikle eğer düşmanı o menzilden vurabilirsek çok etikili olur. Ama bu topçuyla zor yapılan bir taktik veya az yerde yapılan, raytopu ile beraber rahatlıkla yapabiliriz.

  Sad4razam
  Supremacy1914 | Senior Moderator

  Call of War | Game Operator

  Bytro Labs GmbH | TR Community Support

 • Gayet güzel detaylı olmuş elinize sağlık. Daha önce de tartışmıştık bunu tekrar söylemekte fayda görüyorum. Liman bastığınız zaman 10k odun harcarsınız 8. güne geldiğinizde fabrika basacak kaynağınız olmaz. ancak müttefiğinizin size karşılıksız odunla beslemesi gerekir ki bu da tartışılır. Oyun başında arbitraj yapsanız dahi karşılayamazsınız. Bu nedenle 5. günde demiryolu bastığınızda yapımı tam 8. günde bitecektir. 2,5k odun harcadığı için fabrika basımında nerdeyse 3'te 1'i kadar kaynak kârı elde edersiniz. Oyunun başında demir stoklamak önemli. İlk günden savaşan ülkeler hisar basmak için demiri pazardan sürekli çekecekleri için demirsiz kalırsınız.

 • Janissary Öncelikle görüşleriniz için teşekkürler. Ben demiryolu neredeyse hiçbir zaman basmıyorum ta ki oyun sonuna kadar o zamanda ekonomik puan kazanmak amacıyla birde eksik kaynaklarımın açığını kapatmak amacıyla kapatıyorum. Ancak 2. günde limanımı basıp üstüne 8. günde rahatlıkla fabrikamı basabiliyorum ama tek bir ile bir başka ile'de sadece fabrika basıyorum. Ayrıca ekonomi bence 2 vilayete yetebilir ki sadece almıyorsunuz satış ta yapıyorsunuz mesela eğer arpanız gazınız veya petrolünüz fazlasıyla satıp ihtiyacınız olan şeyi alabilirsiniz Ben yapabildim dediğimi ama demir stoklamadım belkide dediğiniz gibi ordan kaybediyorum ancak bu benim gelişmemde büyük bir rol oynuyor.

  Sad4razam
  Supremacy1914 | Senior Moderator

  Call of War | Game Operator

  Bytro Labs GmbH | TR Community Support

 • Bende maksimum düzeyde getireceği faydadan bahsediyorum. Dezavantajları ve avantajlarını sıralayım:


  Liman (10.000 para 10.000 odun)


  Moral artışı %10 , üretim artışı %25 , asker indirip bindirmede %50 zaman azalması


  Demiryolu (10.000 para, 5.000 odun, 3.000 demir, 1.000 kömür)


  Moral artışı %10 , üretim artışı %33, yapılı bölgede ordu ilerleyiş hızı %150 daha fazla


  Önce ekonomik faydalarından bahsedelim.


  Limanı 2. günde yaparken demiryolunu 5. günde yapıyor olacaksınız. İkisininde inşa süresi 3 gün. Liman yaptığınızda 3 gün daha uzun bonusdan yararlanacaksınız.


  Demiryolunun 5. gün inşaatına başlayacaksınız. Biriktirdiğiniz kaynak 2 liman yerine 3 demiryolu basımınıza yarayacak ve yine oyun başlangıcında vilayet morallerimiz tam değil. 5. günde %100'e yaklanmış oluyor. Bu süreçte tam verimlilik sağlamayan vilayetlerden bonusla ancak normal düzeye dönebiliriz, ancak 5. günde demiryolu ile tam verimlilik ve bir fazla inşaatınız var.


  Askeri Faydalar:


  Liman yaptığınızda askerlerinizi hızlı indirip bindirebileceksiniz gemiye. Bu güzel bir avantaj. Ancak oyun başı için yeterli görmüyorum. Zaten az sayıda olan birlikleriniz topçu veya gemi atışı olmadan herhangi bir karaya yaklaştığında karşıdaki oyuncu oyunu iyi biliyorsa sizi sahilde yakalayıp bitirecektir. Hadi sahilde yakalamadı diyelim, denizde ve yine karşı toprağa indirmedeki kaybettiğiniz sürede karşının hisar basması veya ilgili bölgeye daha çok asker sevk etmesi daha olası (siz bölgenizi bırakıyorsunuz o ise bölgesinde asker çıkarıp sizin olduğunuz tarafa kaydırıyor). Oyun başı deniz savaşlarını ve çıkarmalarını çok tavsiye etmiyorum. Çok majör bir fayda söz konusu değilse tabi.


  Demiryolu yaptığınızda kara birliklerinizin hızlı gitmesini sağlayacaksınız. Ama en büyük fayda demiryolu yaptığınız şehirde fabrika da oluşturduğunuzda fabrikadan çıkan yavaş birliklerinizi hızlı şekilde cephelere kaydırma avantajınız olacak. Özellikle karşıdaki oyuncu da sizinle birlikte aynı sürede topçu bastıysa topçularınızın menziliyle onun topçusuna vur-kaç yapmanız için gereken hıza kavuşmuş oluyorsunuz. İleri düzey oyuncularda bu çok kritik. Rakip topçusu başka bir alana saldırırken ve raund süresi devam ederken siz menziline girip topçunuzla ona vurup geri çıkıyorsunuz. Bu benimde kullandığım oldukça iyi taktiklerden biridir.


  Ancak ister demiryolu seçin ister liman seçin ikisinde de çift üretim olan bölgelere yapmayı unutmayın. Zaten çift üretim bonusunuz var üstüne bir de bu binaların getirdiği kaynak bonusuyla daha iyi üretime sahip olacaksınız.


  Ben bu özellikleri düşündüğümde demiryolunun her şekilde daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Hem ekonomik %5'lik bir bonusu var hemde 2 liman yerine 3 demiryolu atabilmenin getireceği ekstra avantajla bu %38'lik bir fark oluşturuyor. Oyun başı için fazlasıyla iyi olduğunu düşünüyorum.

 • Anladığıma göre siz biraz kara birimleriyle oyunu oynuyorsunuz ki ben fazla sevmiyorum deniz birimlerinin daha avantajlı ve daha güçlü olduğunu düşünüyorum ta ki ray topu basılana dek. Maliyeti fazladır savaş gemisinin özellikle, ancak ben değdiğini düşünüyorum ve her girdiğim haritada denize kıyısı olan ülkeleri seçiyorumki donanma konusunda gelişeyim. Bu yüzden demiryolu basmıyor yerine liman basıyorum sizin dediklerinizde gayet doğru demiryolunun faydaları olsun diğer bilgiler olsun, ancak benim limanı yapış sebebim hızlı indirme çıkarma moral artışı veya üretim artışı değil donanma üretebilmemdir. Bu yüzden liman olmassa olmazımdır.

  Sad4razam
  Supremacy1914 | Senior Moderator

  Call of War | Game Operator

  Bytro Labs GmbH | TR Community Support

 • Anladığıma göre siz biraz kara birimleriyle oyunu oynuyorsunuz ki ben fazla sevmiyorum deniz birimlerinin daha avantajlı ve daha güçlü olduğunu düşünüyorum ta ki ray topu basılana dek. Maliyeti fazladır savaş gemisinin özellikle, ancak ben değdiğini düşünüyorum ve her girdiğim haritada denize kıyısı olan ülkeleri seçiyorumki donanma konusunda gelişeyim. Bu yüzden demiryolu basmıyor yerine liman basıyorum sizin dediklerinizde gayet doğru demiryolunun faydaları olsun diğer bilgiler olsun, ancak benim limanı yapış sebebim hızlı indirme çıkarma moral artışı veya üretim artışı değil donanma üretebilmemdir. Bu yüzden liman olmassa olmazımdır.

  Ya özür dilerim ama uzaktan yakından alakası yok. Buradan nasıl kara birimiyle oynadığımı çıkarabildiniz ki? Ben liman basımını sonraya erteliyorum sadece. Keza en pasif oyunda kimsenin size saldırmayacağı bir oyunda kaçıncı günde savaş gemisi çıkarabileceksiniz ki? 13. günde sanırım. 2 hafta boyunca başka oyuncular sınırları genişlerken sizin ancak sınırına hisar atamayacak şekilde oyuncuları yenerek ilerlemeniz lazım. Çünkü hisarı geçemezsiniz benim dediğim şekilde oynayan birisi gelirse. Krüvazör bastınız diyelim ki o daha erken basılır, onun menzili de top menzili kadar topların hedefi olursunuz. Savaş gemisinin de iç kısımlarda etkili olmadığını biliyoruz.


  Bu konuyu sanırım yeterince anlatamıyorum. İsterseniz harita açalım iki kişilik ABDvsMeksika haritası deneyelim. Sonucunu buradan paylaşırız.

 • Hayır anlıyorum ancak sizin demenizle benim oyunu oynama şeklim değişmeyecek bende onu anlatmaya çalışıyorum nerden çıkardığıma gelirsek demiryolunun daha avantajlı olduğunu söyleyip liman basmamam gerektiğini söylüyorsunuz ki ben burdan onu çıkarıyorum. Havalimanı 10. günde açılıyor e bu da kara birimleri demek oluyor bence uzatmanında manası yok, ki ben yine donanma yine donanma diyeceğim bir daha ki haritamda video çekerim bol bol nasıl kaynaklarımın yettiğine dair sonuçta burda insanları kandırmaya gerek yok. He birde ben haritalara tek girmeyi pek sevmem genelde arkadaşlarımla girerim bu da benim daha rahat oynamama sebebiyet veriyor birbirimizin eksiklerini kapatıyoruz ve hızlıca büyüyebiliyoruz. Genelde ABD yi seçip donanma basıyoruz. Ama siz demiryolu basmanın daha mantıklı olduğunu söylüyorsunuz bu sizin düşünceniz ama ben liman basmak diyorum. Sanırım herkes kendi düşüncesinde hür :)

  Sad4razam
  Supremacy1914 | Senior Moderator

  Call of War | Game Operator

  Bytro Labs GmbH | TR Community Support

 • Bunu örneklerle açıklarsam daha anlaşılır olabilir. Şimdi 20 kişilik bir piyade ordusu, 6 kişilik bir piyade ordusu ve 3 kişilik bir piyade ordusu düşünelim ve moralleri hepsinin %100. Bu durumda bunların güçleri bir bir artınca tam gücünü yansıtmıyor.

  3 kişilik bir piyade tugay 3,6 güce sahipken
  6 kişilik bir piyade tugay 6,4 güce sahiptir. Gördüğünüz gibi 1,2'lik tam gücünü değil yukarda da belirttiğimiz gibi gücünün 0,3'nü yansıtır.
  20 kişilik bir piyade bölümü ise 10,2 gücüne sahiptir. İşte boyut etkenin farkını görüyorsunuz. Normalde 24 güce sahip olması gereken bu piyade bölümü 10,2 gücüne sahip.

  Bunun hakkında daha detaylı ve örnekli bir forum yazısıda sizlerle paylaşacağım sizler için.

 • Zaten kılavuzda yazıyor bu konu ayrıntılı bir şekilde....


  Size Factors

 • Öncelikle zaten anlatılan her şey forumda ayrıca var yani biz farklı bir yerde var diye paylaşmayacak değiliz (tabii copy paste olmadığı müddetçe) farklı bir ağızdan dinleyince daha anlaşılır olabiliyor bu sadece ben değil başka birisinde de aynı şekilde. Attığınız link İngilizce sağtıkla çevirilebiliyor ancak ne kadar çeviriliyor (!) herkesi eşit tutmamak gerekiyor bazılarımız anlayamayabiliyor. Bende bu yüzden ayrıca anlatmak istedim ki sormuşlar. İstenmiyorsa yapmam zaten iyi günler.

  Sad4razam
  Supremacy1914 | Senior Moderator

  Call of War | Game Operator

  Bytro Labs GmbH | TR Community Support