Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 47
    Lord Druzus is offline

Ktos tam pisal ze polskie scenariusze sa dobre

Mi po głowie chodzi jeden pomysł, ale... no właśnie, jeszcze nie mam wystarczającej wiedzy żeby móc szczegóły dopracować.
    Podam zarys, a Wy możecie dołączyć się i pomóc wspierając doświadczeniem i pomysłami, możecie wytknąć błędy i skrytykować. Zrobicie jak będziecie chcieli. Tylko błagam bez hejtu i głupich tekstów. Krytykę konstruktywną przyjmuję bez mrugnięcia okiem, pomoc w dopracowaniu pomysłu przyjmuję z radością. Chamstwa i głupoty nie cierpię.

Teraz do rzeczy.
    Gra na 4, 8, 16, 32 lub nawet 64 osoby plus koordynator.
    Czemu akurat te liczby ? Bo chodzi o system pucharowy.
    Wyjaśnię na przykładzie.

Weźmy 16 graczy + koordynator.

Państwa dobierane są w pary jako wrogowie. Koordynator jest wyłączony z gry i musi to być osoba ciesząca się wielkim zaufaniem grających.

Start i zaczyna się 8 wojen jeden na jeden.
    Każdą z wojen wygrywa jedno państwo, czyli osiem zostaje a osiem odpada.
    Dalej jest analogicznie, z tych ośmu tworzy się 4 pary i zaczyna się ćwierćfinał.
    Potem do półfinału przechodzą 4 państwa (dwie pary).
    No i do finału dwa państwa (jedna para).

Kwestia koordynatora:
    Nie bierze udziału w walkach, ma wymianę map ze wszystkimi graczami i spina wszystko organizacyjnie. Najlepiej żeby był na jakiejś wyspie, albo gdzieś w rogu mapy i miał tylko trzy niezbędne do przeżycia prowincje.

Kwestia czekania przez tych co już skończyli na zakończenie wojny toczonej przez tych co jeszcze walczą:
    Walczą kraje A z B i C z D. Kraj A pokonuje B i czekając na zakończenie wojny C z D podbija sobie boty, zbroi się, rozbudowuje gospodarkę itd. Nie atakuje w tym czasie ani kraju C ani D.
    Jak wojna między C i D się skończy to koordynator ogłasza przejście do kolejnej fazy, np: finału, może (choć nie musi) ustalić chwilową przerwę potrzebną na przykład na przegrupowanie, podać dokładny czas (datę i godzinę) rozpoczęcia kolejnej fazy i tego typu sprawy organizacyjne. Ważne, żeby wszystkie decyzje podejmować z głową, nie robić zamieszania i nie psuć zabawy.

Kwestia doboru par:
    Najlepiej jak państwa z jednej pary sąsiadują ze sobą, w szczególnych przypadkach można przeprowadzić losowanie. Jednak nie może być tak, że w parze są państwa bardzo oddalone od siebie. Para Szwecja-Maroko na mapie Europa 10 jest bez sensu, ale para Niemcy-Szwecja, czy Rosja-Turcja już by mogła być. To zrozumiałe. Tu też koordynator musi mieć pieczę nad sprawą.

Jeśli pomysł jest znany i kiedyś się pojawił to przepraszam. Chciałem dobrze.
    Jeśli nie, to zachęcam do dyskusji.

Lord Druzus is offline
    sprobuj na europa 10 najpierw zeby zobaczyc jak wyjdzie z 8
    i w maire jak sie bedzie gralo wyjda wszystkie dziadostwa ktore trzeba poprawic
    problem bedzie jak kraje nie beda ze soba sasiadowac - wiec pary powinny byc kolo siebie

w sumie 1 vs 1 to chetnie wezme udzial

pytanie o pomaganie sobie i AI- co z nimi robimy
    i trzeba sie upewnic ze lduzei nei przekazuja sobie surek i info bo o to sie najbardziej boje

problem tez z parami co tylko przez morze sasiaduja- broniacy desantu wygra

ale na wiekszych mapach jak 100 bliski wschod itp to wieksze utnieje powinny sie udac
    Last edited by Lord Druzus; 03-11-2018 at 09:36 PM.

No są sobie cyferki, regulaminy i artykuły w docu... Co w związku z tym? Stworzenie cholernie skomplikowanej i rozbudowanej mechaniki to jedno, a przypilnowanie tego i sprawienie, by działało to drugie. W Polsce RP się już na dobre wbudowało w rozgrywkę, a jak za granicą, to nie wiem. Ostatnimi czasy jakoś to podupadło, bo ludzie się pokłócili i nie ma wystarczającej woli, by stworzyć scenariusz, ale już powstaje na nowo projekt. Moglibyśmy stworzyć tyle tabelek, statystyk i cyferek, ale po co? Przyjemnie się gra na wyważonym regulaminie, gdzie mechanika jest na tyle rozbudowana, by było interesująca, ale też na tyle prosta, by grało się przyjemnie i nie było problemów przy jej realizacji. Był sobie jeden taki scenariusz, który miał mocno rozbudowaną mechanikę i umarł śmiercią naturalną. Zwyczajnie ludziom znudziło się pląsanie po tych mechanikach i nie było już kogokolwiek, kto by je egzekwował. Skomplikowane, nie zawsze oznacza ciekawe i praktyczne.

Wydaje nam się, że jeżeli nawalimy pełno mechanizmów, to będzie dobrze i każdy będzie z radością ich używał, a tymczasem okazuje się, że jeżeli nie jest to wbudowane w kod gry, to trzeba ręcznie obsługiwać takie rzeczy i na dodatek trudno upilnować ludzi, by ich przestrzegali. My też możemy sobie taki scenariusz stworzyć i nawet miałbym kilka pomysłów, gdyby nie ograniczenia kształtu mapy, ale mam świadomość, że najpewniej nie byłyby one dobre. W tych rozgrywkach nie chodzi o to, by zrobić z mapy istną EU4, tylko o dobrą zabawę i możliwość pogrania "na poważnie".

Lord Druzus is offline
    chodzi i o mechanizmy zabezpieczania przed exploitami, bugami, nadaktywnymi graczami, ukladami , i roznymi innymi "dziadostwami" ktore w poslce dalej maja miejsca na scenariuszach

• NO Meatshielding under any circumstances. (Meatshielding is the act of purposely stacking infantry units onto naval vessels in an effort to limit or inhibit damage to ships)
    • NO Stack Splitting to avoid fire. (Those who understand, understand)
    Chodzi chyba jedynie o ten fragment, co w sumie jest fajnym pomysłem aby dodawać do regulaminu zakazy względem używania exploitów. Co do reszty regulaminu przytoczonej przez duzusa mapy, jest on rozbudowany i wymagający sporo pilnowania, jak mam być szczery to mapy na podobnym poziomie rozbudowania na tym serwerze już były (kilka lat temu prehistoria Jamesa na której były chociażby technologie). Było również przynajmniej kilka edycji map z tzw. "żołdem" kto grał ten wie, i miałeś również tutaj druzusie ostatnią mapę Jamesa na 500 która regulamin miała bardzo rozbudowany.
    Jednak przejdźmy do problemów takich map. Po pierwsze organizator musi mieć bardzo dużo czasu aby taką mapę pilnować, samo obsługiwanie dodatkowych mechanik zajmuje kilka godzin, do tego standardowe problemy graczy i popychanie gry do przodu.. potrafi to być.. wyczerpujące.
    Drugą sprawą jest to, iż mapy ze zbyt rozbudowanym regulaminem często mają problem z zebraniem chętnych do gry wśród graczy, a bez graczy do gry to żaden scenariusz się nie uda.
    Ja sam miałem już wiele różnych szkiców map z mechaniką bardziej lub mniej rozbudowaną, jednak fakt, iż moja doba ma jedynie 24h zrezygnowałem z nich, jednak jeżeli ty masz czas to możesz coś takiego poprowadzić, nawet mogę pomóc Ci w tworzeniu takiej mapy jeśli miałbyś jakieś pytania.

Co do propozycji JAAPZ'a niestety mam wrażenie że mógłby tu bardzo zaważyć efekt tzw kuli śnieżnej. Gracz który w 1 rundzie wygrałby szybko z jakimś słabym przeciwnikiem zyskałby ogromną przewagę nad graczem który w swoim starciu miał walkę bardzo wyrównaną. Do tego Kwestia surowców w niektórych rejonach sprawiłaby, iż o balans byłoby bardzo ciężko i przynajmniej ja nie mam pomysłu jak tę kwestię przeskoczyć.
    Last edited by razoraz; 03-12-2018 at 02:57 PM.

Jeśli chodzi o pomysł turniejowy to jestem jak najbardziej za aczkolwiek proponuje drobniutką poprawkę. Lepiej by było gdyby koordynator (lub zarządca jak zwał tak zwał) by móc cokolwiek egzekwować miał troche więcej niż 3 niezbędne prowincje. Na 30ce można mu dać np całą amerykę. Na dziesiątce mógłby zjeść cały skrawek północnej afryki.

Zastanawiałem się kiedyś nad pomysłem konfliktu państw jednoprowincjowych, jednak niestety miało by to prawdopodobnie ogromne problemy organizacyjne.
    Obecnie chodzi mi po głowie jeden scenariusz aczkolwiek jest chyba zbyt abstrakcyjny by udało się na niego zebrać graczy. Może kiedyś się zdecyduje.

Lord Druzus is offline
    "razo

ja napisalem ze scenariusze an eng sa duzo lepsze
    wiem ze polska supre to juz cien cienia sprzed paru lat, wymowki sa i zawsze beda - dlatego pisze ze jak ktos chce cos super to na eng

"Druz

Grałeś już na jakimś scenariuszu na ENG serwerze, może mógłbyś podzielić się z nami swoimi doświadczeniami z gry tam, lub też zauważyłeś coś co pomogłoby rozwinąć naszą rodzimą scenę?
    Last edited by razoraz; 03-12-2018 at 04:59 PM.

Lord Druzus is offline
    tak

dbaja o to zeby nei uzywac exploitow i bugow
    dbaja tez o to zeby gracze w miare rozsadnie sie grupowali w sojusze na zdrowyc hzasadach a nie po znajomosci/ czy na zasadzie kupa mosci panowie

ograniczja tez liczbe wojen zajmowanych prowek itp i maja bezposredni wplyw na przestrzeganie gdyz organizatorzy sa GO i SGO

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks