GÜNCEL SIKÇA SORULAN SORULAR


 • Değerli Generaller , aşağıda başlıklara ayrılmış şekilde S1914 chati üzerinden gelen sorular ve muhtemel sorular bulunmaktadır. Oyuna yeni başlayanlar veya aklına takılan mekanikler hakkında bilgi almak isteyenler buradan rahatlıkla bakabilirler. Aşağıdaki bilgi yeni gelişmeler oldukça güncellenecektir.

  Aradığınızı bulamazsanız da chat üzerinden , discord üzerinden (Ebu-Şüca#0499) bana ulaşabilirsiniz.

  Herkese keyifli ve eğlenceli oyunlar !
  AJANLAR


  SORU / Nasıl ajan gönderebilirim ?

  CEVAP / Öncelikle haritada bulunan ''İSTİHBARAT'' kısmına tıklıyoruz. Yollamak istediğimiz şehri seçiyoruz ve ilk olarak ajan almanız gerekiyor. Ajanınızı aldıktan sonra 3 farklı tipte uygulama yapabilirsiniz.


  SORU / İstihbarat ajanı ne işe yarar ?

  CEVAP / Düşmanın diplomatik ilişkilerini, kaynak durumunu, kullandığı casuslara erişebilir.


  SORU / Ekonomik sabotaj ajanı ne işe yarar ?

  CEVAP / Yollandığı şehirde vergi veya kaynak çalarlar , bölgede ahlakı düşürürler.


  SORU / Askeri sabataj ajanı ne işe yarar ?

  CEVAP / Düşman ordularını açığa çıkarır , binalara hasar verir, üretimleri uzatır ve bazı binaları kullanım dışı bırakır.


  SORU / Savunma ajanı ne işe yarar ?

  CEVAP / Kullandığınız şehre gelecek olan olası casuslama durumlarında bölgede güvenliği sağlamaktadır.  BİNALAR / İNŞAATLAR


  SORU / Demiryolu ne işe yarar ?

  CEVAP / Demiryolu askerlerinizin hızlarını %150 artırır, morale %7 etki eder ve yapıldığı bölgede üretilen maddenin üretimini %33 artırır. Ayrıca ray topu inşa etmek için de gerekli bir yapıdır. 5. oyun gününde inşaatı açılır.


  SORU / Liman ne işe yarar ?

  CEVAP / Bölgede bulunan kaynak üretimini %25 artırır , denize inme veya denizden çıkma süresini %50 azaltır , şehir moraline %7 etki eder. Ayrıca gemi, kruvazör ve denizaltı inşaatı için gereklidir. 2. oyun gününde inşaatı açılır.


  SORU / Fabrika ne işe yarar ?

  CEVAP / Seviye seviye kazançları artırır. 1. seviyede morale %5 , üretime ise %17 etki eder ayrıca birimlerin çıkış hızını %50 artırır. Son seviyede ise %33 kaynak üretimi , %10 moral ve %75 üretim hızı kazancı sağlamaktadır. Teknolojik birim üretimini sağlar. 8. oyun gününde inşaatı açılır.


  SORU / Havalimanı ne işe yarar ?

  CEVAP / Ordunuzda bulunan hava araçlarının üretimi ve havalanması için gerekli yapıdır.


  SORU / Kışla ne işe yarar ?

  CEVAP / 1. Seviye kışla asker üretim hızını %50 azaltır fakat 1000 arpa 500 para harcar. 2. seviye kışla asker üretimini %100 artırır 2000 arpa ve 1000 para harcar.


  SORU / Atolye ne işe yarar ?

  CEVAP / Atolyeler zırhlı araç üretimini ve kışla varsa süvari üretimini sağlar.


  SORU / Hisar ne işe yarar ?

  CEVAP / Savunma inşaatıdır ve 1. seviyede saldırı gücünün %67 sini kırar morale %5 etki eder. 5. ve son seviyede ise %91 hasar engeller ve %25 moral sağlar.


  SORU / Askerlik şubesi ne işe yarar ?

  CEVAP / Günlük asker üretmenizi sağlar.


  SORU / Başkent ne işe yarar ?

  CEVAP / En önemli vilayetinizdir. Başkentin elden gitmesi halinde isyanlar çıkma olasılığı yüksektir.


  SORU / İnşaatı iptal edebilir miyim ? Edersem ne olur ?

  CEVAP / İnşaatı iptal edebilirsiniz. Bunu da vilayete girip inşaat simgesine tıkladığınızda devam eden inşaatın yanındaki çarpı işaretine tıklayarak yapabilirsiniz. İnşaatta kullandığınız malzemeler hazinenize geri eklenir.


  SORU / Fabrika nasıl yapılır ?

  CEVAP / Fabrika yapmak için öncelikle vilayetinizde 2. seviyede atolyeniz olması gerekir. Devamında ise 8. oyun gününde fabrika inşaatı açılacak ve inşaatı yapabileceksiniz.  BİRİMLER


  SORU / Asker hızı neden düşük ?

  CEVAP / Oyunumuz gerçek zamanlı ilerlemektedir. Hızlı akan oyun için ''Tutorial'' yazan haritaları tercih edebilirsiniz. Burada 4x daha hızlı olaylar gelişmektedir.


  SORU / Kara birimleri nedir ve nasıl kullanılır ?

  CEVAP / Zırhlı araç, süvari, topçu, tank, ağır tank, ray topu kara birimidir. Hava birimlerine karşı savunmaları düşüktür. Ray topu uzun menzilli silahtır demiryolu olmadan üretilemez.


  SORU / Deniz birimleri nedir ve nasıl kullanılır ?

  CEVAP / Denizaltı, kruvazör ve savaş gemisidir. Savaş gemisinin menzili büyüktür. Denizaltı üzerinde devriye atan uçak veya saldırı yapmadığı sürece görünmemektedir. Liman olmadan üretilemezler.


  SORU / Hava birimleri nedir ve nasıl kullanılır ?

  CEVAP / Gözlem balonu, avcı uçağı ve bombardıman uçağıdır. Bombardıman uçağı yapılacak saldırılarda, avcı uçağı ise düşmandan gelecek olan bombardıman uçaklarına karşı koruma sağlar. Gözlem balonunun uzun menzili görmesi sayesinde istihbarat alınabilir.


  SORU / Birlikler nasıl bir araya toplanır ?

  CEVAP / Bunun için seçtiğiniz bir birliği diğer birliğin üzerine sürükleyiniz ya da birden fazla birim seçip '' ctrl ile'' tek şehre yönlendirilmesi ile olur.


  SORU / Uçak üretemiyorum neden ?

  CEVAP / Uçak üretebilmek için 3 bileşen kurulmalı. 1-Kaynak 2-Vilayetinizde en az 3. seviye fabrika 3-Vilayetinizde havalimanı bulunması zorunludur.


  SORU / Gemi nasıl üretilir ?

  CEVAP / Gemi üretmek için fabrikanızın en az 3. seviye olması ve şehrinizde liman bulunması gerekir.


  SORU / Ray topu nasıl üretilir ?

  CEVAP / Şehrinizde demiryolu bulunmalıdır ve fabrikanız en az 3. seviye olmalıdır.


  SORU / Bombardıman uçağı nasıl üretilir ?

  CEVAP / Şehrinizde havalimanı bulunmalı ve fabrikaniz en az 3. seviye olmalıdır.


  SORU / Avcı uçağı nasıl üretilir ?

  CEVAP / Şehrinizde havalimanı bulunmalı ve fabrikanız en az 2. seviye olmalıdır.


  SORU / Top nasıl üretilir ?

  CEVAP / Vilayetinizde en az 1. seviye fabrika kurulmalıdır.


  SORU / Tank nasıl üretilir ?

  CEVAP / Fabrikanız en az 2. seviye olmalıdır.


  SORU / Ağır tank nasıl üretilir ?

  CEVAP / Fabrikanız en az 3. seviye olmalıdır.


  SORU / Kruvazör nasıl üretilir ?

  CEVAP / Fabrikanız en az 1. seviye olmalı ve şehrinizde liman bulunmalıdır.


  SORU / Denizaltı nasıl üretilir ?

  CEVAP / Fabrikanız en az 2. seviye olmalı ve şehrinizde liman bulunmalıdır.


  SORU / Gözlem balonu nasıl üretilir ?

  CEVAP / Şehrinizde en az 1. seviye fabrika bulunmalıdır.  BOTLAR


  SORU / Sınırımızdaki botlar bana savaş ilan eder mi ?

  CEVAP / Yapay zeka olan devletler savaş ilan etmemektedir fakat siz çok savaşan ve nefret edilen bir ülke konumunda bulunuyorsanız popülerliğinizin düşük olmasından dolayı savaş ilan edebilirler. Populerlik ülke bilgi ekranından veyahut gazeteden öğrenilebilir.


  SORU / Botlardan geçiş hakkı alabilir miyim ?

  CEVAP / Botlarla ilişkinizi ortak harita veya geçiş hakkı yapmanız halinde bir süre sonra onlar da bu hakkı size tanıyacaktır. Popülerliğiniz yüksekse eğer size kendileri de geçiş hakkı verebilir.  DİPLOMASİ


  SORU / Gelen teklifler nasıl kabul edilir ? Teklif nasıl oluşturulur ?

  CEVAP / Harita içerisinde bulunan diplomasi kısmına gelerek ticaretler sekmesinde size gelen teklifleri görebilir, teklifin sağ altında bulunan tik işaretine basılarak kabul edilebilir veya çarpıya basarak reddi gerçekleştirilir. Teklif oluşturmak için de Diplomasi kısmının yine ''Mesajlar ve Ticaretler'' kısmına gelerek yapmak istediğiniz devletle görüşme başlatıp ''Yeni Ticaret'' kısmına basmanız yeterli olacaktır. Devamında ne tür ticaret istediğinizi seçebilir ve teklif yapabilirsiniz.  HARİTA


  SORU / Yeni harita açabilir miyim ? Nasıl açarım ?

  CEVAP / Normal oyuncular ayda 1 , yüksek komuta sahibi oyuncular ayda 5 harita açabilir. Bunun için anasayfanızda ''OYUNLAR'' kısmına tıkladıktan sonra altında oluşan sekmede ''OYUN OLUŞTUR'' kısmına tıklayarak ayarlamaları kendinize özgü yaparak harita açabilirsiniz.


  SORU / Ambargo nedir ne işe yarar ?

  CEVAP / Ambargo ürünlerin ticaretini engellemektedir. Size ambargo uygulayan devletin ürünleri markette görünmez ve ticaret yapamazsınız.


  SORU / Haritada yöneticiyim ne olacak ?

  CEVAP / Harita yöneticisi haritadaki inaktif oyuncuları çıkarmaktadır fakat sistemin kurduğu haritalarda bunu yapmamalıdır.


  SORU / Roleplay harita nedir ?

  CEVAO / Belirli bir zaman dilimi belirlenerek o dönemin lider ve ülkelerini oyuna yansıtmaktır.


  SORU / Harita kodunu nereden öğrenebilirim ?

  CEVAP / Harita kodu farklı yollarla öğrenilmektedir. Bunların ilki harita içinde bulunan gazeteye tıklayarak ''OYUN BASKISI'' yazan kısımdan öğrenilebilir. Diğer yöntem ise üstte linkin bulunduğu arama motorunun en sonun İD olarak verilmektedir. Son yöntem ise oyunlarım kısmına geldiğinizde haritanızın üzerine basın ve sağda çıkan harita özelliklerinden kodu bulabilirsiniz.


  SORU / Neden başka koalisyondan birine geçiş hakkı veremiyoruz ?

  CEVAP / Çünkü koalisyon dışı ve başka koalisyona girmiş olan bir devlet topluluk göz önüüne alınarak bu durum engellenmiştir. Bu haritada müttefikliği korumak adınadır.


  SORU / Eski sürüme geçemiyorum ne yapmalıyım ?

  CEVAP / Eski sürüm oyunumuzdan yeni güncelleme ile kaldırıldı. Bu nedenle giriş yapamazsınız.


  SORU / Wolfpacing nedir ?

  CEVAP / Bir haritada karşılıksız yapılan yardımlar bütününe wolfpacing denir. Bu yardım savaşta askeri veya kaynak yardımı olabilir. Oyun zevkini ve ilerleyişini baltalayan bu durumda davet eden ve gelen kişi haritadan uzaklaştırılarak ceza alır ve bu sicile işlenir. İleride olası durumlarda sicil incelenir ve buna göre cezalar verilir.  KOALİSYONLAR


  SORU / Koalisyona nasıl katılırım ? Koalisyon nasıl kurarım ?

  CEVAP / Harita içinde bulunan ''KOALİSYONLAR'' kısmına tıklayınız. Önünüze haritada bulunan koalisyonlar varsa çıkacaktır. Başvurmak için koalisyonun karşısında bulunan yuvarlak içinde ''i'' harfinin olduğu bilgi kısmına tıklayınız ve açılan sayfada ''BAŞVUR'' kısmına tıklayarak koalisyon liderine başvurunuzu yollayabilirsiniz. Koalisyonlar kısmına tıkladıktan sonra ise sağ üst köşede ''OLUŞTUR'' yazısını göreceksiniz. Buraya basarak detaylarını sizin belirleyeceğiniz bir koalisyon kurabilirsiniz.


  SORU / Koalisyonuma başvuran kişiyi nasıl onaylarım/reddederim ?

  CEVAP / Koalisyonlar kısmına bastıktan sonra ''KOALİSYONUM'' kısmına geldiğiniz aşağıda başvuran kişiler gözükecektir. Lider siz iseniz devletin karşısında bulunan onayla veya reddetme seçeneklerini seçebilirsiniz.  KULLANICI


  SORU / Kullanıcı adımı nasıl değiştiririm ?

  CEVAP / Kullanıcı adı mobil üzerinden 1 defaya mahsus değiştirilebilir veyahut pcden rapor oluşturup yetkililerden destek istenebilir.


  SORU / Nasıl Goldmark (GM) sahibi olurum ?

  CEVAP / Goldmark kazanmak için haritanızın belirttiği sıralamada bitirmeniz veya oyun içinden alışveriş yapmanız gerekmektedir. Bunun haricinde GM sahibi olamazsınız.  MORAL


  SORU / Birimlerin moralini nasıl artırırım ?

  CEVAP / Birimlerinizin moralini savaşlarınızı azaltıp yüksek moralli şehirlerinizde bekleterek artırabilir veya Goldmark kullanarak moral artışı sağlayabilirsiniz.


  SORU / Vilayet morallerini nasıl artırırım ?

  CEVAP / Vilayetinizin moralini etkileyen unsurlar ; başkente uzaklık , savaşılan devlet sayısı , kaynak durumunuz , morali düşük olan komşu vilayetler. Bu durumu düzeltmek içinse savaştığınız devlet sayısını düşürmeniz, ticaret yaparak kaynaklarınızı dengelemeniz ve vilayetlerinize inşaat yapmanız moralleri düzene sokacaktır.  PUANLAMA VE ZAFER


  SORU / Kaçıncı olursam altın kazanırım ?

  CEVAP / Bu sorunun cevabı haritaya göre değişmektedir. 31 Kişilik haritada ilk 3 , 100 Kişilik haritada ilk 5 , 500 kişilik haritada ilk 7 ye girmeniz halinde ödül alabilirsiniz. Bunu görebilmeniz için de ''Gzeteler'' kısmında ülke sıralamalarının olduğu bölümde Ödüller (Rewards) kısmına tıklayarak öğrenebilirsiniz.


  SORU / Puanlama sistemi nasıl ve puanım nasıl artar. ?

  CEVAP / Puanlama sistemi oyuncunun savaşlarda öldürmüş olduğu olduğu birimler ve yaptığı inşaatlar ile eklenmektedir. Her binanın ve birimin puanlama sistemi farklıdır.

  İnşaatlar : Hisar +5, Liman +15, Demiryolu +15, Fabrika +10, Askerlik şubesi +0.05, Kışla +5, Havalimanı +10, Atolye +0.25

  Birimler : Piyade +1, Topçu +20, Tank +30, Ray Topu +60, Zırhlı Araç +5, Ağır Tank +50, Süvari +4, Gözlem Balonu +20, Avcı Uçağı +30, Bombardıman Uçağı +60, Savaş Gemisi +60, Denizaltı +30, Hafif Kruvazör +30


  SORU / Oyunu nasıl kazanırım ?

  CEVAP / Oyunda tekil veya koalisyon olarak kazanma durumu mevcuttur. Tek kişi haritada 1000 Puana ulaşmalı veya haritanın %50 vilayetini ele geçirmelidir. Koalisyon olarak koalisyon üyelerinin toplam 1500 puanı olmalı veya haritanın %75 vilayetini ele geçirmelidir. Eğer haritanızda en fazla 3 kişi kaldıysa emeklilik butonu çıkacaktır buraya kalan oyuncular basarak harita bitirilebilir.


  SORU / Puanlarım ve zaferlerim ne zaman eklenecek ?

  CEVAP / Puan ve zaferliriniz sistemin kendi içerisindedir. Birkaç gün içerisinde bu veriler hesabınıza eklenecektir oyununuza gönül rahatlığı ile devam edebilirsiniz.  RAPORLAMA


  SORU / Oyuncuyu nasıl raporlarım ?

  CEVAP / Harita içindeki bir oyunucuyu raporlamak için ; sağ üst köşedeki ayarlar sembolüne tıklayarak ayarlar kısmını seçiyoruz.Sonrasında raporlar kısmına tıklayarak raporumuzu oluşturuyoruz.

  Sohbet içindeki bir oyunucuyu raporlamak için ; oyuncunun üzerine tıklıyoruz çıkan ekranda yuvarlak içinde ünlem olan sembole tıklayarak raporumuzu oluşturuyoruz.


  SORU / Rapor sonucumu öğrenebili miyim ?

  CEVAP / Raporunuz incelenmeye alındığında size bildirim gelecektir. İncelemelerin ardından sonuç size gizlilik nedeniyle bildirilmeyecektir.  SAVAŞ


  SORU / Şu kadar birim şu kadar birimi yener mi ?

  CEVAP / Savaşlarda galibiyet sadece asker sayısına bağlı değildir. Ekstra faktörler şunlardır ; savunan şehrin morali, savunan şehirde bulunan hisar, savunan şehirde bulunan birim sayısı, savunan şehirdeki birimlerin morali, saldıranın birim sayısı ve moralleri. Ekstra olarak savaşta kullanılan teknolojik araçların da etkisini düşünecek olursak bu durum hakkında kesin yargı yapmak zordur ve savunan taraflar olası eşitliklerde daha avantajlıdır.


  SORU / Yz'ler neden savaş ilan ediyor ?

  CEVAP / Yz(Yapay Zeka) devletler sizlerin popülerliğinize göre savaş ilan etmektedir. Düşük popülerlik size savaş açmalarını sağlar. Bunu düşürmek için devletinizin savaşta bulunma süresini azaltmanız yani daha az savaşa dahil olmanız gerekir.


  SORU / Savaşmadan toprak kazanabilir miyim ?

  CEVAP / Bir devlet ile diplomasi yoluyla toprak değişimi veya tek taraflı toprak almak için teklif yapılabilir. Bunun haricinde savaşmadan toprak alamazsınız.  VİLAYET


  SORU / Vilayet ticareti yapabilir miyim ?

  CEVAP / Evet yapabilirsiniz. Oyun haritasındaki 7. günden itibaren ticaret açıktır.


  SORU / Yolsuzluk nasıl azaltılır / bitirilir ?

  CEVAP / Vilayetinizin bulunduğu konum itibari ile çevresindeki şehirlerin morali ve vilayetinizin kendi morali bu konuda etkilidir. Morali artıracak faaliyetler yolsuzluğu azaltacaktır.


  SORU / Vilayetten başka kaynak çıkarabilir miyim?

  CEVAP / Her vilayette 1 kaynak türü çıkmaktadır. Ekstra faaliyetler ile (yeni yapılar) üretilen kaynak miktarı arttırılabilir.


  SORU / Vilayet morallerini nasıl artırırım ?

  CEVAP / Vilayetinizin moralini etkileyen unsurlar ; başkente uzaklık , savaşılan devlet sayısı , kaynak durumunuz , morali düşük olan komşu vilayetler. Bu durumu düzeltmek içinse savaştığınız devlet sayısını düşürmeniz, ticaret yaparak kaynaklarınızı dengelemeniz ve vilayetlerinize inşaat yapmanız moralleri düzene sokacaktır.


  SORU / Başkenti ele geçirirsem ne olur ?

  CEVAP / Düşman ülkedeki moralleri düşürür, kendi ülkenizde moral artışı sağlarsınız.Ayrıca düşmanın parasının bir kısmını elde edersiniz.

  Ebu-Şüca
  Supremacy1914 | Senior Moderator
  Bytro Labs GmbH | TR Community Support