Oyuna Gelmesini İstediğiniz Yenilikler

• Buraya uğramışsan ve eskiden istediğin veya şimdi fark etmez oyuna şu gelse iyi olur dediğiniz şeyleri bu yazının altına yazınız ki aralarından mantıklı olabilecek şeyleri Bytro Yetkililerine ulaştıracağım . İyi oyunlar :)

• Döneme uygun olarak ekonomik ve askeri araştırma bölümleri gelebilir. Ekonomik araştırmalar asker üretim hızı, kaynak üretimi vb. arttırır askeri araştırmalar askerleri güçlendirir.

Bir Sharp varmış, işte o hala var.:evil:

• Neredeyse oyuncuların ( Özellikle eski oyuncular ) büyük çoğunluğu günlük çarkın gelmesini istiyor. Ordan ne güzel goldmark kazanıyorduk dedikleri oluyor. Bence tekrar gelebilir.

BLUESHIPS
    Supremacy1914 | Moderator
    Bytro Labs GmbH | TR Community Support

• Neredeyse oyuncuların ( Özellikle eski oyuncular ) büyük çoğunluğu günlük çarkın gelmesini istiyor. Ordan ne güzel goldmark kazanıyorduk dedikleri oluyor. Bence tekrar gelebilir.

Bunu biz istesek de Bytro istemediği için kaldırdı. Küçükte olsa kaldırarak gelir kaynağı sağladılar. Eskiden %55 hep birim planları çıkardı şimdi getirseler bile muhakkak bu %60 veya %70 ın üstüne çıkar. Birim planları artık olmadığı içinde çark seçeneklerini gereksiz eşyalar ekleyeceklerdir. Umarım beni yanıltırlar bende çok isterim gelmesini.

Ratatøskr

Supremacy 1914 | Senior Moderator
    Bytro Labs GmbH | TR Community Support

Valeur et Discipline

gScFobA.png

• Bunu biz istesek de Bytro istemediği için kaldırdı. Küçükte olsa kaldırarak gelir kaynağı sağladılar. Eskiden %55 hep birim planları çıkardı şimdi getirseler bile muhakkak bu %60 veya %70 ın üstüne çıkar. Birim planları artık olmadığı içinde çark seçeneklerini gereksiz eşyalar ekleyeceklerdir. Umarım beni yanıltırlar bende çok isterim gelmesini.

Kimileri mavi haritaları satın alıp ittifaklara yatırdı kimileri biriktirdi önemli bir savaşta ağır tank basımında kullanmak için. Ancak ansızın hepsi kaldırıldı. Tek yarayan taraf bunları kullananlar oldu. Yatırım olarak kullananlar zarar etti. Hiçbir tanzimi de olmadı. Yazık oldu.

Benim de en çok getirilmesini istediğim şeydir çark. Oyunu bırakıp bir süre sonra tekrar oyuna geri dönenlerin ilk sorduğu şey çark oluyor.

• Aslında, ülke ismi değiştirme ve Araştırma gelmesine çok sıcak bakıyorum. Başkan ismini değiştirme, Başkan sıfatını değiştirme var, çok iyi. Ama aynı zamanda ülke adlarının da değişmesini lazım görüyorum. Örneğin, Avusturya olarak Macaristan'ı aldık ama adımız Avusturya - Macaristan değil, Avusturya, ya da Polonya olarak Almanya'yı aldın, adını neden "Avrupa birliği" yapmayasın ki? Ya da sömürge olmaktan çıkıp bağımsızlık ilan ettin, O "Britanya Yeni Zelandası" vs. deki "Britanya" kelimesini yok edemiyor muyuz? Bence etmemiz lazım. Ayrıca, araştırmalar da olmazsa olmaz bence. Mesela, Zırhlı araç vs. gibi birçok şey araştırılabilir, askeri birimler, kaynak üretimi arttırma, araştırma hızı, asker basım hızı vs.

Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.

- Mustafa Kemal Atatürk

• Aslında, ülke ismi değiştirme ve Araştırma gelmesine çok sıcak bakıyorum. Başkan ismini değiştirme, Başkan sıfatını değiştirme var, çok iyi. Ama aynı zamanda ülke adlarının da değişmesini lazım görüyorum. Örneğin, Avusturya olarak Macaristan'ı aldık ama adımız Avusturya - Macaristan değil, Avusturya, ya da Polonya olarak Almanya'yı aldın, adını neden "Avrupa birliği" yapmayasın ki? Ya da sömürge olmaktan çıkıp bağımsızlık ilan ettin, O "Britanya Yeni Zelandası" vs. deki "Britanya" kelimesini yok edemiyor muyuz? Bence etmemiz lazım. Ayrıca, araştırmalar da olmazsa olmaz bence. Mesela, Zırhlı araç vs. gibi birçok şey araştırılabilir, askeri birimler, kaynak üretimi arttırma, araştırma hızı, asker basım hızı vs.

Araştırma gibi olaylar aslında eklenebilir'de ben gerek duymuyorum zaten birim sayısı ve çeşidi az ancak zaten hali hazırda Supremacy The Great War'da var oradan bakabilirsiniz. Ülke isimlerine gelirsek maalesef bu özellik biraz abes kaçabilir. Büyük ihtimalle ülkelerin yarısı Türkiye ve Osmanlı olur. Ama şöyle RP haritası yapan oyunculara veya kendi haritanızı açtığınız zaman izin verilebilir ki bu rp haritası hazırlayan oyuncuların işine gelir.

• Supremacy için gelebilecek özellikler

- Araştırma
    Supremacy 1'de de olduğu gibi araştırma gelebilir ve fabrika gün kilidi vs. kalkabilir. Böylece kullanıcılar daha çok zevk alabilir.

- Asker Çeşitliliği
    Oyunda çok az asker çeşidi var, Mesela bir el bombacısı veyahut saldırı zeplinleri yada alev püskürten askerler vb.
    Bunların hepsi 1.dünya savaşında kullanılan askerler. Ancak burada şaka gibi 3-4 birim var. Neden ?

Bir topçu üretmek için beklenilen 8 gün kısaltılmalı. Pek çok kullanıcının oyunu salma sebebi bu gün kilidleridir.
    Call of war veyahut Supremacy 1 gibi araştırma kısmı getirilebilir. Bu da oyun zevkimizi %300 oranında arttırır.

Neden supremacy1914 ülkelerin araştırma yapmadığını düşünüyor gibi davranıyor ?
    Araştırmalar her dönem ülkeler için kilit nokta olmuştur. En önemli eksikler bunlardır.

Gün kilidi değildir asıl olay. Araştırmadır. Neden bir kullanıcı 8 gün boyunca 1 level fabrika bekliyor ? Bu dönemde yeni oyuncular için ne kadar sıkıcı biliyorsunuzdur. Neden CoW veyahut Supremacy 1 daha güzel diyoruz?

Bence eksikler anlaşılmıştır. Bunların gelmesi supremacy için dönüm noktası olacaktır.

DeliOyuncu12

Conflict of Nations | Moderator TR Community Support
    Dorado Games
    TR Support Team

• eğer kilidler kaldırılırsa bence o zaman oyunun rekabeti azalır sonuçta bu gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Ben zamanında fabrikamı yapıp komşu devlet bir gün geç yaptığında çok büyük avantaj elde ediyorum ve bu bir günlük kayıp oyunu bile kaybettirebiliyor. Kaldırılırsa oyuncular arası üstünlük rekabet azalır ama daha çok birim getirilebilir artık bi şeylerin yapılması lazım

• Sad4razam

Changed the title of the thread from “Oyuna Gelmesini İstedikleriniz Şeyler” to “Oyuna Gelmesini İstediğiniz Yenilikler”.
  • -Darbeler

-Suikastler

-Salgınlar ve aşılar

-Yeni teknolojiler geliştirmek

-İdeolojiler

-Askeri birimlere (Uçak, gemi, piyade vs.) isim koyma

-Vilayetlere isim vermek

-Paktlar

-Ülke ismi değiştirmek

-Devrimler

-Ülkeniz yok olduktan sonra isyan çıkarabilmek

İletirseniz sevinirim

• Selamlar,

Darbe, yeni silah ve birimler ve paktlar bulunmaktadır.

Suikast, Salgınlar, ideolojiler ve Devrim gibi konuları oluşturulan özel RP haritalarında kullanabilirsiniz.

Askeri birimlere isim verme bazı ordularda kısırlıydı ancak oyuncuların bu durumu kötüye kullanması nedeniyle kaldırıldı. Ülke ve vilayet isimleri de tarihe ve gerçekliğe uymasından dolayı değiştirilmemektedir.

• Mobil cihazlara ordu kaybedildiğinde ileti yollanıyor ama iş işten geçtiğinde gelmiş oluyor. Bunun yerine bir çatışma başladığında ileti yollansa duruma müdahale edilebilir.

Gemiyi hareketli bir hedefe saldırmak için yönlendirdiğimizde ilk yolladığımız noktaya kadar gitmeye devam ediyor. oysaki hedef bize doğru geliyor. Menzile girdiğinde atışa başlaması daha mantıklı olur.

Edited once, last by Atilla Mutlu: gemi ile ilgili yazdığımız çözümü premium hesapta varmış :)) ().

• Harita renklendirme seçeneklerinde koalisyon renklerine göre de renklendirme olsa çok iyi olur. bu haritada koalisyona girmemiş ülkeler yine kendi renkleri ile gösterilirken aynı koalisyondaki üyeler ortak renkle gösteirilir. Biz avrupadayız diyelim. kendimizi nereye kadar yayılmışız görebiliyoruz ama asyadaki koalisyon ne durumda anlamak için tek tek ülkelere bakmak zorunda kalıyoruz.

Bir de koalisyonların ortak ordusu oluşturulabilir. her üye kendi istediği kadar zaman zaman birim hibe eder. kullanım kriterleri de belirlenerek istenmedik durumlara karşı önlem alınabilir. örneğin koalisyondan ayrılan ya da atılan kişinin bağışları ona geri döner gibi.

Aynı koalisyonda olan kişiler kısıtlı yetkilerle de olsa arkadaşlarıı yetkilendirebilse süper olur. mesela bina yapma izni verilmişse ve sanayi devri başlamışsa arkadaşı onun adına sanayi kurabilse. ya da şehrine çıkartma oluyorsa arkadaşı onun askerlerini kıyıya çekebilse. tabii yetkilendirme seçenekleri olabilir bunun için

Uçak gemisi olmalı. çok büyük bir ihtiyaç. mutlaka olmalı. olsa çok iyi olur :))

Edited 3 times, last by Atilla Mutlu: Bina yıkmak da olmalı. bazen geri çekilmek zorunda kalıyoruz ama düşmana havaalanı fabrika gibi kıymetli binalar bırakıyoruz. bu çok mantıksız. normalde onlar yok edilip de geri çekilme yapılır. Hava savunma sistemleri de gelse güzel olur. Günümüzün füze sistemleri değil de en azından o döneme uygun siper içindeki ağır makineli silahlar olabilir ().

• Mutlaka her oyuna özel bir not sekmesi gelmeli. Bazı oyunlar haftalarca hatta 1-2 ay sürebiliyor ve insanlar stratejilerini unutabiliyor. Üstelik eklemesi de çok zor olmayacaktır.

Üstteki bir arkadaşın bahsettiği araştırma özelliği oyuna ayrı bir zevk katacaktır. Şu anda stratejilerin çoğu ekonomiye dayanıyor, bu tip bir gelişme faydalı olur. Ayrıca denize kıyısı olan devletler gemilerle ilgili geliştirme yaparken karasal bölgedeki devletler fabrikalara vb. ağırlık verebilir.

Okyanuslarda gerçekteki gibi petrol rezervleri olabilir, belli bir ülkeye ait olmaktansa bölgeyi yönetenin hakimiyetine girerse deniz savaşları ciddi miktarda artacaktır.

• Uçak gemisi gelse güzel olur. Kendi başına ateş gücü düşük olan fakat 2 veya 3 fighter'ı hızlıca taşıyabilecek ve denizde her an kalkışa hazır tutacak bir gemi olmalı. Bomber için de sınır olabilir belki 1 tane veya ona göre bir düzenleme getirilebilir.

• Bir kaç tane gelmesini istedeğim özellik var onları söyleyeceğim.

1- Oyunda saldırmamazlık paktı olması lazım. Sırımda saldırmak istemediğim ama birlikte yapmak istemediğim bir ülke var. Onunla belli bir süresi olan saldırmamazlık paktı yapabilmeliyim . 15 gün gibi. Bu 15 gün içerisinde ben bana saldıracaklar korkusu olmadan birlik üretmek yerine binalar yapabilirim .

2- Oyunda arazi çeşitleri olmalı ve bu çeşitliliğe göre savunma , saldırma veya ilerleme gibi artıları eksileri olmalı. Düz bir araziden ziyade engebeli bir araziyi savunmak daha kolaydır.

3- Bir ülke ile savaşın bittikten sonra o ülkenin tamamını savaşı kazanan oyuncuya vermek yerine bir kısmının verilmesi lazım. Mesela 10 eyaletli bir ülkeyi yendin , o 10 eyaletin hepsini vermek yerine savaşı kazanan tarafın seçeceği 7 veya 8 eyalet verilsin . Bu inaktif oyuncu sıkıntısını engelleyecektir bence. Kaybeden taraf küllerinden yeniden doğup intikam almak isteyebilir.

4- Oyuna belli bir süre girmedikten sonra inaktif olan oyuncu haritadan atılıp yerine yeni oyuncu girmeli. Yeni bir kullanıcının o inaktif oyuncunun yerine alacağı ülkeyi almasını cazip kılmak içinde eğer haritayı ilk 3te bitirirse ekstra goldmark vermeliki 20/30 gün geçmiş haritaya girmek cazip olsun.

5- Oyunun en sıkıntılı yanı inaktif oyuncu konusu bunun en büyük sebebi daha harita yeni başlamışken bir ülkenin pat diye diğer ülkeye girmesi. Eğer yeni harita başladığında 10 gün savaş açılamama yasağı gibi bir durum olsa bu durum ortadan kalkar bence.

Biraz uzun bir yazı oldu kusura bakmayın.

• 1- Bu özellik ticaret teklifleri arasına getirilse güzel olabilir aslında.

Tabi bide anlaşmayı bozma seçeneği olur. saldırmazlık anlaşmasını bozan kişiye ( - ) popülerlik veya ( - ) moral etkisi uygulanabilir.

2- Aslında bu özellik iron order 1919'da olmalıydı sanırım. S1914 biraz daha basit bir mantığa sahiptir.

3- ( 2-3 ) eyaleti kalmış , tüm ordusu imha edilmiş ve yenilmiş bir oyuncunun haritaya devam edeceğini sanmıyorum.

RP haritalarında da benzer bir durumu uyguluyoruz. Bir ülkenin tüm ordusu yok edilse ve yenilse de genelde ülkesinin %30-%50 si işgal ediliyor. Buna rağmen yenilen kişi oyuna devam etmek istemiyor.

4- Eskiden harita yöneticileri vardı. Haritada YZ kalan oyuncuları atabiliyorlardı ve yerlerine yeni oyuncular girebiliyordu.

Ancak bu özellik bazı sebeplerden dolayı kaldırıldı.

5- Bu durumu yaşamamak için barış dönemine sahip oyunlara girebilirsiniz. Ayrıca 100 kişilik oyunlar ya da etkinlik haritalarına girmenizi tavsiye ederim.

Aslında bu direkt saldırma durumu biraz da oyunculardan kaynaklanıyor. Mesela ingiliz sunucusunda çoğu kişi birbirine direkt saldırmaz.

• 1- Anlaşma bozulma gibi bir ihtimal olmamalı. Saldırmamazlık paktı 15 günse eğer, oyun 15 gün boyunca saldırmaya izin vermemesi lazım. Yoksa anlaşmanın bir anlamı olmayacaktır.

5- Daha yeni başladığım için diğer haritalara giremiyorum. 2 harita bitirdim ne zaman diğer haritalara giriş yapabilirim?

Ekstra olarak vasallaştırma da olsa güzel olabilirdi.