Poradnik do gry

 • 1. Wprowadzenie

  87861a1855425f13ec62c7f1e0b93fb0.pngSupremacy 1914 to wieloosobowa, strategiczna gra online, osadzona w czasach I Wojny Światowej. Podczas gry poprowadzisz jedną z nacji i wykorzystując swoje zdolności dyplomatyczne, wojskowe i zmysł strategiczny, zawalczysz o dominację nad kontynentem, a nawet całym światem. Supremacy1914 jest rozgrywana w pojedynczych meczach (zwanych „mapami”), które trwają zazwyczaj od 2 do 8 tygodni i mogą pomieścić do 500 graczy, walczących przeciwko sobie w czasie rzeczywistym.  Rozgrywka odbywa się na historycznych mapach i opiera się na zarządzaniu gospodarką, ekspansji z użyciem armii oraz tworzeniu koalicji z innymi graczami, aby spełnić warunki zwycięstwa. W Supremacy 1914 zaplanowana produkcja i rozkazy są wykonywane nawet wtedy, gdy jesteś wylogowany, jednak trzymanie ręki na pulsie i szybkie reagowanie na rozwój wydarzeń, jest kluczem do zwycięstwa. Możesz rozgrywać kilka map jednocześnie, co pozwala na szybszą naukę nowych strategii i stawienie czoła różnym przeciwnikom.


  Za wygrywanie gier otrzymasz nagrody oraz awanse, które odzwierciedlają twoje osiągnięcia względem innych graczy. Możesz również dołączyć do sojuszy, by wspólnie brać udział w meczach i razem z innymi członkami sojuszu sprawdzić się w grze drużynowej.


  Ten poradnik zawiera wszystkie informacje konieczne do tego, by móc stawić czoła innym graczom podczas gry w Supremacy 1914, jednak wiele skomplikowanych aspektów gry oraz taktyk będzie wspomniane jedynie przelotnie i to do Ciebie należy głębsze poznanie gry, dzięki któremu będziesz mógł stawić czoła najlepszym. Jeśli szukasz informacji na konkretny temat, skorzystaj ze skrótów poniżej:


  e0c2b14915617742546e673749430c1d.png Wprowadzenie

  9fc2f11b90d9bcde8ce3c7c3205dc8b2.png Tworzenie gier i dołączanie do nich

  85df5bf8b5446b0e18eb5970599edf31.png Zarządzanie państwem

  9e5c793b5eab0270f33ddf15c27a8034.png Ekonomia

  ed2e9a97658490903c5ab95d801a8ec4.png Jednostki

  7ac00bacc9f3a0ea0556d2e4f572630e.pngDziałania wojenne

  31dfb6fbf9b30ab840f0b683491ea3bf.pngDyplomacja

  e6f2af70282cafb55237eb8592873748.pngWywiad

  cec0be01f1d4b70612aaa316e247e7f8.pngGoldmark & Naczelne Dowództwo


  WYGRYWANIE MAP


  Celem gry jest bycie pierwszym graczem, lub koalicją, która zdobędzie określoną w ustawieniach mapy liczbę punktów, wymaganą do zwycięstwa. Twoja obecna liczba punktów jest obliczana na podstawie różnych czynników i odzwierciedla twój postęp na drodze do dominacji nad mapą. Swój wynik możesz zwiększyć poprzez:


  - zdobywanie prowincji

  - rozbudowę prowincji

  - zwiększanie morale swoich prowincji


  Każdy budynek, w zależności od jego poziomu, przyczynia się do zwiększenia twojego wyniku, co oznacza, że każdy poziom budynku przybliża Cię do zwycięstwa. Liczba punktów przyznawana za wymienione wyżej czynniki nie jest jednak stała, ponieważ wynik odzwierciedla to, jaką część zasobów mapy kontrolujesz. Oznacza to, że zmienia się w zależności od postępów innych graczy i będzie rósł tylko wtedy, gdy będziesz rozwijał się szybciej, niż inni gracze. W związku z tym, kolejnym sposobem na zwiększenie swojego wyniku, jest zmniejszanie zasobów kontrolowanych przez inne państwa — zdobywanie prowincji i niszczenie budynków przeciwnika, oraz redukcja morale wrogich prowincji.


  CZYM JEST GRA?


  Gra w Supremacy 1914 (zwana także „mapą”) może pomieścić określoną liczbę graczy. Na koniec każdej gry rankingowej, zostaniesz nagrodzony pewną ilością Goldmark, zależną od twojego końcowego wyniku, oraz bonusem do poziomu konta, zaktualizowane zostaną również twoje statystyki. Podczas gry możesz również zdobywać Osiągnięcia, widoczne dla innych graczy po wejściu na twój profil, zawierające informacje na temat twoich dokonań w grze.


  Aby znaleźć więcej informacji na temat ustawień gier, przejdź do rozdziału 2. „Tworzenie gier i dołączanie do nich”.

 • 2. Tworzenie gier i dołączanie do nich

  W S1914 możesz uczestniczyć w 50 grach jednocześnie. Ten rozdział zawiera informacje, które pomogą Ci założyć, lub znaleźć interesującą Cię grę.

  DOŁĄCZANIE DO GIER

  Aby dołączyć do gry, albo stworzyć nową, wybierz Gry z Menu Głównego. Znajdują się tam 3 zakładki: Moje Gry, Nowe Gry, Utwórz Grę. Moje Gry zawiera listę map, w których obecnie bierzesz udział oraz najważniejsze informacje na ich temat. Nowe Gry zawiera listę wszystkich map, utworzonych na wybranym serwerze oraz pozwala na dołączanie do gier.


  Istnieje kilka sposób znalezienia interesującej Cię gry:


  -szukanie mapy za pomocą listy gier

  -wyszukanie gry według nazwy, lub identyfikatora mapy

  -wyszukanie mapy za pomocą filtrów z menu "Przełącz zaawansowane filtry."  !Opcja wyszukiwania pozwala także na wyszukiwanie map korzystając z nicków graczy.

  !Identyfikator gry można znaleźć w pasku adresu przeglądarki


  Jeśli wolisz stworzyć swoją własną grę, przejdź do zakładki "Utwórz Grę". Ustawienia rozgrywki dostępne przy tworzeniu gier są opisane poniżej w podrozdziale "Ustawienia scenariusza".


  Gry, które zostały zakończone, bądź te, w których jesteś nieaktywny, mogą zostać przeniesione do zakładki "Archiwum", skąd zostaną usunięte po kilku tygodniach od ich przeniesienia.

  TWORZENIE GIER

  Aby utworzyć grę, wybierz zakładkę "Utwórz grę". Po nadaniu jej tytułu (obowiązkowo) i komentarza (opcjonalnie), możesz wybrać mapę oraz jej ustawienia.

  USTAWIENIA SCENARIUSZA

  Każda gra ma kilka podstawowych ustawień, które są wyświetlane w kolumnie "Szczegóły gry" po prawej stronie, w zakładce "Nowe Gry" oraz bezpośrednio na liście gier.


  Opcja Opis
  Tytuł Pozwala nadać grze nazwę, która wyróżni ją spośród innych gier.
  Hasło Pozwala nadać grze hasło, sprawiając, że tylko gracze, którym podałeś hasło, będą mogli w niej uczestniczyć.


  PODSTAWOWE USTAWIENIA


  Opcja Opis
  Komentarz Pozwala nadać grze opis, który może zachęcić innych graczy do dołączenia do twojej rozgrywki.
  Elitarna SI Elitarna SI jest dużo bardziej agresywna i lepiej radzi sobie z zarządzaniem państwem niż zwykła SI. W przeciwieństwie do zwykłej SI, za walkę z nią naliczane są punkty do rankingu.
  Wybór kraju Gra może pozwolić na wybór kraju (domyślnie), lub przydzielić go losowo.
  Dodatkowe jednostki Każda gra posiada określony zestaw jednostek. Pakiet Lotniczy zawiera Sterowiec, Myśliwiec oraz Bombowiec, a Pakiet Lotniczy & Morski zawiera dodatkowo Lekki Krążownik oraz Okręt Podwodny.
  Liczba graczy Pozwala określić maksymalną liczbę graczy (jest to zależne od wybranej mapy).
  Rozpoczęcie gry Gra może zacząć się natychmiast (domyślnie), lub gdy gracze zajmą wszystkie dostępne miejsca.
  Dni okresu pokoju Podczas okresu pokoju niemożliwe jest wypowiedzenie wojny innym graczom, walka z nimi, ani wkroczenie na ich terytorium, dopóki nie uzyska się od nich prawa przejścia, lub wymiany map. Okres pokoju może trwać do 14 dni.
  Okres pokoju dla NPC Działa na zasadach identycznych jak Dni okresu pokoju, jednak odnosi się do graczy sterowanych przez SI. Okres pokoju może trwać do 14 dni.
  Anti-Cheat System Anti-Cheat blokuje możliwość grania kilku graczom używającym tego samego IP. Jeśli chcesz zagrać z rodziną i znajomymi możesz dezaktywować ten system, gra stanie się wtedy nierankingowa, co oznacza, że nie będzie liczyć się do statystyk twojego konta.
  Maksymalny okres bezczynności Określa liczbę dni nieaktywności, po których gracz zostaje oznaczony jako nieaktywny, a kontrolę nad państwem przejmuje SI. Okres bezczynności może trwać od 2 do 5 dni (domyślnie 2 dni).
  Minimalna ranga Pozwala ustawić minimalną rangę (poziom konta), od której dołączyć do rozgrywki. Niektóre mapy mają automatycznie ustawioną minimalną rangę, np. Ameryka Południowa 1914.
  Pionierzy Frontu To gry dostępne tylko dla Pionierów Frontu, które zawierają elementy nie dodane jeszcze oficjalnie do gry.


  !Chociaż opcja istnieje podczas tworzenia mapy, nie ma znaczenia, który rodzaj SI zostanie wybrany, podczas rozgrywki zawsze włączona jest Elitarna SI.

  USTAWIENIA PREMIUM

  Niektóre opcje dostępne przy tworzeniu gier, tzw. opcje premium, pozwalają na większą ingerencję w zasady gry i urozmaicenie rozgrywki. Wybranie jednej z tych opcji sprawi, że dołączenie do niej będzie kosztować 5000 Goldmark (gospodarz płaci tylko przy tworzeniu mapy). Członkowie Naczelnego Dowództwa mogą korzystać z tych opcji bez opłat.


  Opcja Opis
  Gra anonimowa Pozwala na ukrycie nazw graczy do końca rozgrywki.
  Ustawienia drużynowe Pozwala na wyłączenie koalicji, lub odgórne narzucenie drużyn. „Brak koalicji” wyłącza możliwość tworzenia koalicji, „Koalicje” (domyślnie) pozwala na tworzenie koalicji,. „Wolne drużyny” pozwala na wybranie ilości i składów drużyn, a „Drużyny scenariusza” dzieli graczy na drużyny, według schematu przypisanego do mapy. Walka między członkami tej samej drużyny jest zakazana, a samej drużyny nie można opuścić, co sprawia, że zdradzenie sojuszników jest niemożliwe. Stosunki między członkami tej samej drużyny, to zawsze, co najmniej Prawo Przejścia.
  Warunki zwycięstwa Pozwala na wybranie ilości punktów koniecznej do wygrania gry. W przypadku opcji Standard jest to 50% punktów (1000), Dominacja, oznacza, że do wygrania gry trzeba zdobyć 75% punktów (1500), natomiast w przypadku Supremacji należy podbić wszystkie inne państwa, aby zdobyć konieczne 100% punktów (2000).


  SCENARIUSZE

  Grając w S1914 masz do wyboru wiele scenariuszy, różniących się rozmiarem mapy, ilością graczy, rozłożeniem surowców oraz warunkami zwycięstwa.


  Podgląd mapy Opis
  3120-pasted-from-clipboard-png Europa 1914
  Mapa może pomieścić do 10 graczy, których można podzielić na 3 scenariuszowe drużyny.
  3121-pasted-from-clipboard-png Wielka Wojna
  Mapa może pomieścić do 30 graczy, obejmuje Europę, Amerykę Północną, Afrykę oraz Azję.
  3122-pasted-from-clipboard-png Europa Historyczna 1910
  Mapa może pomieścić do 8 graczy i może być rozgrywana tylko jako Złota Runda. Odzwierciedla granice i balans sił państw sprzed I Wojny Światowej.
  3123-pasted-from-clipboard-png Azja Południowo-Wschodnia
  Mapa może pomieścić do 15 graczy. Została dodana w wyniku Konkursu Map Supremacy, została stworzona przez Special-D.
  3124-pasted-from-clipboard-png Ameryka Południowa 1914
  Mapa może pomieścić do 10 graczy, jest dostępna tylko dla graczy z rangą Sierżanta Sztabowego, lub wyższą (1600 punktów).
  3125-pasted-from-clipboard-png Bliski Wschód 1914
  Mapa może pomieścić do 30 graczy, jest dostępna tylko dla graczy z rangą Porucznika i wyższej (25000 punktów).
  3126-pasted-from-clipboard-png Bitwa o Europę Zachodnią
  Mapa może pomieścić do 4 graczy, jest dostępna tylko dla graczy z rangą Starszego Chorążego i wyższej (9000 punktów).
  448944bcb1a37ac.jpg Meksyk i USA 1914
  Mapa może pomieścić do 2 graczy, jest to mapa pojedynkowa, zawierająca 2 grywalne kraje, oraz 3 kraje sterowane przez SI
  cbe554119ba3895.jpg Świat w Płomieniach 100 graczy
  Mapa może pomieścić do 100 graczy, użytkownicy nie mogą stworzyć takiej mapy, jednak system regularnie tworzy nowe.
  3127-pasted-from-clipboard-png Wielka Wojna 500 graczy
  Mapa może pomieścić do 500 graczy, użytkownicy nie mogą stworzyć takiej mapy, jednak system regularnie tworzy nowe, czas pomiędzy powstawaniem nowych map tego typu wynosi 2 tygodnie.
  12946e8a679ba150ed8cbb5fe0f9bf53.jpg Bitwa o Bałkany
  Mapa może pomieścić do 6 graczy, których można podzielić na 2 drużyny.
  3128-pasted-from-clipboard-png Wyspa Turniejowa
  Mapa może pomieścić do 10 graczy, podzielonych na 2 drużyny. Mapa jest podzielona na pół, w konwencji lustrzanego odbicia.
  3130-pasted-from-clipboard-png [Dominium] Mezopotamia
  Mapa może pomieścić do 40 graczy, startowe prowincje graczy nie mogą zostać podbite. Jej celem jest przejęcie i utrzymanie prowincji z rafineriami ropy.  SPIS TREŚCI • 3. Zarządzanie państwem

  W Supremacy 1914 podbój i skuteczne zarządzanie prowincjami jest najważniejszą rzeczą w drodze do dominacji. Prowincje odpowiadają za produkcję surowców i rekrutację jednostek, dlatego dbanie o ich rozwój, jest konieczne, aby osiągnąć zwycięstwo.


  PASEK PROWINCJI

  Pasek prowincji znajdujący się na dole ekranu zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat wybranej obecnie prowincji. Dzięki niemu dowiesz się m.in. kto jest właścicielem prowincji, jakie jest jej obecne morale, przychody z podatków oraz wydobycie surowców. Znajdziesz tam również informacje na temat istniejącej zabudowy oraz obecnie powstających budynków i jednostek.

  ADMINISTRACJA PROWINCJI

  35f4e658cc79511bda1e6cc041867428.pngGłówne Menu Gry zapewnia dostęp do panelu Administracji Prowincji, który znacznie ułatwia zarządzanie swoim państwem. Panel ten zapewnia wygodny widok na najważniejsze parametry prowincji oraz pozwala na rozpoczęcie produkcji jednostek lub konstrukcji budynków, ustawienie punktu zbiorczego, a także na aktywację i dezaktywację budynków w jednej, lub wielu prowincjach naraz.
  1432e94b07fa29bcb5de34a628a154af.png


  Aktywacja/dezaktywacja budynków: Dezaktywacja budynku pozwala zaoszczędzić surowce, w przypadku, gdy budynek staje się niepotrzebny. Aby aktywować, lub dezaktywować budynek, kliknij na jego ikonkę na Pasku Prowincji, bądź w panelu Administracja Prowincji.


  Rozpoczynanie produkcji/konstrukcji: Aby rozpocząć produkcję jednostek w prowincji przejdź do Paska Prowincji, lub panelu Administracji Prowincji i wybierz ikonę koła zębatego, ikona młotka odpowiada za konstrukcję budynków.


  Wybieranie wielu prowincji: Aby zlecić tą samą konstrukcję, lub produkcję w więcej niż jednej prowincji, możesz skorzystać z panelu Administracji Prowincji. Aby wybrać więcej prowincji, przytrzymaj CTRL, i używając lewego przycisku myszy, wybierz interesujące Cię prowincje. Kolejnym sposobem na wybór wielu prowincji jest przeciągnięcie kursorem z wciśniętym lewym przyciskiem myszy po wybranych prowincjach na liście prowincji. (Wybieranie prowincji za pomocą CTRL i lewego przycisku myszy, działa również na mapie).


  Podgląd morale: Panel Administracji Prowincji zapewnia również łatwy podgląd morale twoich prowincji.

  MORALE PROWINCJI

  Morale to procentowa wartość, odzwierciedlająca to jak lojalna wobec Ciebie jest ludność danej prowincji. Powinieneś zawsze mieć oko na morale prowincji, np. obserwując wskaźnik morale po lewej stronie Paska Prowincji. Morale prowincji jest przeliczane raz dziennie podczas zmiany dnia i zależy (między innymi) od następujących czynników:


  101d5b8cb10836cf5044dce3632f157e.png Odległość do stolicy
  Im dłuższa jest droga do stolicy, tym niższe jest maksymalne morale prowincji.
  c3ecbe1fd2b0647ddb7e85e341bdd652.png Wrogie armie
  Obecność wrogich armii na twoim terytorium zmniejsza maksymalne morale prowincji.
  af6355ecea550bf83cb06c5070de3929.png Budynki
  Niektóre budynki (np. Tory Kolejowe, Fabryka, Port) zwiększają maksymalne morale prowincji.
  30afcfa10c37bbf1fcebb50f8ca6e726.png
  Kara za rozrost państwa (rozszerzenie)

  Wraz z rozrostem państwa zmniejsza się maksymalne morale.
  ccd9883876c12f294a8bd38e7ff49257.png Sąsiednie prowincje
  Morale sąsiednich prowincji może negatywne, lub pozytywnie wpłynąć na morale prowincji.
  02a807c22b5e4c3ded649907059a91da.png Wrodzy sąsiedzi
  Każda wroga prowincja z którą graniczysz zmniejsza maksymalne morale prowincji.
  ba896e27d5e4822ca7c1138eef61bf65.png Dostępność surowców
  Brak surowców zmniejsza maksymalne morale prowincji (więcej w rozdziale 4 "Ekonomia").


  W zależności od tych czynników prowincja będzie wykazywać tendencję do wzrostu, lub spadku morale. Jeśli maksymalne morale prowincji jest wyższe od obecnego morale prowincji, to wzrośnie ono o 20-25% różnicy między tymi wartościami. Jeśli maksymalne morale prowincji jest niższe od obecnego, również nastąpi zmiana morale o 20-25% różnicy tych wartości.  9afef5a68ae9d8bdb9fabe9ae982366c.pngMorale prowincji ma bezpośredni wpływ na produkcję surowców. Jeśli morale jest niskie, prowincja nie będzie wykorzystywać pełni swojego potencjału. Prowincja z pojedynczym surowcem, z morale na poziomie 90%, dostarcza 3150 ton surowców dziennie. Jeśli morale spadnie poniżej 90%, produkcja będzie spadać i po osiągnięciu 30%, będzie produkować już tylko połowę tej wartości, a poniżej tego poziomu zmaleje jeszcze bardziej.


  Dodatkowo prowincje z niskim morale (poniżej 30%) mają wysoką szansę na wystąpienie powstania. Powstania mogą doprowadzić do uszkodzenia, lub zniszczenia twoich oddziałów, a nawet do ogłoszenia lojalności wobec innego władcy przez ludność prowincji. Możesz zapobiec powstaniom, wysyłając do centrum prowincji odpowiednią liczbę żołnierzy. Szansa na powstanie jest widoczna po najechaniu kursorem na morale na Pasku Prowincji.


  Jeśli morale prowincji spada bez konkretnego powodu, może to być spowodowane obecnością wrogiego szpiega. Szpieg może bezpośrednio zmniejszyć twoje morale, lub wpłynąć na nie uszkadzając budynki zwiększające morale, lub przez sabotaż produkcji surowców, tak, że ich ilość nie jest już wystarczająca do zaspokojenia potrzeb populacji.


  9ed98ec1cd8937057bf2a65b7388d6c4.pngMożesz włączyć widok morale w menu "Sterowanie mapą" w prawym górnym rogu, aby uzyskać ogólny obraz morale prowincji.


  Możesz również użyć Goldmark, żeby natychmiastowo podnieść morale prowincji (10% za 500 Goldmark). Zwiększy to produkcję surowców, i zmniejszy szansę na powstanie.

  PROWINCJE W CZASIE WOJNY

  Jeśli podbijesz prowincję, otrzymasz jej całodniową produkcję oraz część przychodu z podatków. Podbicie prowincji zmniejsza jej morale do 25%, co stwarza realne zagrożenie wybuchu powstania.


  Wyjątkiem od tej reguły jest "odbijanie" prowincji: Jeśli osoba, która zdobyła prowincję nie podniesie jej morale do co najmniej 80%, poprzedni właściciel będzie miał szansę na odbicie utraconej prowincji. Prowincja po zajęciu jej przez rodzime wojska, będzie miała 75% morale. W innym przypadku, działają zasady wymienione w poprzednim akapicie.


  Po podbiciu stolicy innego państwa otrzymasz następujące nagrody:

  - Morale wszystkich twoich prowincji wzrośnie o 10%

  - Otrzymasz połowę funduszy właściciela stolicy

  - Otrzymasz całodniową produkcję podbitej prowincji.


  Utrata stolicy wiąże się z następującymi konsekwencjami:

  - Morale we wszystkich twoich prowincjach spada o 20%

  - Maksymalne morale twoich prowincji jest zmniejszone o 40%


  SPIS TREŚCI

 • 4. Ekonomia

  Rozwój gospodarczy jest konieczny, żeby pozyskać surowce konieczne do rozwoju swojej armii. Po przeczytaniu tego rozdziału będziesz wiedział jak zwiększyć produkcję surowców, unkinąć negatywnych efektów braku surowców, oraz jak handlować na giełdzie.

  SUROWCE

  Ekonomia w S1914 opiera się na 7 surowcach: zbożu, rybach, rudzie żelaza, drewnie, węglu, ropie i gazie. Surowce te dzieli się na 3 kategorie, z których każda ma swoje konkretne zastosowanie.


  14-pasted-from-clipboard-png


  Gdy najedziesz kursorem na surowiec, wyświetli się posiadana ilość surowca, całkowita dzienna produkcja oraz całkowite dzienne zużycie.


  Jeśli produkcja jest ujemna, oznacza to, że wykorzystujesz więcej surowca, niż jesteś w stanie wydobyć. Możesz temu zapobiec, podbijając prowincje, stawiając budynki zwiększające produkcje, lub dezaktywując budynki, które zużywają surowce.


  DODATKOWE SUROWCE


  Oprócz wymienionych wyżej 3 kategorii surowców, prowincje zapewniają również dochód z podatków, który

  b9a172c80b5d484de9c941610c3fcf37.png jest niezależny od potrzeb populacji. Pieniądze zebrane w ten sposób można przeznaczyć na zakup surowców na giełdzie, produkcję i utrzymanie jednostek oraz konstrukcję budynków.


  896803f986bec21d3e687a779e407bbf.pngGoldmark to waluta premium, którą można zdobyć podczas swojej pierwszej gry, wykonując zadania w Samouczku, wygrywając gry, oglądając reklamy, ,lub kupując ją przez sklep w grze. Więcej o ich zdobywaniu i wykorzystaniu w rozdziale 8. "Goldmark & Naczelne Dowództwo".


  KATEGORIE SUROWCÓW

  W S1914 surowce dzielą się na 3 kategorie: pożywienie, surowce naturalne, oraz surowce energetyczne. Na każdą z tych kategorii składają się co najmniej 2 typy surowców, co znaczy, że możesz zaspokoić potrzeby populacji, jeśli posiadasz wystarczającą ilość co najmniej jednego surowca z danej kategorii.


  Poniższa tabela zawiera informacje na temat czynników wpływających na zużycie surowców, oraz konsekwencje ich braku.


  Dziennie zapotrzebowanie
  Wykorzystanie Konsekwencje braku
  Pożywienie 800 na prowincję
  c265a8d6c08de67c063c641439ae44bd.png Ryby 10 na jednostkę kawalerii utrzymanie jednostek
  86096bea47e59bc88823204b285dcb3f.png Zboże 20 na jednostkę
  1000 na koszary
  utrzymanie jednostek
  utrzymanie koszar
  spadek morale jednostek
  wyłączenie koszar
  Surowce naturalne 800 na prowincję
  551a0694866e7bc2c8b7de25f3ba4bb4.png Ruda żelaza konstrukcja budynków
  490c5920993b11d680f00801be320aad.png Drewno konstrukcja budynkó

  Surowce energetyczne 800 na prowincję
  71aab7216deaedd76c0dd555dff8a117.png Węgiel 500 na tory kolejowe Utrzymanie torów kolejowych spadek morale jednostek
  wyłączenie torów kolejowych
  8b31cff66ae1fa55e69fc080b59e9b52.png Gaz spadek morale jednostek
  f9ceb94b5e691b5fcfb571743527c0dc.png Ropa 5 na jednostkę Utrzymanie jednostek spadek morale jednostek


  !Brak jakiegokolwiek surowca wiąże się ze spadkiem morale prowincji, równomiernym do wielkości deficytu surowców..

  !Większość surowców jest wykorzystywana przy konstrukcji budynków.

  GIEŁDA

  ba896e27d5e4822ca7c1138eef61bf65.png

  Poza handlem przez panel dyplomacji (więcej w rozdziale 7. "Dyplomacja"), możesz również anonimowo wymieniać surowce korzystając z panelu "Giełda". Na giełdzie możesz sprzedawać nadwyżkę surowców, oraz kupować surowce, których Ci brakuje.  KUPOWANIE SUROWCÓW

  W panelu Giełdy występują 3 zakładki:

  • Najlepsze oferty, zawierająca 4 najkorzystniejsze oferty kupna, oraz 4 najkorzystniejsze oferty sprzedaży.
  • Wszystkie oferty, zawierająca wszystkie oferty na Giełdzie.
  • Moje wymiany, zawierająca historię twoich wymian na Giełdzie.


  Wybierając ofertę na giełdzie, sprawdź iloraz po symbolu @. Iloraz @3.0 oznacza, że za zakup 1000 jednostek danego surowca, zapłacisz 3000 marek. Im mniejszy jest iloraz, tym lepsza jest oferta. Możesz również kupić surowce korzystając z Goldmark, iloraz tej oferty zawsze wynosi @0.5, co oznacza, że za 5000 jednostek danego surowca, zapłacisz 2500 Goldmark.

  SPRZEDAWANIE SUROWCÓW

  Jeśli chcesz wystawić ofertę sprzedaży, kliknij na przycisk "dodaj ofertę sprzedaży" znajdujący się na dole panelu. Po wybraniu surowca, który chcesz sprzedać, wybierz ilość, i ustal cenę sprzedaży. Od razu po wystawieniu oferty, ustalona przez Ciebie ilość surowców zniknie z twoich magazynów. Oferta będzie aktywna do czasu, gdy ktoś wykupi wystawione przez Ciebie surowce, lub do momentu, gdy sam usuniesz ją w zakładce Moje Wymiany.


  Możesz wykorzystać dynamikę rynku, kupując tanio surowce i sprzedając je drożej. Nałożenie embarga na inny kraj, lub wypowiedzenie mu wojny sprawi, że wasze rynki zamkną się dla siebie i niemożliwe będzie skorzystanie z ofert wystawionych na Giełdzie przez drugą stronę.

  BUDYNKI

  Rozbudowa prowincji to jeden z ważniejszych sposobów wpływania na jej morale. Oprócz poprawy morale, budynki umożliwiają również produkcję bardziej zaawansowanych jednostek, i zwiększają produkcję zasobów w prowincji. Poniższa tabela zawiera pełne informacje na temat kosztów i korzyści płynących z posiadania danego poziomu budynku w prowincji.


  Ikona Koszt budowy Dzienny koszt utrzymania Czas budowy
  (zależy od morale prowincji, może być krótszy albo dłuższy. Podane wartości są ważne dla 80% morale prowincji)
  HP Właściwości
  Biuro rekrutacyjne
  600788dd1870fb29efe8fe42aa057b4d.png
  1 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  250
  1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  250
  d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  250 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png 1 min 5 - pozwala na rekrutację piechoty
  - można dezaktywować
  - automatycznie produkuje jednostki piechoty
  Warsztat
  9e14a8c7b5f741be52ca0bdfe6e905ee.png
  1 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  500
  1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  500
  d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  500
  7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  Poziom 1: 15 sek
  Poziom 2: 30 min
  Poziom 1: 5
  Poziom 2: 10
  - maksymalny poziom: 2
  - pozwala produkować wozy opancerzone
  Koszary
  d2601ede220e033035a3cfc3e76a9cb0.png
  4 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  1 500
  3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  1 500 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  Poziom 1:
  500 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  1 000 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  Poziom 2:
  1 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  2 000 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  1 dzień Poziom 1: 40
  Poziom 2:
  - maksymalny poziom: 2
  - przyspiesza rekrutację piechoty +50% (1 poziom), +150% (2 poziom)
  - można dezaktywować
  Forteca
  1e52f8424f5bf9143e316e0a7ef8acb7.png
  4 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  2 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  1 dzień od 20, +5 każdy kolejny poziom - maksymalny poziom: 5
  - zmniejszenie obrażeń otrzymywanych przez armię (50% - 90%)
  - maksymalne morale prowincji: +5 na poziom
  - poziom 3.5 (lub wyższy) ukrywa jednostki znajdujące się w mieście przed wrogiem
  Port
  e8a7e64fd879ebc35ec0bdf25c7023f1.png
  10 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  10 000 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  3 dni 60 - dostępny od 2 dnia gry
  - maksymalne morale prowincji: +7
  - zwiększenie produkcji surowców: +25%
  - skraca czas załadunku/rozładunku jednostek na terenie prowincji o 50%
  Tory kolejowe
  af6355ecea550bf83cb06c5070de3929.png
  10 0001c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  5 000 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  3 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  1 000 0284a46c371abeea0186c25d7d7ef1a3.png
  500 0284a46c371abeea0186c25d7d7ef1a3.png 3 dni 60 - dostępne od 5 dnia gry
  - maksymalne morale prowincji +7
  - zwiększenie produkcji surowców: +33%
  - zwiększenie prędkości poruszania się armii o 150%
  - można dezaktywować
  Fabryka
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png
  10 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  2 500 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  2 500 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  2 500 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  2 dni 40 - do rozpoczęcia budowy wymagany warsztat (2 poziom)
  - dostępny od 8 dnia gry (wyższe poziomy odblokowują się co 2 dni)
  - maksymalny poziom: 4
  - zwiększenie morale prowincji: +3% poziom 1 do +12% poziom 4
  - zwiększenie produkcji surowców: +8% poziom 1 do +33% poziom 4
  - umożliwia produkcję zaawansowanych jednostek
  Stolica
  101d5b8cb10836cf5044dce3632f157e.png
  2 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  5 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  5 000 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  2 dni 40 - prowincja w której znajduje się ten budynek jest stolicą państwa
  - nie może istnieć więcej niż 1 budynek tego typu
  Lotnisko
  3a64b0fba103fd83b6d81437b3d73ff9.png
  5 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  2 000 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  2 000 1aa7b719dc2bc89b029f781736bfc333.png
  1 dzień 60 - dostępny od 10 dnia gry
  - tankowanie 15 min.


  • Wzrost produkcji odnosi się do wzrostu w stosunku do bazowej produkcji prowincji, oznacza to, że bonusy nie kumulują się ze sobą, (bonus jest liczony od bazowej produkcji, dla każdego budynku osobno, a następnie dodawany do całkowitej produkcji).
  • Nie wszystkie budynki są dostępne od początku rozgrywki. Wymagania są podane w tabeli powyżej.
  • W prowincji nie można wybudować dwóch takich samych budynków, jednak niektóre budynki mogą być rozbudowywane do wyższych poziomów.
  • W niektórych prowincjach istnieje kilka miejsc, w których można zbudować port. Powinieneś wybrać miejsce, które najlepiej pasuje do twoich potrzeb.

  SPIS TREŚCI

 • 5. Jednostki

  W S1914 istnieje 13 różnych jednostek, dzielących się na 3 typy: lądowe, powietrzne i morskie. Każdy rodzaj jednostek ma swoje unikalne cechy, które sprawiają, że każda z nich ma swoje wyjątkowe zastosowanie. Przy wyborze jednostek, które wyprodukujesz, powinieneś wziąć pod uwagę ich koszty utrzymania i infrastrukturę konieczną do produkcji, właściwości bojowe, zachowanie na różnych rodzajach terytoriów oraz rozkazy, które mogą wykonywać.

  PODSTAWOWE JEDNOSTKI

  Jak widać w tabeli poniżej, wszystkie jednostki mają konkretne wymagania (budynek, lub poziom budynku), które należy spełnić, aby je zrekrutować/wyprodukować. Dodatkowo, konstrukcja niektórych budynków jest dostępna dopiero od konkretnego dnia rozgrywki, ograniczając tym samym możliwość produkcji części jednostek.


  Każda jednostka wymaga określonej ilości surowców do jej produkcji, ponadto, każda jednostka zużywa określoną ilość surowców (dzienny koszt utrzymania), które należy zapewnić, aby jednostka w pełni wykorzystywała swoje możliwości.


  Wszystkie informacje na temat jednostki możesz uzyskać, klikając ikonę ( i ) w panelu produkcji, lub na jednostkę na Pasku Armii.

  Jednostka Wymagania Koszt rekrutacji Koszt utrzymania Prędkość Obrażenia
  4af58fabeb2bff3f9a34b75701411ee7.png/ 28faf77c3a8beea9d21806002c00b846.png / 3d9b9356db9c471ee52901675b2bfcf4.png
  HP
  Piechota
  c3ecbe1fd2b0647ddb7e85e341bdd652.png
  600788dd1870fb29efe8fe42aa057b4d.png - 20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png 36
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 21
  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png -
  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 1.2 / 0.12 / 0.9

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 1.2 / 0.12 / -
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: 1

  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 1

  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png: 1
  Kawaleria
  9b3f23ecfdb99e46dd0ef377c37ecee5.png
  9e14a8c7b5f741be52ca0bdfe6e905ee.png
  d2601ede220e033035a3cfc3e76a9cb0.png
  6 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  1 000 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  1 000 b2431e1453f1a22432c7cb13fb3ab63e.png
  10 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  10 b2431e1453f1a22432c7cb13fb3ab63e.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png 48
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 21
  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png -
  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 2.4 / 0.24 / 1.2

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 1.2 / 0.12 / -
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: 1

  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 1

  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png: 1
  Wóz opancerzony
  4bb65c82ca6479b2c1b914d9017eff3e.png
  9e14a8c7b5f741be52ca0bdfe6e905ee.png 6 500 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  2 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  1 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png 72
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 21
  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png -
  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 1.2 / 0.12 / 1.2

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 2.4 / 0.24 / -
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: 1

  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 1

  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png: 1
  Artyleria
  ff1f878a5f259fc98bd73f9f6e11fb13.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png 10 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  3 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  2 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png 25
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 21
  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png -
  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 1.5 / 0.15 / 1.5

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 1.5 / 0.15 / -

  Zasięg: 50
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: 1

  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 1

  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png: -
  Czołg
  3fdc3c204dd0d1bc376a6f263826925f.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png 20 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  5 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  3 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png 36
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 21
  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png -
  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 4 / 0.4 / 4

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 4 / 0.4 / -
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: 7

  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 1

  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png: -
  Działo kolejowe
  85f02a83ab57a2bd4aa6c3e4bf6021b9.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png
  af6355ecea550bf83cb06c5070de3929.png
  50 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  10 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  5 000 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  5 000 0284a46c371abeea0186c25d7d7ef1a3.png
  10 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png -
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 21
  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png 13
  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 3 / 0.3 / 3

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 3 / 0.3 / -

  Zasięg: 150
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: 2

  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 1

  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png: -
  Pancernik
  5eaaceba309325a30022aa4e0bdb2c52.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.pnge8a7e64fd879ebc35ec0bdf25c7023f1.png 50 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  15 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  5 000 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  10 000 0284a46c371abeea0186c25d7d7ef1a3.png
  5 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png -
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 30
  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png -
  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 6 / 1.2 / 6

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 6 / 1.2 / -

  Zasięg: 75
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: -

  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 4

  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png: -
  Ciężki czołg
  27f71466effb74e745e86afa568437d2.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png 30 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  7 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  4 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png 36
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 21
  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png -
  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 6 / 0.6 / 6

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 6 / 0.6 / -
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: 9

  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 1

  62ba6ea4121fbb889300d6f6e61eae8b.png: -


  Przy obliczaniu całkowitych obrażeń armii, musisz wziąć pod uwagę tzw. Size Factor jednostek: Kiedy liczba jednostek w armii osiągnie konkretną wartość, każda kolejna jednostka dodana do armii, będzie zadawać tylko część obrażeń. Size Factor jest szerzej opisany w jednym z artykułów na Forum:

  Size Factors

  PODSTAWOWE ROZKAZY

  1ecf4acc2788c592bc2fabaced3323c2.pngRUCH

  Aby przemieścić swoje wojska, wybierz jeden oddział (LPM), lub wiele oddziałów (CTRL+LPM, lub zakreślenie obszaru przy użyciu PPM), a następnie przytrzymaj LPM na jednej z jednostek i przeciągnij kursor na miejsce docelowe, lub kliknij na rozkaz "Ruch" i kliknij na miejsce docelowe LPM.

  7de6cd4dde3b328ccd34d08b426151bb.pngDODAJ CEL

  Możesz nadać swojej armii kilka celów, używając rozkazu "Dodaj cel". Rozkaz ten może być również używany do tworzenia niestandardowych tras przemarszu.

  f786d3ba7530b0495b97ab4beb704727.pngOPÓŹNIENIE

  Wszystkie rozkazy marszu i ataku mogą być przygotowane wcześniej i wykonane z opóźnieniem. Możesz to zrobić korzystając z rozkazu "Opóźnienie". Aby użyć tego rozkazu, należy najpierw wyznaczyć jednostce cel, a następnie wydać rozkaz opóźnienia i ustawić czas opóźnienia. Wydanie rozkazu opóźnienia w przypadku wielu armii, bez zmiany czasu opóźnienia, sprawi, że dotrą one do celu w tym samym momencie.

  8d069da40c2d203644b70ed811e5f86a.pngWYMUSZONY MARSZ

  Możesz zwiększyć prędkość poruszania się swoich oddziałów o 50% wydając rozkaz wymuszonego marszu, jednak każda godzina takiego marszu, zmniejszy morale twojego wojska o 5%.

  10c29d0d64f9ff3deeb056baf844a00a.pngPODZIEL

  Możesz wydzielić dowoloną liczbę jednostek z oddziału, używając rozkazu Podziel i wybierając liczbę jednostek, która wejdzie w skład nowego oddziału za pomocą suwaków, lub wpisując ilość do okienek obok nich, a następnie wydając im rozkaz marszu, lub ataku. (Notka: Jeśli twoje oddziały spotkają się w jednym miejscu, ponownie połączą się, tworząc jeden większy oddział).

  02a807c22b5e4c3ded649907059a91da.pngATAK

  Przeciągnięcie armii na wrogą armię, lub miasto automatycznie zmieni, domyślny przy przeciąganiu armii, rozkaz marszu na rozkaz ataku. Twoja armia zacznie poruszać się w wyznaczonym kierunku i zaatakuje gdy przeciwnik znajdzie się w zasięgu. Jeśli armia zawiera jednostki dystansowe (np. artylerię), zacznie atakować od razu, gdy oddział, który jest celem ataku, znajdzie się w zasięgu (więcej w rozdziale 6."Działania wojenne").

  JEDNOSTKI SPECJALNE

  Jednostki specjalne, są dostępne tylko w grach z włączonymi odpowiednimi pakietami jednostek. Zestaw jednostek możesz wybrać przy tworzeniu mapy, w rozwijanym menu Dodatkowe Jednostki.

  SAMOLOTY

  Samoloty są częścią Pakietu Lotniczego.

  Jednostka Wymagania Koszt rekrutacji Koszt utrzymania Prędkość Obrażenia
  4af58fabeb2bff3f9a34b75701411ee7.png/ 28faf77c3a8beea9d21806002c00b846.png / 3d9b9356db9c471ee52901675b2bfcf4.png
  HP
  Myśliwiec
  507eb4002e1a7e47ea98d4229b92b38d.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png
  3a64b0fba103fd83b6d81437b3d73ff9.png
  20 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  2 500 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  5 000 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  5 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png

  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png 21
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 21
  28faf77c3a8beea9d21806002c00b846.png 215

  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 1.5 / 4 / 1.5

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 1.5 / 4 / -

  Zasięg: 225
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: 1
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 1
  28faf77c3a8beea9d21806002c00b846.png: 3
  Bombowiec
  208d2ea696a931f7f3dd8fa1adcdb1e0.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png
  3a64b0fba103fd83b6d81437b3d73ff9.png
  40 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  5 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  7 500 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  10 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png

  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png 21
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 21
  28faf77c3a8beea9d21806002c00b846.png 144
  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 6 / 0.5 / 6

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 6 / 0.6 / -

  Zasięg: 350
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: 1
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 1
  28faf77c3a8beea9d21806002c00b846.png: 3
  Sterowiec
  cbdbcf200efa4e6cc40c4535691b8de0.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png 5 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  1 000 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  1 000 1aa7b719dc2bc89b029f781736bfc333.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png

  5 1aa7b719dc2bc89b029f781736bfc333.png
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png 21
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 21
  28faf77c3a8beea9d21806002c00b846.png -
  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 0.5 / 0.5 / 0.5

  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 0.5 / 0.5 /
  85cc9f11c6759eca3e65d71dfe7b8f25.png: 1
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 1
  28faf77c3a8beea9d21806002c00b846.png: 1


  !Jednostki powietrzne potrzebują lotniska, żeby wzbić się w powietrze. Samoloty korzystają z wartości ataku w powietrzu, kiedy są w trakcie lotu, lub znajdują się w prowincji z lotniskiem. Wartości obrażeń na lądzie (Myśliwiec: 10%, Bombowiec: 7%), są używane, gdy samoloty nie mają do swojej dyspozycji lotniska.


  !Poruszanie się sterowców jest ograniczone w taki sam sposób, jak poruszanie się jednostek lądowych.

  ROZKAZY DLA JEDNOSTEK POWIETRZNYCH

  a82633977be447e3e25e396dff696eb4.pngPATROL

  Samoloty patrolujące obszar, zbierają z niego informacje wywiadowcze na temat wrogich armii, oraz wykrywają ukrywające się na nim jednostki. Wrogie lotnictwo atakujące cele na obszarze patrolu, lub patrolujące tę samą przestrzeń powietrzną, zostanie automatycznie zaatakowane przez twój patrol.


  !Samoloty przelatujące przez patrolowany teren, ale nie wykonujące rozkazu ataku/patrolu nie zostaną zaatakowane.

  02a807c22b5e4c3ded649907059a91da.pngATAK

  Po wydaniu rozkazu ataku jednostkom powietrznym, będzie on wykonywany do czasu, aż cel ataku zostanie zniszczony. Po każdym starciu z wrogą jednostką, samoloty muszą wrócić na lotnisko, w celu uzupełnienia paliwa i amunicji.

  1ecf4acc2788c592bc2fabaced3323c2.pngRUCH

  Samoloty mogą operować tylko w zasięgu lotniska, jeśli zasięg obecnego lotniska nie jest wystarczający, możesz zmienić lotnisko, z którego startują, wydając rozkaz ruchu na inne lotnisko. Jeśli wybrane lotnisko znajduje się w zasięgu lotu, samoloty polecą do nowej bazy, w przeciwnym wypadku zostaną tam przewiezione przez pojazdy naziemne.


  !Podczas takiego transportu samoloty poruszają się powoli i są narażone na atak, nie powinno się go stosować w przypadku zagrożenia atakiem ze strony wrogich jednostek.

  OKRĘTY

  W przeciwieństwie do Pancerników, inne jednostki morskie są dostępne tylko w grach, z włączonym Pakietem Lotniczym i Morskim.


  Jednostka
  Wymagania Koszt rekrutacji Koszt utrzymania Prędkość Obrażenia
  4af58fabeb2bff3f9a34b75701411ee7.png/ 28faf77c3a8beea9d21806002c00b846.png / 3d9b9356db9c471ee52901675b2bfcf4.png
  HP
  Pancernik
  5eaaceba309325a30022aa4e0bdb2c52.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png
  e8a7e64fd879ebc35ec0bdf25c7023f1.png
  50 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  15 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  5 000 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  10 000 0284a46c371abeea0186c25d7d7ef1a3.png
  5 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png 30 6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 6 / 1.2 / 6
  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 6 / 1.2 / -
  Zasięg: 75
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 4
  Okręt podwodny
  8db73a245f7a96cd880d67e483e3a05c.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png
  e8a7e64fd879ebc35ec0bdf25c7023f1.png
  20 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  3 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  3 000 d6ae773d1c37645ac14acc8ff72b10ee.png
  2 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 30 6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 4 / 0.4 / 4
  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 4 / 0.4 / -
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 4
  Lekki krążownik
  7162ad1815954e9ef461a98fd975cdaa.png
  f1c2d07d0c237d0226ae379859571664.png
  e8a7e64fd879ebc35ec0bdf25c7023f1.png
  15 000 1c55c08d887697a8096b1979516c3883.png
  3 000 1c84f5c52afc94c875be7727d56ca113.png
  2 000 0284a46c371abeea0186c25d7d7ef1a3.png
  2 000 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  20 3807ff7b2cb4ba92a4f96d2ea17efa3f.png
  5 7f0a1f591c9b24f360d991aa05edfc99.png
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 67 6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.png: 2 / 1 / 2
  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.png: 2 / 1 / -
  Zasięg: 40
  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.png: 2


  WŁAŚCIWOŚCI OKRĘTÓW

  120b004fa3a26783c3412599e29aaaed.pngTak długo jak okręty podwodne nie znajdują się w walce, są niewidoczne dla przeciwnika. Stają się widoczne podczas walki, a po jej zakończeniu znów znikają z pola widzenia przeciwnika.


  35d32078fa9a63cd802e00f80802c0d1.pngOkręty Podwodne nie posiadają broni pozwalającej na walkę na dużą odległość. Ich właściwości sprawiają, że idealnie nadają się do zastawiania pułapek oraz przechwytywania wrogich pancerników i oddziałów desantowych.


  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.pngEfekt psychologiczny wywoływany przez okręty podwodne nie powinien być lekceważony. Dzięki niemu świetnie nadają się do blokowania ważnych strategicznie szlaków morskich i obszarów przybrzeżnych.


  28faf77c3a8beea9d21806002c00b846.png Używaj szpiegów do wykrywania okrętów podwodnych przeciwnika. Lotnictwo patrolujące obszar również może wykryć okręty podwodne.


  8486b6908a4b5021da85d6c4de371536.pngLekki Krążownik może być wykorzystywany jako alternatywa dla Pancerników, od których jest słabszy i ma mniejszy zasięg, jednak jest tańszy i szybszy w produkcji oraz posiada większą prędkość.


  MORALE JEDNOSTEK

  5990c9599d216616d622edc806e59831.png


  Efektywność jednostki w walce jest ściśle powiązana z jej morale i mobilizacją (zależną od zapasów ropy). Morale jednostek jest wyświetlone po wybraniu armii, na pasku armii na dole ekranu. Pasek ten oprócz wyświetlania obecnego morale, zawiera również szczegółowe informacje na temat armii, takie jak mobilizacja, siła armii oraz bonus obronny fortecy.

  CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA MORALE

  Morale jednostek piechoty (i kawalerii), jest zależne od kilku czynników:


  35d32078fa9a63cd802e00f80802c0d1.pngMorale zrekrutowanych jednostek jest równe morale prowincji, w której zostały wytrenowane.  86096bea47e59bc88823204b285dcb3f.pngJednostki zużywają 20 ton zboża dziennie. Jeśli ich zapotrzebowanie nie zostanie pokryte, morale jednostek spadnie.
  568f85b990710d9385cc21e43a89595f.pngMorale jednostek dąży do morale prowincji, w której stacjonują. Jeśli jest wysokie, morale jednostek wzrośnie, jeśli jest niskie, morale jednostek spadnie. Morale jednostek spada na terenie wrogich prowincji, niezależnie od ich morale.


  6c6ff0b7d4ea54288b8eb8b90bd96454.pngKażde zwycięstwo nad wrogą armią zapewni mały wzrost morale, jednak stracona jednostka lekko zmniejsza morale armii.


  JEDNOSTKI MECHANICZNE

  Wartość morale jednostek mechanicznych (artyleria, czołgi, wozy pancerne, ciężkie czołgi, działa kolejowe, pancerniki, lotnictwo, okręty podwodne, sterowce), oznacza ich stan techniczny, a nie dosłownie morale. Większość zasad wpływających na morale piechoty, jest stosowana również w przypadku jednostek mechanicznych, wyjątkiem jest wpływ morale prowincji na morale jednostek (jednostki mechaniczne nie tracą morale na wrogim terytorium oraz w sojuszniczych prowincjach z niskim morale). Jeśli jednostka mechaniczna znajduje się na przyjaznym terytorium (jednostki morskie: wszędzie), ich "morale" wzrasta każdego dnia, o ok. 17% różnicy między obecną wartością, a 100%.

  ŁĄCZENIE JEDNOSTEK

  Podczas łączenia jednostek piechoty (lub kawalerii) w jeden oddział, ich morale będzie średnią wartością morale jednostek w obu oddziałach. Podczas łączenia piechoty i jednostek mechanicznych, morale armii będzie średnią wartością "morale" jednostek mechanicznych, oraz jednostek piechoty (jednak morale poszczególnych jednostek nie zostanie zmienione).

  SIŁA ARMII

  Siła armii jest wartością odzwierciedlającą gotowość armii do walki. Czynniki mające największy wpływ na tę wartość, to mobilizacja, morale oraz rozmiar armii. Aby mobilizacja twoich wojsk była jak największa, musisz upewnić się, że całkowicie pokrywasz swoje zapotrzebowanie na ropę. W przeciwnym wypadku twoje jednostki będą słabsze w walce i wolniejsze. Umieszczenie wojsk w prowincji z wysokim morale pozwoli szybko zwiększyć morale jednostek, można to zrobić również poprzez użycie Goldmark. Więcej o wpływie tych czynników na siłę armii, można znaleźć tutaj:

  Game Mechanical Index [To be updated with new pictures etc. later]


  Wpływ morale na siłę jednostki jest częścią wzoru, który bierze pod uwagę Size Factor, mobilizację oraz właściwości terenu.


  strength = ([morale value * 0.45] + 0.55) * ([{strength * army size factor} * terrain factor] * mobilization factor)

  PRĘDKOŚĆ JEDNOSTEK

  Prędkość jednostek zależy od terenu, po którym się poruszają (drogi/szlaki morskie/tory kolejowe), oraz tego, do kogo należy dany teren (własny/obcy/wrogi). Poniższa tabela zawiera informacje na temat prędkości jednostek pod w różnych warunkach.


  Jednostka Przyjazne terytorium Obce terytorium Wrogie terytorium Morze
  Piechota
  c3ecbe1fd2b0647ddb7e85e341bdd652.png
  36 km/h
  90 km/h
  25 km/h
  63 km/h
  12.5 km/h
  31 km/h
  21 km/h
  Kawaleria
  9b3f23ecfdb99e46dd0ef377c37ecee5.png
  48 km/h
  90 km/h
  34 km/h
  63 km/h
  17 km/h
  31 km/h
  21 km/h
  Wóz opancerzony
  4bb65c82ca6479b2c1b914d9017eff3e.png
  72 km/h
  90 km/h
  50 km/h
  63 km/h
  25 km/h
  31 km/h
  21 km/h
  Artyleria
  ff1f878a5f259fc98bd73f9f6e11fb13.png
  25 km/h
  62.5 km/h
  18 km/h
  43.75 km/h
  9 km/h
  21.8 km/h
  21 km/h
  Czołg
  3fdc3c204dd0d1bc376a6f263826925f.png
  36 km/h
  90 km/h
  25 km/h
  62.5 km/h
  12.5 km/h
  31 km/h
  21 km/h
  Działo kolejowe
  85f02a83ab57a2bd4aa6c3e4bf6021b9.png
  ---
  12.5 km/h
  ---
  9 km/h
  ---
  4.4 km/h
  21 km/h
  Pancernik
  5eaaceba309325a30022aa4e0bdb2c52.png
  --- --- --- 30 km/h
  Ciężki czołg
  27f71466effb74e745e86afa568437d2.png
  36 km/h
  90 km/h
  25 km/h
  62,5 km/h
  12,5 km/h
  31 km/h
  21 km/h


  Szara czcionka oznacza prędkość poruszania się w prowincji z torami kolejowymi

  DODATKOWE INFORMACJE NA TEMAT PRĘDKOŚCI JEDNOSTEK

  • Prędkość armii składających się z różnych rodzajów jednostek, jest uzależniona od jednostki, która porusza się najwolniej.


  • Załadunek i rozładunek jednostek zajmuje 3 godziny. Port przyspiesza ten proces do 1,5 godziny. Desant oraz załadunek na wrogim terytorium zajmuje 4,5 godziny. Bonusy dawane przez port nie działają na armie przeciwnika.


  • Koszty utrzymania: każda jednostka zużywa 20 ton zboża, i 5 ton ropy dziennie.


  • Brak ropy zmniejsza prędkość armii. Poruszanie się jednostek (poza torami kolejowymi) wymaga zużycia ropy. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić swoim armiom stałych dostaw ropy, ich mobilizacja spadnie i nie będą w stanie poruszać się z pełną prędkością. Zmniejszenie ich mobilności znacznie zmniejsza ich skuteczność w boju.


  • Braki w dostawach zboża zmniejszają morale jednostek, zmniejszając tym samym ich skuteczność w walce.


  • Zasięg widzenia armii: Wrogie armie mogą zostać wykryte z odległości 150km. Szczegóły (rozmiar, morale) są widoczne z odległości 90km (wyjątkiem jest sterowiec, który potrafi dojrzeć wrogów z odległości 2 razy większej niż inne jednostki).

  SPIS TREŚCI


 • 6. Działania wojenne

  Na drodze ku zwycięstwu, nieuniknione są konflikty zbrojne z innymi graczami. Ten rozdział zawiera informacje na temat podstaw i mechaniki walki.

  ROZPOCZYNANIE WALKI

  ac07d0f03d46694712393038458382b0.pngZazwyczaj walka między oddziałami wywiązuje się w 3 przypadkach:

  • po wydaniu rozkazu ataku na stolicę prowincji przeciwnika lub armię
  • po wydaniu przez przeciwnika rozkazu ataku na twoje wojska lub miasta
  • gdy twoja armia znajdzie się w tym samym miejscu co wroga armia, lub miasta przeciwnika podczas wykonywania rozkazu ruchu. Jeśli twoja armia wygra, pozostałe przy życiu jednostki będą kontynuować wykonywanie wydanych im rozkazów

  !Artyleria może korzystać z ofensywnego/agresywnego trybu ognia: bezczynne jednostki dystansowe zaczną strzelać do najbliższej niesprzymierzonej jednostki w zasięgu, co również prowadzi do walki. Często pozwolenie jednostkom na wybranie swojego celu jest lepszym rozwiązaniem niż bezpośredni rozkaz ataku.

  MECHANIKA WALKI

  Walka odbywa się w systemie turowym, gdzie jednostki mogą atakować co godzinę czasu rzeczywistego. Możesz sprawdzić czas pozostały do kolejnego ataku, najeżdżając kursorem na jednostkę znajdującą się w walce.


  Obie jednostki atakują w tym samym czasie, korzystając ze swojego współczynniku ataku lub obrony (atak następuje pierwszy). Na wartości ataku i obrony wpływają czynniki takie jak (1) teren, (2) morale jednostek, (3) rodzaj atakowanej jednostki, (4) rozmiar armii, (5) mobilizacja.


  1. Teren: Siła jednostek różni się w zależności od terenu, na którym się znajduje (ląd, morze, powietrze), np. siła jednostek powietrznych jest 10 razy mniejsza na lądzie, a piechota wykorzystuje tylko 17% swojej siły, gdy znajduje się na morzu.
  2. Morale: Siła jednostek piechoty (i kawalerii) jest zależna od ich obecnego morale. Przy 100% morale jednostki walczą z całą swoją siłą, jednak w miarę spadania morale, będą wykorzystywać coraz mniejszy procent swoich możliwości (równy ich morale), aż do momentu, gdy osiągnie najniższą możliwą wartość - 55%, dalsza utrata morale nie będzie miała już wpływu na obrażenia zadawne przez jednostki.
  3. Rodzaj atakowanej jednostki: Zadawane obrażenia różnią się, w zależności od obranego celu (jednostki: zwykłe, powietrzne; budynki), i tego, czy dana jednostka podczas walki korzysta z wartości ataku, czy obrony.
  4. Rozmiar armii: Wraz ze wzrostem liczby jednostek tego samego rodzaju w armii, zmniejsza się wartość ataku, o którą zwiększają się obrażenia armii, a po osiągnięciu pewnego pułapu nie zwiększają już obrażeń.
  5. Mobilizacja: Siła (a tym samym zadawane obrażenia) jest wprost proporcjonalna do mobilizacji twojej armii.

  Podczas walki, obrażenia zadane przez cały oddział, są kierowane na konkretną jednostkę we wrogiej armii, co sprawia, że jednostki giną "pojedynczo". Nadwyżka zadanych obrażeń jest kierowana na kolejną jednostkę, do momentu kiedy wszystkie obrażenia zostaną zadane.

  WALKA I DYPLOMACJA

  Wydając rozkaz ataku przeciwko graczowi, z którym nie jesteś obecnie w stanie wojny, zostaniesz powiadomiony o wynikającej z tego zmianie stosunków dyplomatycznych.


  Relacje dyplomatyczne mają bezpośredni wpływ na zachowanie twoich jednostek, które bezkonfliktowo wyminą sojusznicze armie, a staną do walki z wojskami przeciwnika, np. jeśli jesteś w stanie wojny z innym państwem, twoja armia zawsze zaatakuje wrogie jednostki. Jeśli twoje jednostki spotkają żołnierzy podczas poruszania się po lądzie, zostaną oni uznani za intruzów, i wywiąże się między nimi walka. Sytuacja ta będzie miała miejsce zawsze w przypadku gdy relacje dyplomatyczne między waszymi krajami to: wojna, embargo handlowe lub pokój. Ustawienie relacji dyplomatycznych na prawo przejścia, wymiana map lub wspólny wywiad zapobiegnie takim sytuacjom.


  !"Pokój" oznacza, że wasze armie nie zaatakują się wzajemnie, gdy znajdą się w zasięgu.

  DODATKOWE INFORMACJE NA TEMAT WALKI

  Zasięg: Nawet jednostki takie jak piechota mają zasięg. Może to doprowadzić do sytuacji, w której jednostki zaczną walczyć, zanim dotrą do celu. W tej sytuacji walka musi się zakończyć, zanim jednostki ruszą do wyznaczonego celu.


  Spór o prowincje: W niektórych przypadkach dochodzi do sytuacji, w której więcej niż jeden gracz atakuje miasto. Jeśli twój sojusznik zdobędzie miasto, które jest celem ataku twojej armii, twoje jednostki będą kontynuowały atak, wywołując tym samym wojnę z twoim sojusznikiem. Aby tego uniknąć powinieneś wydawać rozkaz do ataku na jednostki stacjonujące w mieście, a nie samo miasto.


  Atak/Obrona: Armia stacjonująca w mieście, korzysta tylko z wartości obronnych, podczas gdy atakująca armia korzysta tylko z wartości ataku. Jeśli armia w mieście dostanie rozkaz ruchu/ataku lub jeśli walka odbywa się poza miastem i obie armie będą się wzajemnie atakować, to będą korzystać zarówno z wartości ataku (kiedy będą atakować), i obrony (kiedy będą się bronić). Niektóre jednostki lepiej radzą sobie w obronie, lub ataku, a odpowiednie wykorzystanie tych właściwości, jest kluczem do zwycięstwa w bitwie.


  SPIS TREŚCI • 7. Dyplomacja

  W Supremacy 1914 sprawna dyplomacja jest tak samo istotna jak umiejętne wykorzystanie wojska. Aby uniknąć walki na wielu frontach, powinieneś dbać o utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z innymi graczami. Możesz zarządzać relacjami dyplomatycznymi, przez panel "Dyplomacja", do którego dostęp można uzyskać przez menu po lewej stronie ekranu.

  INFORMACJE DYPLOMATYCZNE

  Okno panelu dyplomacji jest podzielone na 2 zakładki - Informacje oraz Wiadomości i Wymiany.


  W zakładce Informacje znajduje się lista wszystkich państw w twojej grze oraz informacje na temat liczby kontrolowanych przez nich prowincji, obecnego wyniku, relacji dyplomatycznych, statusu aktywności oraz poczta, otwierająca korespondencję z wybranym państwem w zakładce Wiadomości i Wymiany.


  6456afac7e905c0f7172b275021ded6b.png


  Możesz sortować listę według każdej kategorii, co ułatwia znalezienie interesujących Cię informacji.


  510fe3e0da449111f47a08fbcdc93f78.pngStatus aktywności pozwala określić czy państwo jest zarządzane przez gracza, czy SI. Status gracza zmienia się na nieaktywny po upływie 2-5 dni, w zależności od ustawień mapy (domyślnie 5 dni), w przypadku zmiany statusu aktywności na nieaktywny, kontrolę nad państwem przejmuje SI.


  ec78478ca12c9b52fe9deb701d58b59b.pngRozwijane menu w zakładce Informacje pozwala na szybką zmianę relacji dyplomatycznych.  Aby wywołać menu zmiany stosunków dyplomatycznych kliknij na ikonę obecnych stosunków dyplomatycznych w kolumnie "Twój stosunek"


  !W niektórych przypadkach zmianę stosunków trzeba będzie dodatkowo potwierdzić, aby wprowadzić ją w życie.

  RELACJE DYPLOMATYCZNE

  Łącznie istnieje 6 możliwych relacji dyplomatycznych między państwami, przy czym domyślnie wszystkie państwa są do siebie pokojowo nastawione.


  Stosunek Opis
  30afcfa10c37bbf1fcebb50f8ca6e726.png Wojna: Twoje armie automatycznie przystępują do walki, gdy jednostki wroga znajdują się w ich zasięgu. Handel na giełdzie nie jest możliwy. Twoje prowincje otrzymują karę do morale.
  24f50485e879f3c979b33c3bcb8c3c19.png Przerwanie Ognia/Embargo Handlowe: Jedynie armie przeciwnika wkraczające na twoje terytorium zostaną uznane za wrogie. Handel na giełdzie nie jest możliwy
  82b20941e7cd4d83bd4762010cee59b5.png Pokój: Handel jest możliwy, ale nie możesz swobodnie wkraczać na terytorium innego gracza.
  89685f8103bdaa3cf00c3cdf30510036.png Prawo Przejścia: Umożliwia twoim armiom przemieszcanie się po terytorium innego gracza bez ryzyka dojścia do walki między jednostkami (i vice versa). Możecie też wspólnie stawiać czoła armiom innych graczy.
  501e8c8b6210a6869fdb4402a3b7d1c3.png Współdzielona Mapa: Umożliwia udostępnianie sojusznikowi mapy i infomacji na temat położenia jednostek, a także zapewnia prawo do przemarszu
  92c91dafded15e42ef2122c40e5193a6.png Współdzielona Misja Wywiadowcza: Umożliwia ci udostępnianie widoku mapy i infomacji na temat położenia jednostek, a także danych wywiadowczych.


  !Elitarna SI jest ostrożna w kontaktach z graczem. Jej zachowanie wobec Ciebie zależy od twojej reputacji: jeśli twoja reputacja jest dobra, SI chętnie zmieni relacje na prawo przejścia, jeśli jednak twój kraj cieszy się złą sławą, kraje kontrolowane przez SI mogą nałożyć na Ciebie embargo, a nawet wypowiedzieć Ci wojnę.


  WIADOMOŚCI I WYMIANY

  Oprócz zakładki Informacje, dostępna jest także zakładka Wiadomości i Wymiany. Zawiera ona historię wszystkich korespondencji między tobą, a innymi graczami. W przypadku otrzymania nowej oferty lub wiadomości, przy ikonie panelu dyplomacji pojawi się powiadomienie.


  28b47a4d272c13de34749fd2e8bff022.png

  W odróżnieniu od panelu Giełdy (więcej w rozdziale 4."Ekonomia"), system handlowy pozwala Ci na bezpośrednią wymianę z innymi graczami. Aby zaoferować wymianę wybierz "Rozpocznij nową konwersację", a następnie "Nowa Wymiana", aby wysłać ofertę z warunkami wymiany.
  Dostępne opcje:


  • Zasoby - pozwala Ci na wymianę pieniędzy (max. 100 000) oraz zasobów (max. 30 000).
  • Stosunek- pozwala Ci na wymianę wszystkich stosunków dyplomatycznych (poza wojną)
  • Prowincje - pozwala Ci na wymianę prowincji.

  !Wpisanie docelowej wartości w okienku poniżej suwaka, pozwala na obejście limitu wymienianych surowców.


  Wymiany w panelu dyplomacji mogą mieć kluczowe znaczenie przy współpracy z innymi graczami i zażegnywaniu konfliktów.

  GAZETA

  7e1b40b733d6c87f7690e889a0e91721.png"Daily European" (albo Gazeta) to miejsce w którym zgromadzone są informacje na temat wydarzeń, które miały miejsce w grze. Wyszukiwanie w gazecie interesujących Cię artykułów, pozwala na uzyskanie informacji na temat ukończonych projektów budowlanych, stosunków międzynarodowych, komunikatów rządów i strat odniesionych w trakcie wojny przez inne państwa. Oprócz tego możesz tam znaleźć także przydatne statystyki z obecnej rozgrywki, listę skrótów klawiszowych i wiele innych.

  INFORMACJE O GRZE

  Nowe wydanie Gazety pojawia się codziennie i zawsze zawiera informacje na temat obecnego dnia rozgrywki oraz obecną datę. Możesz przeglądać wydania z poprzednich dni, przewijając gazetę za pomocą strzałek, lub ręcznie wpisując dzień rozgrywki, który Cię interesuje. W górnej części każdego wydania Gazety znajduje się mapa oraz zakładki, opisane poniżej, zawierające najważniejsze informacje na temat rozgrywki.


  a6bdaae967018ec2029fb394c513b4da.pngZakładka Narody zawiera listę wszystkich graczy, oraz ilość posiadanych przez nich punktów.


  Mapa znajdująca się po prawej stronie zapewnia wygodny wgląd w zmiany terytorialne na świecie.


  Zakładka Statystyki zawiera różne przydatne statystyki z gry, zmieniające się cyklicznie (np. największe potęgi ekonomiczne, najbogatsze kraje, kraje cieszące się największym uznaniem itd.). Każdego dnia zmienia się kategoria przedstawionych statystyk.

  Zakładka Informacje o grze zawiera informacje na temat warunków zwycięstwa danej mapy, czas pozostały do końca dnia oraz wszelkie dodatkowe zasady obowiązujące na mapie.


  Pierwszy oraz ostatni artykuł każdego dnia zawiera dodatkowe informacje na temat gry, takie jak lista skrótów klawiszowych oraz informacje o nieaktywności graczy i zmianie zarządcy mapy.


  Każda mapa ma łącznie 2000 punktów, które są rozdzielane między graczy. Jeśli gracz rośnie w siłę, zostanie mu przydzielona większa część punktów. Przez to, że liczba punktów jest stała, aby jeden gracz zyskał punkty, ktoś inny musi je stracić.


  Wzór według którego obliczana jest ilość punktów znajduje się tutaj:

  http://www.supremacy1914.com/f…in/files/PointFormula.pdf

  ARTYKUŁY

  Dolną część gazety zajmują różne artykuły: niektóre generowane są automatycznie przez grę, a inne informują o obecnych wydarzeniach w sferze dyplomacji, wojny i gospodarki. Oprócz artykułów wygenerowanych przez grę, znajdują się tam też artykuły napisane przez graczy, którzy chcą zakomunikować coś wszystkim graczom na mapie lub biorą udział w Role-Play'u. Wśród artykułów stworzonych przez system gry znajdziemy:

  • raporty na temat konstrukcji budynków
  • raporty na temat strat poniesionych w wojnie
  • raporty na temat zniszczonych/dezaktywowanych budynków
  • raporty na temat zdobytych stolic
  • raporty na temat buntów
  • raporty na temat zmianach stosunków dyplomatycznych

  Aby uzyskać pełny obraz sytuacji na mapie, należy uważnie sprawdzać informacje podawane w gazecie, mogą one również dostarczyć poszlak w sprawie "znikających" jednostek, spadającego morale i zniszczonych lub dezaktywowanych budynkach.

  PISANIE ARTYKUŁÓW

  Aby napisać artykuł należy kliknąć przycisk znajdujący się w prawej, górnej części gazety. Napisane przez graczy artykuły są widoczne dla każdego z graczy na mapie, co sprawia, że są skutecznym narzędziem dyplomatycznym. Musisz jednak rozważnie dobierać swoje słowa, aby nie narazić się innym przywódcom.

  KOALICJE

  Koalicje stanowią specjalny rodzaj relacji dyplomatycznej. Ułatwiają one komunikację i interakcję z innymi graczami dzięki narzędziom do których daje dostęp, takich jak własny kanał na czacie gry, oraz wspólny kanał komunikacyjny w panelu dyplomacji. Koalicja pozwala także na łatwe oszacowanie sił wszystkich członków oraz na walkę pod wspólną, koalicyjną flagą.


  W panelu Koalicje znajduje się lista wszystkich istniejących na mapie koalicji.


  80a7f27cbb44c51092cbac2c8f8ded9d.png


  Aby stworzyć swoją własną koalicję, kliknij na przycisk "Utwórz" w prawej górnej części panelu, a następnie wpisz nazwę oraz opis koalicji i dodaj flagę.


  Niestety nie istnieje możliwość zapraszania ludzi do koalicji. Aby dołączyć do koalicji gracz musi złożyć aplikację i poczekać na decyzję zarządcy koalicji. Aby złożyć aplikację do koalicji należy kliknąć na ikonę "i" w kolumnie Info, a następnie kliknąć na przycisk "Aplikuj"


  Aby opuścić koalicję przejdź do zakładki "Moja koalicja" i kliknij przycisk "Opuść"


  !Po opuszczeniu koalicji musisz odczekać 72h zanim będziesz mógł złożyć aplikację do kolejnej koalicji. Jeśli zostaniesz wyrzucony z koalicji czas ten jest skrócony do 24h.

  SPIS TREŚCI

 • 8. Wywiad

  560eab3c60471b140bb7f83d51b51e6f.pngCzasem nawet najlepsi stratedzy i dyplomaci mogą znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba skorzystać z bardziej nieczystych zagrań. Wykonywaniem tego typu zadań zajmuje się Wywiad. W S1914 możesz zbierać informacje lub sabotować swoich przeciwników, wybierając z wielu możliwych opcji. Wszystkie opcje związane z wykorzystaniem wywiadu znajdują się w panelu Szpiegostwo.  SZPIEGOSTWO

  Panel ten zawiera informacje na temat zatrudnionej obecnie liczby szpiegów oraz kosztu ich utrzymania. Wszystkie działania związane ze szpiegami - od ich rekrutacji, po przydzielanie im misji - wykonuje się z poziomu tego panelu.

  • Szpiegów należy ręcznie zrekrutować. Po otworzeniu panelu Szpiegostwo wybierz docelową prowincję, a następnie kliknij przycisk "Rekrutuj". Koszt rekrutacji szpiega wynosi £20 000
  • Aby korzystać ze szpiegów musisz przydzielać im misję. Wybierz prowincję, a następnie kliknij "+" przy jednej z interesujących Cię opcji, aby przydzielić szpiega do wykonywania określonej misji w wybranej prowincji.
  • Szpiedzy wykonują misję raz dziennie, a efekty ich działań są widoczne podczas zmiany dnia.
  • Koszt utrzymania szpiega waha się między £500 a £4,000 dziennie (w zależności od rodzaju misji, którą wykonuje szpieg). Pieniądze są przekazywane szpiegom na koniec dnia.

  Możesz sprawdzić co udało się osiągnąć twoim szpiegom, w oknie Raporty, znajdującym się po prawej stronie ekranu po uruchomieniu panelu Szpiegostwo.


  6237b41caed720da5c685e0c3becdb4a.png


  !Jeśli w prowincji działa kontrwywiad twoi szpiedzy mogą zostać złapani. Obydwaj gracze zostaną powiadomieni o złapaniu szpiega, a on sam zostanie unieszkodliwiony. Stworzenie siatki kontrwywiadu w prowincji w której z nieznanych przyczyn spada produkcja lub morale, może rozwiązać ten problem.

  MISJE WYWIADOWCZE

  d161adb874a8e0b6bbacd2c0893a311c.pngInteligencja

  Szpiedzy próbują zdobyć informację na temat działań dyplomatycznych i gospodarczych przeciwnika. Informacje, które mogą uzyskać:


  • informacje o wykonywanych przez wrogich szpiegów misjach
  • wiadomości wymieniane z innymi graczami
  • informacje na temat armii znajdującej się w prowincji, w której działają twoi szpiedzy oraz okolicznych prowincjach
  • informacje na temat produkcji surowców i jednostek
  • informacje na temat wymian na Giełdzie


  Koszt utrzymania szpiega wykonującego tę misję: £2000 dziennie


  7721bfe46be4c3acc77a16df942f31b4.pngSabotaż Ekonomiczny

  Szpiedzy próbują zniszczyć surowce wroga oraz obniżyć morale prowincji. Zniszczenia, których mogą dokonać:


  • zniszczenie produkcji surowców
  • kradzież podatków
  • obniżenie morale prowincji
  • dezaktywacja budynków odpowiedzialnych za rekrutację jednostek

  Koszt utrzymania szpiega wykonującego tę misję: £4000 dziennie


  432b88d9154b61bc1fac6308ce6538c1.pngSabotaż Militarny

  Szpiedzy próbują zakłócić działania wojsk wroga oraz zniszczyć jego infrastrukturę. Zniszczenia, których mogą dokonać:

  • wykrycie wszystkich wrogich jednostek
  • uszkodzenie budynków
  • wydłużenie czasu produkcji jednostek
  • dezaktywacja budynków odpowiedzialnych za rekrutację

  Koszt utrzymania szpiega wykonującego tę misję: £4000 dziennie


  95e7dd45b7e05701ff31b1680e7066c4.pngKontrwywiad

  Szpiedzy starają się zakłócić działania wrogich szpiegów.


  Koszt utrzymania szpiega wykonującego tę misję: £1000

  RYZYKO ZWIĄZANE Z DZIAŁANIAMI WYWIADOWCZYMI

  Szpiedzy są stale narażeni na bycie złapanym przez wywiad państwa, na terenie którego działają. Ryzyko wykrycia jest różne dla każdego rodzaju misji i jest znacznie wyższe, jeśli w prowincji, która jest celem szpiega, istnieje siatka kontrwywiadowcza.


  Utrzymanie szpiegów, którzy nie wykonują żadnej misji, kosztuje tylko £500 dziennie. Jeśli szpiedzy nie są Ci już potrzebni możesz ich zwolnić ze służby przyciskiem "Odrzuć"

  AKCJE NATYCHMIASTOWE

  Za pomocą Goldmark możesz opłacić wykonanie natychmiastowej akcji wywiadowczej. Akcje natychmiastowe to specjalne misje szpiegowskie o bardzo dużej sile rażenia, które są wykonywane natychmiast. Dostępne są następujące typy akcji natychmiastowych:


  d06625cc90e8d0034628f774748d9187.png

  Ujawnij lokalne armie

  Odkrywa armie znajdujące się we wskazanej prowincji i w prowincjach z nią sąsiadujących.

  Koszt: 750 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png


  8baf8777503d99a2d5afc631899ff957.pngInformacje o kraju

  Ujawnia zasoby graczy, jego stosunki dyplomatyczne, korespondencję, rozmieszczenie szpiegów oraz aktualną produkcję w fabrykach.

  Koszt: 750 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png


  01c972952a0e0c872607cca02b3da668.pngObniż morale

  Obniża morale wybranej prowincji o 10%.

  Koszt: 2 000 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png


  3118216c143a05f2058359453b4f824e.pngZaburzenie ekonomii

  Niszczy część dziennej produkcji zasobów we wskazanej prowincji.

  Koszt: 2 000 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png


  3ff9c7f3f57cc762e76450674146a68b.pngSabotaż budynku

  Uszkadza budynek we wskazanej prowincji.

  Koszt: 2 000 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png


  e8817d5ac9c31ed88981d3bab06561a5.pngUjawnij armie kraju

  Odkrywa wszystkie armie należące do danego państwa.

  Koszt: 1 650 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png  Akcje natychmiastowe działają na prowincje natychmiast i mogą być powtarzane wielokrotnie w ciągu dnia, co sprawia, że korzystając z tego narzędzia można dokonać dużych zniszczeń w bardzo krótkim czasie. Należy się jednak spodziewać, że po odkryciu twoich działań przez innego gracza, może on zrobić dokładnie to samo, lub odpowiedzieć na twoją agresję w inny sposób.


  SPIS TREŚCI

 • 9. Goldmark & Naczelne Dowództwo

  Goldmark to waluta premium, którą można zdobyć kończąc samouczek, wygrywając gry oraz kupując ją przez sklep umieszczony w grze. Możesz bez problemu odnosić sukcesy grając bez użycia Goldmark, jednak użycie waluty premium może być czynnikiem, który przechyli szalę zwycięstwa na jedną ze stron. Goldmark mają szerokie zastosowanie, z ich pomocą możesz m.in. przyspieszać produkcję jednostek, konstrukcję budynków oraz wpływać na morale jednostek oraz prowincji, a także wymienić je na inne surowce na giełdzie.


  ULEPSZENIA ARMII I PROWINCJI

  82af8da70ef3a86ed901c112f1feb321.pngKampania propagandowa

  Poprowadź kampanię propagandową w tym rejonie, aby zwiększyć swoje poparcie w tej prowincji. Morale wzrośnie o 10%.

  Koszt: 500 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png  0c9139cc2a16498adba11ce7b7de6b92.pngPrzyspieszenie budowy

  Znacząco przyspiesza tempo budowy aktualnie stawianego budynku. Pracownicy będą pracować na dodatkowe zmiany, aby wcześniej ukończyć budowę. Pozostały czas zostanie skrócony o 12 godzin.

  Koszt: 850 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png  d841cc259017802d5f5e5bd682f71256.pngPrzyspieszenie produkcji

  Znacząco przyspiesza tempo bieżącej produkcji. Pracownicy będą pracować na dodatkowe zmiany, aby wcześniej ukończyć budowę. Pozostały czas zostanie skrócony o 12 godzin.

  Koszt: 850 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png


  d06625cc90e8d0034628f774748d9187.pngWzmocnienie armii

  Wysyła wsparcie aby wzmocnić morale i kondycję każdej jednostki w tej armii. Morale wzrasta o 10%.

  Koszt: 50 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png


  4f20e957565422f239a24b3f5314fa71.pngZasoby

  Pozwala na wymianę Goldmark za surowce w stosunku 2:5 (2000 Goldmark za 5000 wybranego surowca).

  Koszt: 2 000 5b6bc6c91d1788b888c80a025ad038ed.png


  AKCJE NATYCHMIASTOWE

  Goldmark mogą zostać użyte do zlecania akcji natychmiastowych. Raport z przebiegu tych akcji wyświetlany jest natychmiast po ich zleceniu.


  (Akcje Natychmiastowe są szerzej opisane w rozdziale 8. "Wywiad").


  ZŁOTE RUNDY

  Niektóre opcje dostępne do wyboru przy tworzeniu mapy, to tzw. Złote Opcje, pozwalają one na zmianę zasad gry i wyróżnienie twojej gry spośród pozostałych. Jeśli chociaż jedna złota opcja została wybrana podczas tworzenia mapy, jej stworzenie będzie kosztować 5000 Goldmark. Tyle samo Goldmark będą musieli wydać gracze, którzy do niej dołączą. Członkowie naczelnego dowództwa mogą dołączać i tworzyć złote rundy za darmo.


  Opcja Opis
  Gra anonimowa Pozwala na ukrycie nazw graczy do końca rozgrywki.
  Ustawienia drużynowe Pozwala na wyłączenie koalicji, lub odgórne narzucenie drużyn. „Brak koalicji” wyłącza możliwość tworzenia koalicji, „Koalicje” (domyślnie) pozwala na tworzenie koalicji,. „Wolne drużyny” pozwala na wybranie ilości i składów drużyn, a „Drużyny scenariusza” dzieli graczy na drużyny, według schematu przypisanego do mapy. Walka między członkami tej samej drużyny jest zakazana, a samej drużyny nie można opuścić, co sprawia, że zdradzenie sojuszników jest niemożliwe. Stosunki między członkami tej samej drużyny, to zawsze, co najmniej Prawo Przejścia.
  Warunki zwycięstwa Pozwala na wybranie ilości punktów koniecznej do wygrania gry. W przypadku opcji Standard jest to 50% punktów (1000), Dominacja, oznacza, że do wygrania gry trzeba zdobyć 75% punktów (1500), natomiast w przypadku Supremacji należy podbić wszystkie inne państwa, aby zdobyć konieczne 100% punktów (2000).


  PRZYNALEŻNOŚĆ DO NACZELNEGO DOWÓDZTWA

  Aby zostać członkiem Naczelnego Dowództwa musisz kupić konto premium, więcej informacji na temat kupna możesz znaleźć w zakładce Kup Naczelne Dowództwo. Jako członek naczelnego dowództwa będziesz miał dostęp do funkcji niedostępnych dla innych graczy, która ułatwiają współpracę z innymi graczami i pomagają w zarządzaniu swoim krajem i armią.


  Korzyści płynące z przynależności do Naczelnego Dowództwa:


  Darmowe uczestnictwo w złotych rundach Jako członek Naczelnego Dowództwa możesz dołączać do złotych rund za darmo.
  Osiągnięcie Każdy gracz, który był członkiem Naczelnego Dowództwa przez 12 miesięcy otrzymuje odznaczenie Zasłużony członek Naczelnego Dowództwa.
  Powszechna mobilizacja Na początku rozgrywki automatycznie zbudowane zostaną biura rekrutacyjne we wszystkich twoich prowincjach.
  Punkty zborne Dzięki punktom zbornym możesz wyznaczyć miejsce, do którego skierują się twoje jednostki zaraz po rekrutacji.
  Kolejka budowy Kolejka budowy pozwala na zaplanowanie budowy oraz optymalizację zużycia surowców. Jeśli nie masz surowców potrzebnych na budowę, możesz dodać budynek do kolejki budowy, w ten sposób jego konstrukcja rozpocznie się od razu, kiedy będziesz posiadał wystarczającą ilość surowców. Kolejkę budowy możesz sprawdzić korzystając z panelu Administracji Prowincji. Surowce konieczne do budowy, zostaną zużyte dopiero po rozpoczęciu konstrukcji.
  Kontrola ognia Domyślnie jednostki same decydują o tym, czy rozpocząć walkę, jednak kontrola ognia pozwala dostosować zachowanie armii do swoich celów.
  Współdzielona misja wywiadowcza Umożliwia ci udostępnianie widoku mapy i jednostek, a także informacji wywiadowczych, jak np. położenia jednostek wroga ujawnionych przez szpiegów.
  Wstawianie zdjęć w artykułach w gazecie Jako członek Naczelnego Dowództwa możesz ubarwić swoje artykuły dodając do nich zdjęcia.
  Zwiększenie limitu tworzonych gier Zwykli gracze mogą stworzyć 1 grę miesięcznie, jednak jako członek Naczelnego Dowództwa możesz stworzyć aż do 5 gier miesięcznie.


  TRYBY KONTROLI OGNIA


  1b505b83d445e7d509f200039a9c7a12.png

  Wstrzymać ogień

  Bombarduj wroga tylko na wyraźny rozkaz ataku.
  f6366db392fd78e298a70c8c919c4d49.png

  Odpowiedzieć ogniem

  Bombarduj wroga tylko jeśli zaatakuje.
  9a4ef730dd47db0b6ce2ab11d8604066.png

  Strzelać według uznania

  Jeśli nie zostały wydane inne polecenia, najbliższy wróg zostanie automatycznie zaatakowany. Jest to domyślny tryb kontroli ognia.  ccd9883876c12f294a8bd38e7ff49257.png

  Agresywny

  Bombarduj wroga i neutralne jednostki, nawet jeśli wykonanie innych rozkazów musi być odroczone.  SPIS TREŚCI